Český Rybář
NÁSTRAHY SPORTOVNÍHO RYBÁŘE XI / Gumové nástrahy
Už v minulém čísle jsme si slíbili, že příští články budou na stránkách mladého rybáře patřit dravcům. Jak se stále více noříme do podzimních plískanic a teploty ovzduší i vody klesají, ztrácejí pomalu kapři a další býložravé ryby na aktivitě, kterou překypovaly v první polovině podzimu.
Zato dravci jsou stále při chuti a jejich lovu na různé vláčecí nástrahy se můžeme věnovat – pokud nám to podmínky dovolí – v podstatě až do konce kalendářního roku. Jen musíme naše náčiní, volbu nástrah a způsob lovu přizpůsobit novým podmínkám, které příchod zimy přináší.
O vláčecích nástrahách jsme si už povídali v červnovém čísle, které bylo věnováno zahájení lovu dravých ryb. Nyní si trochu podrobněji představíme ty nástrahy, které se k lovu dravců nejlépe hodí právě v chladném období roku. A nemůžeme začít ničím jiným než nástrahami, které se kvůli ceně, všestrannému využití a především díky své účinnosti staly doslova hitem posledních desetiletí.
Gumové nástrahy
Bylo toho o nich napsáno už mnoho. Sám jsem se na stránkách určených mladým rybářům různým twisterům, ripperům, kopytům či banjům několikrát docela podrobně věnoval a vždy, když mám o nich psát nový článek, svírá mě ze začátku pocit nejistoty, jestli se stále neopakuji a zda se práce na článcích s tímto tématem nepodobá tak trošku pověstnému nošení dříví do lesa. Čím více však o tom přemýšlím, tím více se ubezpečuji v tom, že gumové nástrahy vzhledem ke své různorodosti a variabilitě nabízejí tolik nejrůznějších možností sportovního využití, že toto téma snad ani nemůže být zcela vyčerpáno.
V poslední době se například mezi rybáři těší stále větší popularitě gumové nástrahy zvané smáčky, které jsou sice vzhledově velmi podobné ostatním „gumám“, ale především co se způsobu chodu, ale i nastražování týče, tvoří de facto samostatnou kapitolu. Proto se právě těmto typům gumových nástrah a technice lovu s nimi budeme v druhé části článku věnovat.
Co jsou to gumové nástrahy
I když jsme si o těchto věcech povídali už dříve, v krátkosti si znovu připomeňme, co jsou to gumové nástrahy, a zmiňme důvody, proč jim, zejména v chladném období roku, dáváme přednost před jinými umělými laskominami, určenými k vyburcování choutek našich dravců.
Když se řekne gumové nástrahy, můžeme si pod tímto termínem představit různé umělé imitace (napodobeniny) přirozené potravy dravců. Škála tvarů je v současné době nepřeberná. Umělé nástrahy imitují rybky, žížaly, raky, žáby, pulce, chobotničky, hmyz a řadu dalších vodních živočichů včetně jejich vývojových stádií. Přestože existují různé mezistupně (např. banja), rozeznáváme 3 základní typy gumových nástrah: rippery, twistery a smáčky.
Rippery jsou gumové nástrahy se zploštělým a vlnitým ocáskem imitujícím pohyb zraněné malé rybky. Twistery mají protáhlý červovitý tvar tělíčka, zakončený jedním či dvěma ocásky. Ocásek je nápadně dlouhý a tvoří zhruba dvě třetiny těla twisteru. Smáčky jsou štíhlé umělé nástrahy zakončené „klasickým“ rybím ocáskem, které mají při správném nastražení a vedení nástrahy imitovat zraněnou či vyplašenou rybku.
Gumové nástrahy se samozřejmě vyrábějí v mnoha nejrůznějších barvách. Mezi nejtradičnější barvy patří červená, žlutá, zelená, bílá, hnědá, oranžová, černá, stříbrná, vše v nejrůznějších odstínech a barevných kombinacích. Na barvě nástrahy zřejmě také záleží, ale žádný univerzální recept, která z nich nejvíce lahodí čivám dravců, Vám tu neposkytnu. Úspěšnost barev se i u stejného druhu často liší revír od revíru a závisí pochopitelně na celé řadě faktorů, jako jsou denní doba, roční období, světelné podmínky či zakalenost vody. Jsou dny, kdy ryby spolehlivě reagují v podstatě na jakoukoli barvu, jindy je trefa té správné otázkou štěstí či lépe trpělivého zkoušení. A mimochodem, jeden ze současných nejúspěšnějších českých vláčkařů mi na otázku, jaká barva vláčecích nástrah je podle jeho názoru nejúspěšnější, odpověděl lakonicky: „Barva se musí hlavně líbit rybáři, rybám je to jedno!“ No, tak si to sami přeberte…
Proč lovit na gumové nástrahy
V prvé řadě nás asi napadne jejich nízká cena. Gumové nástrahy jsou velmi levné, a proto je využíváme především tam, kde hrozí riziko vázek. A ztrátu i několika nástrah Vám docílený úlovek většinou bohatě vynahradí. A že se lovit na gumové nástrahy opravdu vyplatí, o tom nemůže být sebemenšího sporu. Stačí jen chvilku ve vodě pozorovat správně pracující twistřík a hned nám je jasné, že tento čipera s rozpustile kmitajícím ocáskem dravcovu pozornost prostě musí připoutat. A navíc je tento čertík také patřičně měkký a poddajný, čímž zvyšuje dravcovu důvěru i po prvním nesmělém ochutnání. Proto také ryba často zaútočí na gumovou nástrahu několikrát a trvá jí déle, než se naší nástrahou cítí definitivně zrazena.
Protože se má tento článek věnovat lovu dravců v závěrečné části roku, je třeba zmínit i ty vlastnosti gumových nástrah, které souvisejí právě s jejich účinností v chladném období roku, kdy se ryby stahují ke dnu do větších hloubek a jejich aktivita už není ve studené vodě taková, jako byla v létě a časně na podzim.
A právě gumová nástraha je pro lov těchto „zpomalených“ predátorů ideální. Gumy jsou totiž určené především k lovu u dna, a protože díky své pružnosti a poddajnosti velmi citlivě reagují na jakýkoliv náš pohyb, můžeme je vodit velmi zvolna. Takto pomalu vedená nástraha, která poskakuje po dně, zaujme i ty ryby, které se do zběsilých honiček za potravou už rozhodně nepoženou.
Smáčky
Jak už jsme si řekli výše, smáčky ze všech gumových nástrah svým tvarem nejpřesvědčivěji imitují drobnou rybku. Smáčky jsou velmi vhodné po lov z loděk a ve velkých hloubkách, což také oceníme v tomto chladném období roku. Jestliže je u ostatních gumových nástrah způsob nastražení a vedení velmi důležitý, pak u smáčků to platí dvojnásob. Lineárně a konstantní rychlostí vedený smáček nepůsobí ani zdaleka tak atraktivně jako např. twister s elegantně vibrujícím ocáskem. Mnoho rybářů proto už při zkoušení chodu může smáček odradit. Zdání však klame. Stačí totiž tuto nástrahu trhavými pohyby oživit, a najednou máme před očima perfektní imitaci splašené či poraněné rybky.
Alfou a omegou úspěšného lovu se smáčky je tedy zvládnout jejich chod. Zapomeňme na plynulé vedení rotační třpytky, s touto nástrahou musíme při chodu neustále pracovat a trhavými pohyby ji oživovat. Dravce – především okouna, ale i candáta, štiku, na řekách pak tlouště nebo pstruha – takto vedený smáček dozajista zaujme a vyburcuje k záběru.
Nastražování smáčků
Existuje hned několik způsobů nastražování smáčků. Záleží na podmínkách, hloubce vody, ale především na zkušenostech a preferencích samotných rybářů. Každý lovec má zkrátka svůj oblíbený způsob nastražování, kterému dává před ostatními přednost právě proto, že se mu při praktickém lovu vyplatil a přinesl kýžené záběry ryb. Představme si na závěr některé způsoby nastražování smáčků, které patří mezi ty nejběžnější.
1. Na jigovou hlavičku
Tento způsob je nejjednodušší. Smáček prostě napíchneme na jigovou hlavičku, podobně jako twister. Zatímco však u twisterů používáme háček prakticky stejně dlouhý, jako je tělíčko nástrahy, aby nám po provlečení vylézal v místě, kde končí tělíčko a začíná ocásek, u smáčků používám háček v délce jen zhruba jedné třetiny tělíčka. Větší část nástrahy musí zůstat volná, aby mohla ve vodě dobře pracovat. Nemusíme mít přitom obavu, že ryba nástrahu až k háčku nedobere. Smáček má tělíčko štíhlé, měkké a velmi tvárné a dravci nedělá žádný problém nástrahu pozřít celou.
2. Na háček zatížený olůvkem
I tento způsob nastražování je velmi rozšířený. Smáček napíchneme na háček (nejideálnější jsou streamerové háčky s dlouhým ramínkem) a zatížíme podle potřeby těžkým bročkem. Olůvko můžeme umístit buď na konec háčku, nebo těsně za něj na konec vlasce. Opět je třeba dbát na to, aby délka háčku odpovídala zhruba třetině velikosti nástrahy.
3. Na háček se zátěží na vlasci
Méně častý způsob stražení, vhodný především do větších hloubek. Postup je stejný jako při předešlé montáží, broček však umístíme přímo na vlasec cca 50 cm od nástrahy.
4. Na marmyšku
Smáček můžeme zkombinovat i s marmyškou. I tento způsob se hodí k lovu v hloubkách nebo z rybářské lodi při vertikální přívlači. Sám jsem na vlastní oči viděl, že zejména okounům se podobná kombinace dvou nástrah velmi zamlouvá.