Český Rybář

ZAČÍNÁME / aneb vše co potřebuje začátečník a jak vybírat (X. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

Letošní ročník Českého rybáře se tímto číslem uzavírá a stejně tak je to i s naším seriálem o výběru náčiní pro začátečníky. V dnešním, závěrečném dílu se podíváme na několik posledních částí vybavení, bez kterých se dost dobře neobejdeme.

 

Obaly na pruty

Pro transport a bezpečné uložení prutů naprosto nezbytná věc. Pokud budeme převážet a nosit pruty k vodě bez obalu, velmi brzy to na nich bude znát. Poškrábaný lak, uražená očka nebo zlomené špičky na sebe nenechají dlouho čekat.

Obalů a tašek na pruty je na trhu nepřeberné množství. Záleží jen na nás, jaký si vybereme. Zda na jeden, dva, tři nebo více prutů, zda jedno, dvou či tříkomorový. Kolik budeme chtít mít bočních kapes na drobnosti, podběrák, vidličky atd. Stejně tak je to i s délkou. Tašky na pruty se dají sehnat s délkou odstupňovanou po 10 cm, ale někdy při kombinaci výrobků od více firem i po 5 cm, takže si lze vybrat opravdu na míru. To je důležité z pohledu funkčnosti, ale je to samozřejmě i praktické. Jestliže nám příliš krátký obal neochrání špičky prutů, naopak zbytečně dlouhý nám bude překážet a nevyužitá část bude komplikovat transport.

Další možností jsou obaly (nebo spíš pouzdra) na jeden osazený prut. Jedná se o modely vhodné pro přepravu luxusnějších přívlačových nebo jiných prutů. Tyto hodně drahé a zároveň křehké pruty si zaslouží extra péči, bezpečí a pohodlí při přepravě. Pokud bychom přepravovali tyto křehké pruty s ostatními v jedné komoře obalu, mohli bychom si je snadno poškodit. Poslední možností jsou tubusy, ve kterých se dražší pruty přímo prodávají. Jsou určeny pro přepravu kupovaného modelu a více prutů se do něj nevejde. Jedná se o nejbezpečnější způsob transportu. Tubusy se prodávají s dražšími pruty na všechny techniky – muškařské, přívlačové, plavačkové i feederové.

Batoh a taška

I když většinu drobností budeme mít ve vestě, batoh určitě využijeme. Často se vypravíme na ryby, aniž bychom měli předem úplně jasno, jakou technikou budeme chytat, a proto si s sebou bereme věci na plavanou i položenou nebo feeder a to vše se nám do vesty určitě nevejde. Stejně tak když půjdeme chytat na delší dobu nebo na noc, budeme si zcela jistě brát více věcí, např. teplejší oblečení, až se začne ochlazovat, láhev s pitím atd. To jsou situace volající spíše po větší tašce nebo batohu. Ale od věci není ani mít tašku přesně na míru několika krabicím, ve kterých budeme nosit například vláčecí nástrahy. Lépe se nám bude nosit batoh na zádech, zvlášť když půjdeme na delší vzdálenost. Při běžných výpravách nám dobře poslouží i klasická taška přes rameno. Lepší je vždy rozdělení vnitřního prostoru přihrádkami, které nám umožní přehlednější a praktičtější uložení věcí. Co se týče provedení, zcela jistě oceníme, pokud bude z pevného nepromokavého materiálu.

Baterky

Když už víme, v čem a jak odnést věci k vodě, přidáme si jednu užitečnou pomůcku pro pozdní návraty z lovu a pro noční lov jako takový. Drobnost, kterou většinou začneme postrádat ve chvíli, kdy už jsme opravdu v koncích. Jakmile nás zaskočí tma, bez baterky nenavážeme utrženou udici a přesto, že ryby doslova šílí po čemkoli k snědku, my budeme bezradně stát na břehu a děsit se zpáteční cesty potemnělým lesem.

TIP!

Osobně nosím minibaterku ve vestě a jsem podobných nepříjemných situací ušetřen. Pokud se chystám na večerní až noční výpravu, beru si nejčastěji kvalitní čelovku. Světla poskytne spoustu a navíc budeme mít volné ruce ať již na zdolávání nebo navazování.

Jednoznačnou volbou jsou dnes diodové baterky a čelovky – skvěle svítí a hlavně mají velkou výdrž, resp. nemají velkou spotřebu. Jako nouzové svítidlo nosím ve vestě právě malinkou jednodiodovou baterku, která je ale tak malá, že ji mám raději připevněnou na „jo-jo“, jinak bych ji snadno ztratil.

Krmení

Na úplný závěr jsem si nechal zakrmování a vše, co k němu budeme potřebovat. Při chytání na plavanou nebo feeder (položenou) dříve nebo později každý rybář dospěje k tomu, že k úspěchu neodmyslitelně patří zakrmování. Jen efektivním a správným zakrmováním se nám podaří stáhnout ryby na místo, kde lovíme, a následně je úspěšně chytat. V tomto seriálu není místo na rozebírání složení krmné směsi, porovnávání produktů jednotlivých firem a podobně. Zato si povíme o pomůckách, které budeme potřebovat nebo se nám budou hodit.

Nádoba na míchání – kýbl

Nějakou nádobu na rozmíchání krmení budeme potřebovat vždy. Jiné cesty ani není, pokud se nerozhodneme promíchat krmení rovnou v sáčku, ve kterém jsme směs koupili. Pokud tuto variantu někdy zkusíte, velmi rychle zjistíte, že tudy cesta opravdu nevede. V sáčku nelze směs rozumně promíchat s vodou, vše pouze upatláme a uvnitř nám vznikne pravděpodobně bahýnko…

Ideální na přípravu krmení je samozřejmě speciální kýbl pro tento účel. Je poměrně velký, široký a směrem nahoru se ještě rozšiřuje. Díky tomu se nám v něm snadno rovnoměrně promíchávají jednotlivé komponenty krmení navzájem i následně s vodou. Velikost oceníme především v situacích, kdy připravujeme větší množství návnady a v menším nebo klasickém kýblu se nám s ním již špatně pracuje.

Síto

Zpočátku budeme tuto pomůcku považovat za naprosto zbytečnou. Ale to jen do chvíle, kdy si sami vyzkoušíme rozdíl mezi směsí propasírovanou přes síto a klasicky připravenou. Pokud použijeme síto, získáme krásně nadýchanou, rovnoměrně promíchanou a provlhčenou směs, ze které se krásně dělají krmné koule. Ty se následně lépe rozpadají, obsahují více vzduchu a krmení lépe funguje. Nevznikne nám tzv. tuhý knedlík, který se na dně rozpadne - s nadsázkou - až za několik dní. Popravdě přiznávám, že sám síto nepoužívám úplně vždy. Ale pokud se vypravím k vodě na delší lov a chci si opravdu zachytat, neopomenu síto použít.

Prak

Jak dopravit krmení na místo lovu? Pokud lovíme na položenou nebo ještě lépe na feeder, máme situaci usnadněnou možností použít krmítko a směs dokážeme dopravit poměrně přesně i na velkou vzdálenost.

Pokud chytáme na plavanou, musíme si poradit jinak. Při kratších vzdálenostech házíme koule krmení rukou. Je to efektivní a po zacvičení i dostatečně přesné. Při větší vzdálenosti se však dostaneme mimo „dostřel“ ruky. V tu chvíli musíme sáhnout po známé „zbrani“ z dětství – praku. Prak je opatřen speciálním košíčkem pro konkrétní typ přepravovaného nákladu – krmení, červi atd., stejně tak je opatřen různě silnou a dlouhou gumou dle maximálně dosažitelného dostřelu. Jakmile se s prakem naučíte zacházet, budete překvapeni jeho dostřelem a poměrně velkou přesností.

Důležité je vždy vkládat do košíčku stejně velké koule (kuličky) krmení a stejně napínat gumu. Neméně důležité je zachovávat i stejný úhel, pod kterým střílíme. A pochopitelně stejně tak i směr.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři