Český Rybář

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Kam v zimě? (1. část)

/ Muškaření / Text: Zdeněk Edelmann / Foto: www.rybolov.com

Zima je pro většinu evropských muškařů obdobím klidu, úklidu, třídění materiálu a pro některé i časem vázání mušek pro nadcházející sezonu. Jestliže našinec zatouží provětrat muškařské nádobíčko v lednu nebo v únoru a nechce se mu navlékat neopreny a několik vrstev teplého prádla, bude muset zamířit na Jih.

 

Jedním ze slavných a oblíbených revírů tropické oblasti je souostroví Los Roques v jihovýchodní části Karibiku. Korálové ostrovy, útesy a mělčiny Los Roques leží jen půl hodiny letu od hlavního města Venezuely – Caracasu a jsou chráněným přírodním územím – národním parkem. Většina souostroví je neobydlená, veškeré komerční aktivity se soustřeďují na ostrově Gran Roque.

A proč je malé souostroví Los Roques pojmem mezi muškaři celého světa? V rozsáhlých mělčinách (flats) se na umělou mušku loví jedna z nejrychlejších, a co se techniky lovu týká, i nejatraktivnějších ryb tropických moří - albula liščí neboli bonefish. V pobřežních vodách a mezi mangrovy se zde loví i tarponi, barakudy, vidlatky (permit) a další atraktivní druhy ryb, ale právě velikost a četnost zdejších bonefish jsou tím pravým magnetem, který na Los Roques přitahuje především americké, francouzské a italské muškaře, nicméně v posledních letech jsou pravidelnými hosty i muškaři z Čech, Moravy a Slovenska.

Lov albuly liščí v souostroví Los Roques je možné rozdělit do tří jen zdánlivě podobných kategorií. Jedná se však, co se charakteru loviště i chování lovených ryb týče, o tři zcela odlišné způsoby muškaření: lov v mělčinách (flats), lov z pláží na březích ostrovů a lov z lodě na hluboké vodě.

Lov bonefish v mělčinách (flats) v okolí korálových ostrůvků a mezi mangrovy. Chytá se ve vodě hluboké 10-40 cm (nejčastěji do 20 cm), ryby se vyhledávají vizuálně a nahazuje se na konkrétní kusy. Rybář buď přímo hledá v čisté vodě jednotlivé ryby (které často dříve vidí jeho a vyplaší se), nebo hledá špičky ploutví ryb, které se objevují nad hladinou, případně lokalizuje hejna ryb podle zčeřené hladiny nebo zakalené vody. Rybaření v mělčinách je často náročné na fyzickou kondici (nezřídka bývá nutné ujít i několik set metrů, než se rybář dostane k náhozu), vyžaduje pevné nervy a přesné hody na lokalizované ryby (když je splašíte, nezbývá než jít dál a hledat další hejno). S ohledem na malou hloubku musí být mušky lehké, nezatížené. Albuly lovené v mělčinách jsou velmi plaché a při zdolávání podnikají extrémně dlouhé a rychlé výpady – údajně během tří vteřin dovedou zrychlit až na 40 km/h. Nevím, já tu rychlost neměřil, ale často mi vyjel z oček podklad ještě dříve, než jsem si stačil uvědomit, zda se zásek povedl, či nikoli. Ulovit v mělčinách 1-5 ks bonefish za den je běžné a ulovení většího počtu je považováno za velký úspěch.

Lov bonefish na plážích a při pobřeží. Chytá se na hloubce 20 cm – 1,5 m, jednotlivé ryby nebo hejna se vyhledávají vizuálně. Nahazuje se na jednotlivé ryby, případně k hejnu ryb ev. v zakalené vodě do míst, kde rybář očekává jejich výskyt, ale drtivá většina lovců bonefish se zabývá pouze lovem ryb, které vidí (sightfishing). Lovící bonefish hledají potravu v okolí korálů, u porostů vodních trav, ale často také přímo v přílivové lince, jen několik centimetrů od břehu! Lov z pláže je obvykle relativně snazší než lov v mělčinách, denně může rybář ulovit i přes 10 bonefish.

Lov bonefish z lodě na hluboké vodě. Rybáři hledají obvykle hejna bonefish, která se zdržují na hloubce 1-4 metry. Často se jedná o místa s mírně přikalenou vodou. Nenahazuje se na jednotlivé ryby, ale do hejna, resp. k hejnu. Ryby jsou zpravidla méně plaché a méně vybíravé. Tímto způsobem je možné za den ulovit i několik desítek bonefish.

Příště si povíme více o taktice lovu a vhodném vybavení.

 

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky.

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Patagonie – nový domov pstruhů v jižním Chile (1. část)

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu ...
Naši partneři