Český Rybář

Rubrika

Jak se stát rybářem

Filtrování obsahu

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, konkrétně jsme si představili různé typy plavačkových prutů a plavačkové navijáky. Nyní se budeme věnovat další potřebné výbavě pro lov na plavanou, konkrétně vlascům a různým typům splávků.

 

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny s rybolovnou technikou zvanou plavaná. Víte však přesně, co znamenají? Pokud to nevíte nebo jen mlhavě tušíte, ale nejste si zcela jisti, jsou právě Vám určeny následující řádky našeho seriálu, ve kterém se pokoušíme přiblížit Vám na základě jednoduchých, v podstatě encyklopedických hesel základní pojmy, se kterými se při lovu ryb setkáváme.

 

V minulém čísle jsme si v několika encyklopedických heslech představili rybolovnou techniku zvanou přívlač a s ní spojené techniky a metody lovu i náčiní, které při tomto rybolovném způsobu používáme. Dnešní díl bude celý věnovaný vláčecím nástrahám. V této oblasti dnes probíhá doslova revoluce a trh je neustále zaplavován inovovanými i zcela novými typy těchto umělých laskomin pro dravce.

 

Konec kalendářního roku, a tím závěr sezony lovu dravců můžeme pojmout různým způsobem. Někteří mohou chtít využít poslední šance, aby vánoční tabuli ozvláštnili vlastnoručně ulovenou štikou či candátem, zatímco jiní už svoje vláčecí nádobíčko pomalu ukládají k zimnímu spánku a věnují se sumarizaci úlovků a bilancování uplynulé lovecké sezony.

 

Už v minulém čísle jsme si slíbili, že příští články budou na stránkách mladého rybáře patřit dravcům. Jak se stále více noříme do podzimních plískanic a teploty ovzduší i vody klesají, ztrácejí pomalu kapři a další býložravé ryby na aktivitě, kterou překypovaly v první polovině podzimu.

 

V měsíci říjnu se už vlády nad přírodou definitivně ujal podzim se všemi svými vrtochy i zákonitostmi. Dny se neúprosně zkracují a pestrá paleta barev padajícího listí dává tušit, že dny bezstarostného růstu jsou nenávratně pryč a blíží se období vegetačního klidu. Ne tak pro rybáře – ten by měl být naopak stále ve střehu.

 

Prázdniny utekly jako voda a letní radovánky vystřídá rutina a povinnosti nového školního roku. Mladý rybář tak místo s rybářským ruksakem prochází ranní ulicí se školní brašnou. Ten zkušenější však ví, že by právě v tomto období na ryby zapomínat neměl. Naopak, v období babího léta a začínajícího podzimu získává rybářská sezona takříkajíc novou mízu.

 

Letošní prázdniny jsou ve znamení úmorných veder. Den za dnem padají nové a nové teplotní rekordy, žárem se deformují silnice, lidé horkem kolabují a ve vodě nehledají ryby, ale příjemné osvěžení a únik z pekelné výhně. Toto počasí, přestože je svým způsobem extrémní, není pro letní období nic zcela výjimečného a každý sportovní rybář s ním musí svým způsobem počítat.

 

Tak jsme se konečně dočkali – jsou tu letní prázdniny, pro mladého rybáře doba vyvolená. V tento čas můžeme lovit ryby prakticky všemi dovolenými prostředky, takže je často těžké se vůbec rozhodnout, kterému rybolovnému způsobu dáme tentokrát přednost. Při chuti jsou jak kapři a bílé ryby, tak i dravci, které se snažíme přelstít vláčením.

 

Pokud hledáme typickou nástrahu pro měsíc červen, nemůžeme zkrátka na prvním místě nezmínit nástrahy určené k lovu dravých ryb, jejichž sezona přesně v polovině tohoto měsíce začíná. A protože mládeži jediné povolené nástrahy, určené výhradně k lovu dravých ryb, jsou ty umělé vláčecí, je nabíledni, že se budeme věnovat právě jim.

 

„Až přijde máj – půjdeme v háj,“ praví se na konci známého českého přísloví. Toto říkadlo bychom ještě mohli doplnit douškou – nejen v háj, ale hlavně na ryby a vydržíme tam co nejdéle. Květen je totiž měsícem sportovnímu rybolovu zaslíbeným.

 

Duben je měsícem, ve kterém už můžeme pomalu začít využívat prakticky všechny možnosti, které nám sportovní rybolov v našich podmínkách nabízí. Kromě lovu dravců na vodách mimopstruhových lze už chytat všemi dovolenými způsoby, a tak si můžeme užívat jarní plavané, položené nebo feederu a radovat se z toho, jak jsou ryby, vyhladovělé po přestálé zimě, při chuti.

 

Březen je měsícem, v němž zažíváme jeden z nejúchvatnějších a nejzásadnějších zlomů v roce – přerod ze zimy do jara. Stejně jako pro celou přírodu je to i pro ryby, a tedy i sportovního rybáře, změna naprosto zásadní, přinášející prakticky vše nové.

 

Únor je spolu s lednem statisticky nejchladnějším měsícem roku. Na jeho konci se sice už může ozvat první nesmělé zaklepání jara, pod nímž ledy trochu povolí, ale jinak žezlo moci v rukou pevně třímá paní zima. Pro nás rybáře to znamená, že si musíme vystačit s těmi omezenými možnostmi, které nám zimní podmínky dovolují.

 

V tomto roce si na stránkách, které jsou určeny právě Vám, mladým rybářům, budeme povídat o rybářských nástrahách. Jedná se o téma nesmírně široké, postihující prakticky všechny formy a podoby sportovního rybolovu. V každém díle si představíme jednu – ať už tradiční, či méně tradiční – nástrahu, která se hodí k lovu v daném měsíci roku, a představíme si ji ze všech možných úhlů pohledu.

 

Pryč jsou doby, kdy byla rybařina vnímána jako víceméně sezonní záležitost a s nástupem chladných zimních dnů uléhali tiší blázni k zimnímu spánku. Dnešní moderní sportovní rybařina – to je naopak celoroční adrenalin a stále častěji se i na stránkách rybářských časopisů setkáváme s těmi, kteří tomuto koníčku holdují i v zimním období a nabízejí různé speciální a čím dál více sofistikované recepty, jak ryby přelstít v nejchladnějším období roku.

 

Letošní ročník Českého rybáře se tímto číslem uzavírá a stejně tak je to i s naším seriálem o výběru náčiní pro začátečníky. V dnešním, závěrečném dílu se podíváme na několik posledních částí vybavení, bez kterých se dost dobře neobejdeme.

 

Je určitě dobře, že v poslední době stoupá zájem o Zlatou udici, dnes již legendární soutěž, v níž se týmy mladých rybářů z celé republiky utkávají v rybářské teorii i praxi.

 

Zatím jsme se v tomto seriálu věnovali klasickým pomůckám pro rybolov, základním i doplňkovým. Dnes se podíváme na trošku odlišnou skupinu věcí - oblečení a v čem nejlépe přepravovat pruty a náčiní.

 

V dopisech, které nám chodí do redakce, často žádají mladí rybáři o rady, jak se naučit chytat na umělé vláčecí nástrahy candáty. Přiznám se, že i pro mě bylo v dětství chytání candátů na přívlač trvalým a bohužel nikdy nesplněným snem.

 

01 02
Naši partneři