Pokud právě teď hledáte pro novou sezonu zásadní inspiraci v podobě nějaké skutečně rozdílové nástrahy pod háček, určitě vám přijde vhod tradiční květnový přehled boilie novinek. A věřte, že i letos je opět na co se těšit! Své produkty samozřejmě představí špičkoví čeští výrobci i některá zvučná zahraniční jména, jejichž výrobky s úspěchy používají rybáři po celé Evropě. Přehled toho nejzajímavějšího napříč českým trhem si můžete aktuálně prostudovat v tomto čísle Českého rybáře. Nejde však o test v pravém slova smyslu, protože zajistit jeho objektivitu by nebylo v našich podmínkách reálné a popravdě ani spravedlivé. Veškeré informace o produktech proto pocházejí přímo od zdroje tak, jak je jednotlivé firmy nebo výrobci poskytli. Nechte se inspirovat a zamiřte rychle k vodě, protože tam na nás čekají ty nejkrásnější zážitky v lůně vonící a rozkvétající přírody!
Český Rybář
Rubrika
Testy
Když se mi na přelomu loňského února a března povedlo ve Španělsku vyzkoušet fantastický candátový Tournament AGS Jiggerspin a ulovit na něj nádherné ryby, hned jsem začal snít o jeho „slabším bratrovi“, který se mi minimálně na papíře jevil jako další z adeptů na okounový prut snů.
Také neustále hledáte lepší a lepší lehký přívlačový prut, nedej bože ještě nějaký s přídomkem univerzální? A není to bohapustý nesmysl a ztráta času? Ještě před nedávnem bych tuto častou otázku bez zaváhání opatřil kladnou odpovědí, dokud se mi na redakčním stole neobjevil vzorek nové řady série Crostage.
Také hledáte kaprový naviják, který skutečně něco vydrží, neupadne vám z něj ruka a budete se na něj moci ve všech situacích u vody spolehnout? Pokud zrovna nemíříte k těm nejvyšším metám, ale chcete mít i tak velmi schopnou výbavu, zaostřete na novinku značky Okuma.
Člověk by sotva předpokládal, že i letos si bohužel budeme muset na prahu nové rybářské sezony znovu pokládat téměř identickou otázku jako vloni. Jaký bude mít letošní sezona lovu kaprů pod vlivem ne příliš pozitivních událostí vlastně start? Věřme, že všem, které to už k vodě přes všechny hrůzy současného „divnosvěta“ táhne, přinese aprílový měsíc u vody alespoň znovu nabitou svobodu a příroda nám vynahradí dlouhé morální strádání. Pokud i letos hledáte pro novou sezonu inspiraci v podobě nějaké skutečně rozdílové nástrahy pod háček, určitě vám přijde vhod pokračování oblíbeného přehledu boilie novinek. A věřte, že letos je opět na co se těšit! Jako obvykle zde své produkty představí špičkoví čeští výrobci i některá zvučná zahraniční jména, jejichž výrobky s úspěchy používají rybáři po celé Evropě. Přehled nejnovějšího napříč českým trhem si můžete právě prostudovat v tomto jarním čísle Českého rybáře. Nejde však o test v pravém slova smyslu, protože zajistit jeho objektivitu by nebylo v našich podmínkách reálné a popravdě ani spravedlivé. Veškeré informace o produktech proto pocházejí přímo od zdroje tak, jak je jednotlivé firmy nebo výrobci poskytli. Nechte se inspirovat a zamiřte rychle k vodě, protože tam na nás čekají ty nejkrásnější zážitky v lůně rozkvétající přírody!
Musím bez mučení přiznat, že na Land Cruiser jsem se těšil jako malý kluk. Hodně jsem o něm slyšel, četl a navíc mi před pár lety v Mongolsku jeden ze starších modelů obrazně řečeno zachránil krk. A ačkoliv nepatřím k žádným off-roadovým nadšencům, protože mě vždy spíše fascinovala slova rychlost a sport, byl jsem bytostně zvědavý, proč je právě toto auto pro všechny takovou modlou?
Když jsem se před pár lety proháněl tehdy zbrusu novým modelem Vitary, jediné, co mi na ní trochu vadilo, byl kvůli emisním limitům hodně utlumený atmosférický motor 1,6 VTT. Jeho pružnost skutečně nebyla tím, co by člověka chytlo za srdce, ba naopak. A do kopce to bylo trochu infarktové dobrodružství. Další svezení ve stejném modelu bylo díky turbo motoru 1,4 BoosterJet v porovnání s tím prvním jako noc a den, tedy lépe řečeno šlo o nádherný prosluněný den. V nejnovější nabídce Suzuki se tomuto věhlasnému SUV modelu dostalo lehké „kosmetické“ modernizace a nově přibylo i několik bezpečnostních systémů.
Jaro je konečně tady! Se vším, co k němu patří a co na něm milujeme. Chápu, že alergiky tato zpráva tolik netěší. Předpokládám ale, že rybářská vášeň je daleko silnější než nepříznivé pylové zpravodajství. Teď už skutečně není na co čekat. Rybářská sezona je v plném proudu, nastal čas vyrazit na kapry, českými rybáři nejmilovanější rybu. Pokud hledáte i pro letošek nějakou zajímavou inspiraci v podobě rozdílové nástrahy pod háček, mohlo by vám přijít vhod oblíbené pokračování představení boilie novinek s číslovkou 2019.
Gamakatsu pruty mám rád. Z mého pohledu totiž nabízejí nejen vynikající materiály, nejlepší dostupné komponenty, ale především ojedinělou užitnou hodnotu vzhledem k velmi rozumné pořizovací ceně. Pruty Gamakatsu Akilas byly vyvinuty, aby stimulovaly lovecké instinkty lidí. Design blanku umožní rybáři zažít úžasný pocit rychlosti, přesnosti a jemnosti. Díky využití nejkvalitnějších grafitových materiálů a stavebních komponentů bylo možné vytvořit sérii přívlačových prutů, která má v sobě všechny aspekty dokonalosti od perfektní rovnováhy přes lehkou akci, přesné nahazování až po jistý zásek a zdolání.
Přívlačových smekacích navijáků existují stovky druhů. Ale jen některé z nich stojí skutečně za pozornost. Ostatní jsou jen smutným příkladem urputné snahy vyrobit něco prostřednictvím běžných technologií a prostředků. Mezi lídry trhu v tomto segmentu již několik desítek let neochvějně patří i japonská značka Daiwa. Jejich nová technologie LT se v aktuální kolekci dostala i do nižších řad, které nyní dokážou nabídnout nádhernou techniku za velmi přijatelnou pořizovací cenu. Příkladem je i nové Fuego LT.
Nafukovací motorové čluny pro rybáře mají dnes mnoho podob a odlišností ve zvolených materiálech a rozměrech. Největší rozdíl napříč všemi značkami a modely pravděpodobně tkví v konstrukci podlážek a dna člunu. Pokusili jsme se proto odpovědět na jednu z nejčastějších otázek, a to srovnání člunů s kýlem a bez něj.
Musím říci, že čelové lampy značky Fenix patří k tomu nejlepšímu a nejinovativnějšímu, co si na současném trhu v tomto segmentu můžete pořídit. Mají velmi kompaktní design, nadprůměrný výkon, víceúčelové využití a především jsou báječně zpracované. Nejinak tomu je u novinkového modelu HM51R Ruby (mimochodem vycházejícího ze známého modelu HM50R), který přede mnou leží na redakčním stole. Jaký asi bude? Pojďme tento výrobek prověřit při jedné ze zahraničních výprav z pohledu běžného, ale i ambicemi nabitého rybáře.
Když tak přemýšlím o svých rybářských začátcích, asi by mne nikdy ani v tom nejbujnějším snu nenapadlo, že dnes člověk může přijít k vodě a hodit do ní „blikající kouli“, která mu po vzoru pohádek vyvěští, co se kde v modrých hlubinách ukrývá. A světe, div se, stalo se! Ale je to dobré, nebo zlé? Myslím, že bychom bohužel našli aspekty obojího. Dobré je to určitě v tom, že jsme schopni pomocí moderních technologií relativně rychle zmapovat a vyhodnotit terén pro případné rybaření nebo si potvrdit či vyvrátit mýty o určitých místech. Naopak negativně na mě působí přetechnizovaná spojení s jasnými limity, nestálost mobilních aplikací, celkem chabá grafika a přímá závislost na dalším technickém zařízení, které má také své mouchy, především v souvislosti s výdrží baterie. Jinak je ale první dojem po přečtení přehledně zpracovaného českého manuálu k nahazovacímu sonaru FishHunter™ 3D veskrze pozitivní.
Dnešní svět je v mnoha ohledech protkán neviditelnými vlákny moderních technologií. Nepochybně nám přinášejí celou řadu výhod, na druhou stranu i starostí a nově i závislostí. Nás rybáře tyto technologie zasahují poslední dobou stále více. Otázkou zůstává, jestli je to v souvislosti s rybařením, které má pro mnohé z nás mimo ten sportovní i rozměr duševní, to pravé „ořechové“?! Nakonec je však jen na nás, jestli si soudobé mobilní vymoženosti pustíme i do života rybářského.
Musím bez jakéhokoliv pochlebování říci, že výrobky značky Fenix mě z mnoha důvodů baví. Jsou vždy výtečně zpracované, mají v tomto segmentu spotřebního zboží nadstandardní kvalitu a pokaždé překvapí nějakým chytrým technickým řešením nebo nějakou specialitou, o které konkurence ještě ani nezačala přemýšlet. A to je i případ nové čelovky Fenix HL40R, na kterou se podrobně podíváme v červencovém testu Českého rybáře.
Pruty Gamakatsu Akilas byly vyvinuty, aby stimulovaly lovecké instinkty lidí. Design blanku umožní rybáři zažít úžasný pocit rychlosti, přesnosti a jemnosti. Díky využití nejkvalitnějších grafitových materiálů a stavebních komponentů bylo možné vytvořit sérii přívlačových prutů, která má v sobě všechny aspekty dokonalosti od perfektní rovnováhy přes lehkou akci, přesné nahazování až po jistý zásek a zdolání.
Když jsem si vzal prut N-One poprvé do ruky, okamžitě mě napadla dvě slova: technologie a pokrok, která jsem si následně zapsal do poznámek. Samotný prut totiž váží pouhých 83 g! Použiji-li do sestavy naviják o hmotnosti 185 g, mám téměř dokonale vyvážený celek, který s návinem pletené šňůry váží reálně něco málo přes 270 gramů, což je nejen neuvěřitelná hmotnost (mnoho navijáků velikostí 25–30 váží v podstatě stejně), ale i nádherný příklad kompilace těch nejmodernějších současných technologií. Když ke všemu člověk připočte ještě vjem vizuální, představuje tento jigový speciál úžasnou evoluci, kterou za posledních pár let díky moderním trendům v oblasti nástrah a přívlačových technik prošla i stavba speciálně koncipovaných prutů.
Paní Zima nám v roce s osmnáctkou na konci dala pořádně zabrat. Až z toho člověk měl chvílemi zoufalé pocity, že snad ani neskončí. A možná i díky letargii, kterou v mnohých z nás vyvolala, jsme jen horko těžko stačili zachytit raketový nástup jara. Teď už ale není vážně na co čekat! Sezona je v plném proudu, a tedy čas vyrazit na kapry. Pokud hledáte i pro letošek inspiraci v podobě nějaké rozdílové nástrahy pod háček, mohlo by vám přijít vhod pokračování oblíbených boilie novinek s číslovkou 2018. Jako obvykle zde své produkty představí špičkoví čeští výrobci i některá zvučná jména, jejichž výrobky s úspěchy používají rybáři v celé Evropě. Přehled toho nejnovějšího napříč českým trhem si můžete právě prohlédnout v jarním čísle Českého rybáře. Jako obvykle nejde o test v pravém slova smyslu, protože zajistit jeho objektivitu by nebylo v našich podmínkách reálné a popravdě ani spravedlivé. Veškeré informace o produktech proto pocházejí přímo od zdroje tak, jak je jednotlivé firmy nebo výrobci poskytli. Nechte se inspirovat a rychle k vodě, protože tam na nás čekají ty nejkrásnější zážitky!
Pokud jste rybáři každým coulem a u vody trávíte nejen čas ve dne, je velmi pravděpodobné, že nějaká čelovka patří do vaší základní výbavy. Onen „základ“ však se současnými trendy našeho sportu neustále roste především ve své šíři, a tak určitě přijde vhod, když se někdo snaží uvést na trh nové produkty s vynikajícími parametry a ruku v ruce s tím snižovat i jejich rozměry a hmotnost. Krásným příkladem současné špičkové techniky je i nová nabíjecí čelovka Fenix HM50R, kterou jsme otestovali v ostrém provozu na rybářském víkendu pod širým nebem.
Jízda autem je pro mne jednoznačně emocionální záležitost. O tom není potřeba dlouze diskutovat. Když jsem si letos konečně po letech naprosto zbytečného odříkání pořídil silné benzinové auto, opět ve mně vzplál ten příjemný pocit vnitřní pohody z jízdy jako takové. A že to nemusí být hned 245 koní?! Nemusí! Někdy stačí ke skoro stejné radosti číslo 90. Zdá se vám to málo? Ne, málo to není, pokud tyto koně ukryjete do designově velmi povedené „krabičky“, která je dlouhá jen 3,70 m, ale 1,69 m vysoká, a k tomu všemu přidáte pohon všech kol. Tak může na první pohled působit nejnovější generace Ignisu.
|