Tak text této staré „pecky“ od skupiny Hudba Praha mě napadne téměř pokaždé, když sahám do krabičky pro poslední wobbler, který nasazuji opravdu jen v případě, že mě ostatní nástrahy zklamaly. Dovolil jsem si ho pro název článku trochu upravit, protože nástraze, které je věnován, se všeobecně přezdívá právě „zlé oko“.
Naše povídání o nemocech ryb jsme započali rozdělením chorob do 3 hlavních skupin: nemoci nenakažlivé, nakažlivé a parazitární infekce. V minulém článku jsme si zmapovali nemoci nenakažlivé a nyní se zaměříme na oblast chorob způsobených rybám různými parazity.
Lov feederovým prutem na řece je jedinečná zábava, kterou si můžete dopřát v podstatě kdykoli v roce. Jen v případě, že mráz spoutá řeku ledovými okovy, jsme nucení dát si oddech. Ale ono nezaškodí pár dnů vypustit a dát si do pořádku věci, na které jsme neměli během celého roku čas. V tuto dobu se ale přenesme zpět do letní sezony, která je nejlepší pro různé experimenty.
Norsko bylo vždy známo díky produkci lososů i chytání divoké formy těchto ryb. V posledních desetiletích ale zájem o lososy v Norsku poněkud opadl, ale o to větší populatitě se těší sportovní lov tresek a především... halibutů.
Když jsem se dozvěděl o cestovce, která se specializuje na BIG GAME FISHING, respektive na lov nejbojovnějšího mečouna modrého, neváhal jsem a rozhodl jsem se splnit si svůj sen. Mečoun modrý se vyskytuje nejvíce ve středním Atlantiku, takže nabízená destinace - Cape Verde - plně vyhovovala.
V minulém čísle jsme si v několika encyklopedických heslech představili rybolovnou techniku zvanou přívlač a s ní spojené techniky a metody lovu i náčiní, které při tomto rybolovném způsobu používáme. Dnešní díl bude celý věnovaný vláčecím nástrahám. V této oblasti dnes probíhá doslova revoluce a trh je neustále zaplavován inovovanými i zcela novými typy těchto umělých laskomin pro dravce.
Zima je pro většinu evropských muškařů obdobím klidu, úklidu, třídění materiálu a pro některé i časem vázání mušek pro nadcházející sezonu. Jestliže našinec zatouží provětrat muškařské nádobíčko v lednu nebo v únoru a nechce se mu navlékat neopreny a několik vrstev teplého prádla, bude muset zamířit na Jih.
Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou. Celoročně se mi osvědčila nejen na vysazené duháky, ale i na ryby, které jsou ve vodě delší čas, a považuji ji za takřka přírodní. V pozdním podzimu a v zimě ji s přibývajícím chladem berou i potočáci a lipani.
Český rybář se na svých stránkách pravidelně věnuje dění kolem naší největší údolní nádrže. Pokud i Vy tuto problematiku sledujete, určitě víte, že na Lipně došlo v posledních letech k výraznému zhoršení kvality obsádky. Téměř tu vymizeli dravci a ubylo i ostatních druhů ryb. Ačkoli příčin je určitě více, na prvním místě je zcela nepochybně člověk.
Několik posledních let jsem si pohrával s myšlenkou pořídit si pro lov ryb nějaké plavidlo. Jenže jaké? Kdysi to bylo jednoduché - rybářské předpisy umožňovaly lov pouze z „rybářských loděk“, což byl terminus technicus zahrnující nesčetné variace na téma pramice. Ta doba už je naštěstí pryč. Dnes si může rybář svobodně zvolit z mnoha typů plavidel a je to tak dobře. Problém je ovšem v tom, že čím širší je výběr, tím těžší je si vybrat.
Bodyglass patří mezi jedny z těch základních materiálů, které se používají pro vázání jezerních vzorů mušek a některých vzorů na řeku. Jedná se o tvarovanou gumku, která se dá natáhnout. Bodyglass má z profilu půlkulatý tvar, což znamená, že po navinutí na ramínko háčku plochou stranou vytvoří jemné a pravidelné článkovité tělíčko.
V rámci našeho seriálu o biologii se v několika článcích budeme zabývat nemocemi ryb. V předchozím pilotním čísle jsme si vysvětlili, jaké mohou být příčiny chorob ryb, jak se atak nemoci projevuje na jejich chování a jak se v terénu provádí vyšetřování zdravotního stavu ryb.
„Co proboha čekáš, že chytíš na Faerských ostrovech?“ zeptal se jednoho dne můj kamarád a já docela chápal proč. Tato skupina malých ostrovů je situována daleko na severu v Atlantickém oceánu.
„Co proboha čekáš, že chytíš na Faerských ostrovech?“ zeptal se jednoho dne můj kamarád a já docela chápal proč. Tato skupina malých ostrovů je situována daleko na severu v Atlantickém oceánu, ostrůvky jsou samá skála a strmý útes, místní klima není právě dovolenková idyla - věčně zataženo, deštivo, větrno a téměř nikdy teplo.
Středem zájmu našich rybářů je zcela bez pochyby kapr a mnozí mu podřizují naprosto všechno. Většina jejich nářadí se točí okolo kaprů, a to další, tedy náčiní pro plavanou, feeder, přívlač či muškaření, je jen doplňkové. Těch, u kterých je to naopak, je jen zlomek.
Nedávno jsem na jednom webu četl krásný článek od Milana Rozsypala s názvem „Severská odysea“. Rozhodl jsem se rovněž přispět svou troškou do mlýna a popsat své severské dobrodružství, které (dle mého názoru) rozhodně stálo za to!
Zvuk signalizátoru, zásek, zdolávání ryby – to jsou věci, které v nás kaprařích vyvolávají nepopsatelné duševní stavy. Jsou to právě tyto výsledné efekty našeho snažení, které nás neustále tlačí vpřed při zkoumání cesty k jejich dosažení. Je to cesta mnohých pokusů a omylů a jsem přesvědčen, že je nekonečná.
Někde jsem četl, že oblíbeným heslem Angličanů je věta „všechno má své místo a čas“. Nevím, jestli tím nemysleli jen čaj na terase o páté, ale docela se mi to jejich rčení zamlouvá a v jeho duchu si do jisté míry organizuji i svůj život včetně rybařiny.
Když se 18. října 1990 rozhodl jeden rybář z Přerova, že začne preparovat lovecké trofeje, ještě netušil, co bude následovat. Díky jeho neutuchajícímu moravskému humoru a zdravému pohledu na svět vybudoval rodinnou firmu Mavep, která je mezi rybáři známa především jako výhradní distributor wobblerů SALMO a prutů SPORTEX.
Podzim a příchod zimy jsou určitě těmi správnými obdobími k lovu přívlačí. Ranní opary se svou nezaměnitelnou atmosférou, voda se ochlazuje a dravci shánějí potravu na dobu, kdy naše rybníky, nádrže a řeky přikryje ledový pancíř.