Pokud potřebujete nějakou informaci o lovu na mělčinách, nemůžete se obrátit na nikoho lepšího, než je Adam Swain. Sešli jsme se s ním u jeho domovského komerčního revíru, kde pracuje v rybářském obchodě, ale rovněž zde dobyl četná vítězství při rybářských závodech.
Český Rybář
Rubrika
Plavaná
Tato slova by vás určitě nenapadla jako první, pokud byste přemýšleli o metodách lovu Marka Pollarda. Když ale dojde na chytání s peletami a splávkem, získávají náhle na významu. Pojďme se tedy k Markovi připojit na jedné z jeho oblíbených lokalit a pokusme se objevit jeho jemnější stránku.
Nachytat slušný počet bílých ryb není vždy tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Největším problémem často bývá, věřte, nevěřte, jejich velká koncentrace na lovném místě. Mark Pollard se nám na následujících řádcích pokusí vysvětlit, že správná taktika krmení je tajemstvím, které dokáže naši vycházku k vodě podstatně ovlivnit.
Množství záběrů po celý den nebo hmotnost ulovených ryb? Co se vám zdá důležitější? Je jasné, že volba závisí na metodě lovu i na tom, jak je pro vás ona vycházka k vodě podstatná, ale většinou budeme vybírat mezi těmito dvěma alternativami.
Jen si to představte. Sedíte v míru a pokoji v překrásné venkovské krajině, každým nádechem vám plíce plní čerstvý vzduch, v uších zní majestátní chór zdejšího ptactva a mysl se pomalu oprošťuje od starostí uplynulého pracovního týdne. Tak tohle je většinou představa nerybářů o těch, které žertovně nazývají tichými blázny!
Rybařit s Alanem Scotthornem je něco podobného, jako učit se řídit auto pod vedením Michaela Schumachera (doufám, že jsem tím pětinásobného světového šampióna neurazil, protože „Schumi“ je už tak trochu za zenitem, což pro Alana rozhodně neplatí).
Když jsme se s kolegou z redakce koncem června chystali na třídenní výpravu ke kamarádovi Láďovi na řeku Moravu u Uherského Hradiště, měli jsme celou řadu smělých plánů, ale jak to tak bývá: člověk míní, a příroda mění.
Parma obecná (Barbus barbus) je nádherná, neuvěřiteně bojovná ryba, která obývá zejména tekoucí vody a je po ní dokonce pojmenováno i jedno z říčních rybích pásem - pásmo parmové. Je to velmi houževnatý soupeř, který se jen tak snadno nevzdá.
V anglické rybářské literatuře najdeme první historickou zmínku o tomto typu navijáku již v roce 1651 (Thomas Baker – The Art of Angling). „Moderní“ Centrepiny (též Centre Pin, Center Pin nebo zkráceně Pin) jsou navijáky, které se bez velkých technických změn vyrábějí již přes 100 let.
Lov na plavanou, položenou či lov se stále oblíbenějšími pestře zbarvenými špičkami jsou jednoznačně tři nejrozšířenější způsoby lovu kaprovitých ryb, ke kterým neodmyslitelně patří vnadění.
Stojí kapitální bílé ryby skutečně raději dále od břehu? Dohodíme do těchto vzdáleností s klasickou sestavou s pevným splávkem? Nebylo by lepší použít předvážený „angličák“ (waggler)?
Odpověď na tuto celkem triviální otázku získáte záhy. Dnešní příspěvek do rubriky „Plavaná“ by totiž měl co nejnázornějším způsobem (pomocí fotoseriálu) krok za krokem předvést postup, jak na to.