Český Rybář

TESTUJEME PRO VÁS / NOVÁ SUZUKI VITARA / lifestylové SUV s benzinovým srdcem

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: archiv Suzuki, autor a Jakub Kabát

Když jsem se před pár lety proháněl tehdy zbrusu novým modelem Vitary, jediné, co mi na ní trochu vadilo, byl kvůli emisním limitům hodně utlumený atmosférický motor 1,6 VTT. Jeho pružnost skutečně nebyla tím, co by člověka chytlo za srdce, ba naopak. A do kopce to bylo trochu infarktové dobrodružství. Další svezení ve stejném modelu bylo díky turbo motoru 1,4 BoosterJet v porovnání s tím prvním jako noc a den, tedy lépe řečeno šlo o nádherný prosluněný den. V nejnovější nabídce Suzuki se tomuto věhlasnému SUV modelu dostalo lehké „kosmetické“ modernizace a nově přibylo i několik bezpečnostních systémů.

Modelový rok s devatenáctkou na konci se u Vitary projevil drobným faceliftem spočívajícím v řadě přepracovaných detailů, jako jsou například nové nárazníky, upravená maska chladiče a světlomety svítící výlučně pomocí LED technologie (platí pro dvě nejvyšší výbavové řady). Změny se udály i uvnitř. Původní panel byl nahrazen moderním barevným přístrojovým a v rámci interiéru se konečně místy dostalo i na lepší měkčené plasty. Je trochu škoda, že se modernizace nedotkla také palubního počítače, jehož ovládání pomocí kolíčků patří do doby dávno minulé, nebo obrazovky a trochu lenivého old school software infotaintmentu. Na druhou stranu zde přibylo několik velmi šikovných asistenčních systémů jako asistenti udržování vozidla v jízdním pruhu a varování před jeho nechtěným opuštěním, rozpoznávání dopravních značek, systém sledování únavy řidiče nebo systém sledování pohybu za vozem, a tak si člověk může ve Vitaře z hlediska bezpečnosti připadat tak trochu jako v luxusní limuzíně.            

Výbavový top model Vitary měl pod kapotou manuálně řazenou známou pohonnou jednotku 1,4 BoosterJet. Přeplňovaný čtyřválcový turbomotor o objemu 1,4 litru má oproti 120 koním „staré jednašestky“ 20 koní navíc. To ale není zase tak markantní rozdíl. Pro dynamiku jízdy je daleko podstatnější nárůst točivého momentu, který člověk s velkým potěšením využije kdykoliv při běžném všednodenním provozu. Zatímco atmosférický motor se při 4 400 otáčkách dostal za minutu na nikterak oslnivou hodnotu 156 Nm, nabízí turbomotor s přímým vstřikováním hodnotu 220 Nm již od zhruba 1 500 otáček a tu si drží až do cca 4 000 otáček za minutu. V praxi to znamená okamžitý zátah motoru od spodních otáček, tedy přesně to, co mě na benzinové Vitaře baví! Ještě o kapku více adrenalinu si lze přivodit přepnutím tlačítka ve středové konzole do režimu Sport. Člověk okamžitě pocítí, že v tomto módu lehký, kompletně aluminiový motor reaguje na povely plynového pedálu ještě ochotněji. Toto nastavení by mě bavilo už jako výchozí, navíc když vysoké otáčky nejsou v běžných situacích provozu vůbec nutné. Místo toho člověk v přesných kulisách zařadí nově 6. rychlostní stupeň a kdykoliv se může spolehnout na slušný zátah motoru spojený s nezaměnitelným zvukem turba. S velkým potěšením kvituji, že tady se od posledního svezení se sportovně laděným modelem S naštěstí nezměnilo vůbec nic.   

Co mě ale obecně u značky Suzuki baví nejvíce, je výbava jejích modelů, ať už se jedná o bezpečnost, interiér, komfort, exteriér, nebo řízení a přístrojovou desku! V předlouhém seznamu skutečně mimořádného stupně výbavy Premium nevidím mimo 2tónový lak a možnost příplatkových položek v podobě ochranných a ozdobných lišt a ochranných krytů vůbec nic, po čem bych toužil! Tady je opět nutné hluboce smeknout, protože ve valné většině případů jsou v této cenové kategorii vozidel veškeré asistenční systémy, světlomety s LED technologií, mlhová světla, dešťový senzor, vyhřívaná přední sedadla, bezklíčové startování, automatická klimatizace, parkovací senzory se zadní kamerou, navigace, sedadla v kombinaci kůže/semiš nebo adaptivní tempomat v dlouhém seznamu doplňkové výbavy, kterou bychom v autě rozhodně ocenili, ale vzhledem k vysoké příplatkové ceně skončí jako obvykle v kategorii věcí zbytných.

A navíc tu máme ještě vynikající 4 x 4 AllGrip nabízející řidiči kvarteto jízdních režimů: Auto, Sport, Snow a Lock. Režim Auto funguje v běžných okolnostech provozu pouze s pohonem předních kol. Zaznamená-li elektronika prokluz pneumatik, systém se samočinně přepne do režimu 4 x 4. Režim Sport naopak aktivně využívá pohon 4 x 4 pro dosažení optimální výkonnosti v zatáčkách a na klikatých silnicích. Současně se v tomto jízdním režimu upraví charakteristika plynového pedálu a křivka točivého momentu pro zajištění dynamické jízdy. Režim Snow poskytuje optimální nastavení pohonu pro nebezpečné kluzké povrchy, jako jsou sníh, led nebo bláto. Systém elektronicky předchází smyku dřív, než nastane, a směřuje pro zajištění ideální trakce točivý moment na zadní nápravu. Poslední jízdní režim Lock funguje do rychlosti 60 km/h, pak se automaticky přepíná do režimu Snow. Výkon motoru se rovnoměrně rozděluje mezi přední a zadní kola pro dosažení maximální možné trakce. Výše uvedené je u nové Suzuki Vitary nesporným trumfem a velkým lákadlem, které může dilema při rozhodování o koupi nového vozu velmi rychle vyřešit.

Týdenní známost s inovovanou Vitarou mi přinesla mnoho příjemných okamžiků za volantem a vlastně i na rybách, protože jsem se snažil její ladné křivky zachytit v měkkém ranním a podvečerním světle. Už už jsem začal zbožňovat nový „staromládenecký“ styl života a cítit se volný jako pták. Čas byl bohužel nekompromisní a brzy mě vrátil do rodinné reality všedního i víkendového dne. I tak jsem si ježdění díky agilní pohonné jednotce, která mi neustále vyluzovala potutelný úsměv na tváři především mimo silnice, kde jsem se s tímto autem díky 185 milimetrům světlé výšky cítil velmi jistě, užíval plnými doušky. Pouze rozbořená panelová cesta lemující příjezd k mému oblíbenému rybníku nám oběma dávala pokaždé docela zabrat. V městském provozu se mi stejně jako naposledy líbila pružnost motoru, který na zařazený 4. rychlostní stupeň v otáčkách 1 500/min. a při rychlosti 50 km/h nabízel během zrychlení krásný zátah. Jako velmi dobrý se při komplikovaném ranním vyjíždění z mého garážového stání jevil i systém sledování pohybu za vozidlem RCTA, díky kterému jsem nesundal z kola svou „oblíbenou“ sousedku.

Už z minulých testování Vitary bylo patrné, že se hodně líbí především ženám. Zlaté provedení zapůjčeného vozu s černě lakovanou střechou tento zájem opět potvrdilo. I moje 4letá dcera byla nadšena a každé ráno při příchodu do školky hlásila, že ona dnes přijela „novým teréňákem“. Nakonec i sám za sebe musím říci, že vnější design nové Vitary je velmi povedený. Ačkoliv vnitřní prostor v této kategorii vozů není nijak velkorysý, po sklopení zadní lavice sedadel je 1 120 litrů plně dostačujících pro přepravu skromnější rybářské výbavy jakéhokoliv ražení. Kufr o standardním objemu 375 litrů bohatě postačí pro transport přívlačového nebo muškařského náčiní, což se mi podařilo prověřit i zdokumentovat. Sedačky jsou příjemné na sezení i na dotek. Mají dobré boční vedení a kombinace použitých materiálů působí pěkně i po optické stránce. Testovaná verze v plné výbavě s pořizovací cenovkou 600 210 Kč, včetně příplatků 21 000 Kč za dvoutónový metalický lak + 29 310 Kč za zbylou výbavu, s manuální 6stupňovou převodovkou, velmi dobrým motorem s rozumnou spotřebou mírně nad sedm litrů při dynamickém stylu jízdy nabízí vynikající poměr ceny a výkonu a v dalším plánu i nefalšovanou radost z nespoutané jízdy.

Nová Vitara zůstala stále stejně šmrncovní, drobnější, štíhlou SUV dámou, jež rychlým pohybem tlačítka odhodí svou nonšalantní městkou eleganci, přeladí na outdoorový režim a okamžitě přesvědčí o svých mimořádných schopnostech. A takovou ji chceme mít napořád!

BOILIE A DALŠÍ NOVINKY 2024

Pokud právě teď hledáte pro novou sezonu zásadní inspiraci v podobě nějaké skutečně rozdílové ...

DAIWA TOURNAMENT AGS JIGGERSPIN V TESTU ČESKÉHO RYBÁŘE

Když se mi na přelomu loňského února a března povedlo ve Španělsku vyzkoušet fantastický candátov& ...
Naši partneři