Český Rybář
RYBAŘENÍ S CENTREPINEM
V anglické rybářské literatuře najdeme první historickou zmínku o tomto typu navijáku již v roce 1651 (Thomas Baker – The Art of Angling). „Moderní“ Centrepiny (též Centre Pin, Center Pin nebo zkráceně Pin) jsou navijáky, které se bez velkých technických změn vyrábějí již přes 100 let.
Jejich konstrukce není vůbec složitá. Na základní desce, která je spojena s patou navijáku, je nasazena dlouhá stabilní osička. Na ní se s minimálním třením otáčí přesně vyfrézovaná cívka, a to je v podstatě vše. Na rozdíl od muškařského navijáku, který by pro laika mohl vypadat téměř identicky, nemá cívka z jedné strany rám. Moderní Centrepiny jsou mistrovské kousky dokonalé ruční práce zhotovené z nejlepších ušlechtilých materiálů. Mají velmi nízkou hmotnost, výtečný chod a neomezenou životnost. To vše jsou ideální vlastnosti navijáku s příznačným jménem Centrepin!
Proč právě Centrepin?
To je otázka, kterou si musíte položit ihned na začátku. Je to tak trochu lifestylová záležitost. Něco jako dobré doutníky, drahá vína a jízda v krásném otevřeném veteránu se šálou kolem krku... Pro zkušeného rybáře to může být nepochybně obohacení jeho stávajících lovných technik. Někde jsem četl, že rozdíl mezi smekacím navijákem a Centrepinem je jako rozdíl mezi puškou a lukem: puška sice dostřelí dál a trefa je preciznější, ovšem lukostřelba přináší daleko více zábavy a vzrušení. Za pozornost stojí především absolutně adrenalinové zdolávání s Centrepinem. Zatímco síla ryby se rozplyne v soukolí převodů běžného smekacího navijáku, při lovu s Centrepinem vše cítíme naprosto přesně na palci, kterým cívku neustále brzdíme.
Našli bychom i techniku, kde má Cetrepin oproti klasickému navijáku stoprocentně navrch, a to takzvaný trotting (rybolov s unášeným splávkem na řekách). Zde je důležité splávek lehce brzdit, protože proud na hladině bývá většinou rychlejší než u dna. Se smekacím navijákem a otevřeným obloukem překlapěče bude proud splávek unášet rychleji než nástrahu. Ten pak za sebou povleče naše nastražené sousto. Taková prezentace, byť sebelepší nástrahy, ryby spíše odežene, než aby je přilákala. S Centrepinem máme nespornou výhodu v tom, že díky hodinářsky přesné práci můžeme nechat silou samotného proudu vlasec z cívky kontinuálně odvíjet. Díky váze cívky dochází k lehkému přibržďování, které umožňuje vést udici přesně tak, jak je při říčním lovu na plavanou potřeba.
Co chytat s Centrepinem?
Rybolov s Centrepinem nabývá v posledních letech na popularitě. V Británii se s nimi specialisté u vody objevují odjakživa, co je ale zajímavé, je enormní zájem o Centrepiny při lovu steelheadů v Kanadě a USA. Vypadá to na vítané zpestření muškaření nebo vytvoření ještě „královštější“ disciplíny?! Ať tak, či onak, pojďme se raději vrátit do naší středoevropské reality, protože i zde si můžeme s Centrepinem užít spoustu zábavy. Výše uvedené ovšem platí pod podmínkou, pokud není potřeba nahazovat daleko!
Centrepin můžeme v kombinaci s vhodným typem prutu použít na plavanou či položenou na malých řekách, kanálech a slepých ramenech. Zde lze ulovit celé spektrum bílých ryb. Rozhodně zajímavé jsou parmy, ostroretky a podoustve, které v proudné vodě srdnatě bojují. V létě si můžeme udělat adrenalinový zážitek při lovu kaprů, protože v tuto roční dobu má ráno a večer smysl prezentovat nástrahy poblíž břehu. A pokud bychom chtěli být ve výčtu možností úplně kompletní, mohli bychom velké Centrepiny se silným pérkem cvrku použít i k lovu štik s nástražní rybičkou nebo k ultrajemnému lovu marén.
Jak velký Centrepin zvolit?
U tohoto typu navijáku je nejdůležitějším kritériem průměr cívky. Právě na něm záleží rychlost navíjení. Čím větší cívka je, tím více vlasce na jedno otočení navine. Univerzálnější jsou rozhodně velké velikosti (4 a 5 palců). Menší modely jsou možná trochu příjemnější do ruky, nehodí se ale na vzdálenosti nad 30 metrů.
Centrepiny se liší i šířkou cívky. Širší verze mají výhody při nahazování, jsou o trochu těžší a samovolné odvíjení vlasce je tedy i díky většímu tření trochu tužší. Osobně bych to považoval za výhodu, ovšem pro ty, kteří můj názor nesdílejí, jsou k dispozici i verze úzké. Důležité je ještě zmínit, že tento typ navijáku nemá žádnou brzdu! Jak již bylo výše zmíněno, brzdí se palcem. Jedinou aretací cívky je tzv. cvrk, což je ve své podstatě banální technické zařízení pracující na principu řehtačky. Aretaci potřebujeme při lovu na položenou a také pro transport navázaného prutu.
Kolik stojí Centrepin?
Následující částky oku příliš nelahodí, ale je potřeba si uvědomit, že za kvalitu si holt budeme muset pořádně připlatit. A nebude to zrovna málo: zaplatíme totiž 250 až 400 euro! Pořizovací ceny špičkových Centrepinů vycházejí z vysokého standardu zpracování, použitých materiálů, omezeného množství kusů a v neposlední řadě i z přidané hodnoty v podobě precizní ruční práce mistrů svého řemesla z Velké Británie, Kanady a USA. Nezapomeňme ale, že je to hodinářsky přesná práce a naviják na celý život, což nepochybně zvyšuje jeho pomyslnou užitnou hodnotu.
Pokud se rozhodneme pro skutečně mimořádný kousek s patřičnou porcí sex-appealu, je potřeba hledat mezi následujícími značkami: Ross Reels, Adcock Stanton, John Milner Reels, Chris Lythe, J. W. Young & Sons, a Kingpin. Z „komerčních“ výrobců stojí rozhodně za pozornost krásné navijáky série Hardy Conquest, které lze u nás v Čechách pořídit v cenách od cca 8 000 Kč. Zajímavou možností je i internetová koupě Centrepinu z druhé ruky. Tady se při troše štěstí možná dostanete na polovinu běžné pořizovací ceny.
Jak nahazovat s Centrepinem?
Vzhledem k velmi bohaté historii Centrepinů a jejich velkému kultu v kolébce rybaření měli rybáři mnoho času vymyslet nespočet nahazovacích technik. Mezi ty nejzásadnější patří „Wallis Cast“, „Spinning Side Cast“, „Pull Cast“, „BC Cast“ nebo „Loop Cast“. Bylo by celkem bezpředmětné popisovat jednotlivé typy hodů slovy, proto doporučím použít jména jednotlivých technik při vyhledávání zajímavých videí na www.youtube.com.
Obecně se před první vycházkou s Centrepinem doporučuje suchý trénink na zahradě nebo někde na louce. Nahazování není úplně jednoduchá záležitost a frustrace z neúspěchu může být velká. Osobně bych doporučil vyhledat při první rybářské vycházce s Centrepinem absolutní soukromí. Mohlo by se totiž klidně stát, že si ve společnosti přátel či jiných kolegů u vody během chvíle zruinujete své vycizelované rybářské ego. Hodně štěstí, legrace a vzrušení!