Ještě to jde! Tedy rozpálit gril a naložit ho laskominami, co se na něj vejde. Už jste někdy grilovali krevety? Ne?! Tak je nejvyšší čas to zkusit. Jsou totiž výborné, rychle hotové a můžete je kombinovat se spoustou ingrediencí, které by v kombinaci s vepřovou krkovičkou působily lehce rozpačitě. Jako třeba pomeranče...
Dlouho jsem váhal, jak rozvrstvit ingredience do posledních dvou dílů věnovaných grilování. Pro srpnové číslo jsem nakonec zvolil trochu netradiční skladbu špízu, ve kterém hrají hlavní role losos, jablka a jogurt. Že vám to přijde výstřední? Možná trochu, ale...
Názory na tuto specialitu se zřejmě budou různit, ale pro mne osobně je makrela tím nejlepším, co moře pro úpravu na grilu nabízí. A to mezi speciality na grilování počítám takové laskominy jako různé druhy tresek, chobotnice, krevety nebo kraby!
Minule jsme do hamburgerů použili lososa, v tomto čísle si uděláme populární jídlo na gril z tresky obecné. A hned na úvod musím říct jednu důležitou věc. I když použité ingredience tvořily vynikající finální kompozici, měl jsem problém s tím, že se mi hamburgery na grilu rozpadaly.
Někdo by si možná řekl, že použít lososa do hamburgerů je škoda. Nevěřte tomu! Čím kvalitnější ingredience použijete, tím lahodnější bývá výsledek vašeho snažení.
Cílený lov sumců přívlačí zaznamenal v posledních letech skutečný boom. Dříve totiž málokdo věřil, že je možné zlákat skutečně kapitální ryby pomocí hbitě tažené umělé nástrahy.
Není to tak dávno, kdy mi v redakčním e-mailu přistálo skromné představení mladé švédsko-norské rybářky, která nabízela své rybářské zážitky k otištění. A já nevěřil vlastním očím!
Již několik let patří vlečení nástrahy nade dnem k velmi praktikované a úspěšné metodě, jak ulovit na dně ležící a právě neaktivní sumce. Bohužel i tato metoda má své hranice, protože zdaleka ne každá lokalita umožňuje praktikovat tuto techniku.
Dánský rybář, publicista a fotograf dosáhne v době, kdy bude publikován tento článek, Kristových let. Narodil se v Dánsku, kde udělal i své první rybářské krůčky, a nadšení pro sportovní rybolov mu vydrželo dodnes.
Třiatřicetiletý francouzský rybář, publicista a fotograf nabídl naší redakci spolupráci před více než dvěma lety. Jeho hlavní pracovní náplní je v podstatě práce na vesmírném programu u společnosti Thales Alenia Space.
Člověk míní a technika mění, napadlo mě, když jsem v redakci rozbaloval testovací bezdrátový sonar Deeper Pro+. Se stejným pocitem jsem před lety hladil krásnou bílou krabičku svého prvního iPhonu dovezenou z New Yorku.
Známý německý rybář a publicista se narodil 9. března 1970 v Hamburku na severu Německa. Ještě před založením rodiny strávil nějakou dobu ve Švýcarsku, odkud se vrátil zpět do Hamburku, kde nyní žije se svou ženou a dvěma dětmi.
Když jsem se v loňském roce proháněl novým modelem Vitary, jediné, co mě na ní trochu nebavilo, byl atmosférický motor 1,6 VTT. Jeho pružnost nebyla zrovna tím, co by člověka chytlo za srdce.
Mé první setkání s Elite 7Ti bylo tak trochu láskou na první pohled, a vzhledem k tomu, že jsme si navzájem hned padli do oka, byla naše symbióza daleko jednodušší.
Při mém prvním rybářském výletu do Amazonie jsem se rozhodl, že nebudu nic riskovat. Najal jsem si tudíž věhlasného průvodce, kterého jsem znal z mnoha světových rybářských magazínů.
V tomto díle našeho seriálu si představíme choroby, které způsobují parazitičtí červi – tzv. helmintózy. Těchto nemocí je velké množství a vyskytují se běžně nejen u ryb, ale i ptáků či savců (člověka nevyjímaje). Komu by například něco neříkali takoví příjemní společníci, jako jsou roupi nebo tasemnice.
Každou zimu přibývá nových neštěst. Ačkoliv toto tvrzení zní hrozivě, chtěl bych Vás uklidnit – vůbec tu nemluvím o neštěstí na silnicích, dokonce nemám na mysli ani ty, kteří z vlastní vůle vstupují na třícentimetrový led. Myslím tím ztracené a o led odříznuté velké ryby při ledovém rybaření, které se jako stepní požár šíří i mezi našimi rybáři.