Český Rybář
SUZUKI VITARA S / lifestylové sportovní SUV
Když jsem se v loňském roce proháněl novým modelem Vitary, jediné, co mě na ní trochu nebavilo, byl atmosférický motor 1,6 VTT. Jeho pružnost nebyla zrovna tím, co by člověka chytlo za srdce.
Možná to byl i zásadní impulz pro Suzuki, aby zareagovala na četná přání zákazníků a obchodníků po větším výkonu v nové, jinak velmi povedené Vitaře. Svou světovou premiéru si Vitara S 1,4 BoosterJet odbyla v baskické metropoli Bilbau, městě historické krásy a moderního umění. Opravdu stylové, protože toto pohledné moderní SUV zanechalo ve světle chromově se blýskající fasády Guggenheimova muzea jistě nesmazatelný dojem.
Top model Vitary s písmenem „S“ ve znaku má rozhodné sportovní ambice: dynamický vzhled přední masky, LED světlomety s červeně lemovanými projektory, černé 17palcové disky z lehkých slitin, interiér s prostupujícími červenými prvky, aluminiové sportovní pedály (u verze s manuální převodovkou) a především přeplňovaný motor s přímým vstřikováním. Čtyřválcový turbomotor o objemu 1,4 litru má oproti 120 koním „staré jednašestky“ 20 koní navíc. To ale není zase tak podstatný rozdíl. Daleko důležitější je nárůst točivého momentu, který člověk s velkým potěšením využije kdykoliv při běžném všednodenním provozu. Zatímco atmosférický motor se při 4 400 otáčkách za minutu dostal na nikterak oslnivou hodnotu 156 Nm, nabízí nový turbomotor s přímým vstřikováním hodnotu 220 Nm již od zhruba 1 500 otáček a tu si drží až do cca 4 000 otáček za minutu. V praxi to znamená okamžitý zátah motoru od spodních otáček, tedy přesně to, co benzinové Vitaře doposud chybělo. Ještě o trochu více adrenalinu si lze přivodit přepnutím tlačítka ve středové konzole do režimu Sport. Člověk okamžitě pocítí, že v tomto módu kompletně aluminiový motor reaguje na povely plynového pedálu ještě ochotněji. Toto nastavení bych osobně ocenil jako výchozí, navíc když vysoké otáčky nejsou v běžných situacích vůbec nutné. Místo toho člověk v přesných kulisách zařadí nově 6. rychlostní stupeň a kdykoliv se může spolehnout na slušný zátah motoru spojený s nezaměnitelným zvukem turba.
Verze 4 x 4 AllGrip s manuální převodovkou se podvozkem ani řízením neliší od klasické verze Vitary, a tak zde příliš sportovně laděných okamžiků nečekejte, to ale neznamená, že by bylo něco v nepořádku. Pro auto této cenové kategorie jsou parametry zpětné odezvy řízení a komfort pérování naprosto v pohodě. Esteticky krásná 17palcová kola posádce jízdního komfortu sice také nepřidají, ale to už je klasická daň za dokonalý zevnějšek (ženy na podpatcích by mohly vyprávět!).
Co mě ale na Suzuki S baví nejvíce, je výbava, ať už se jedná o bezpečnost, interiér a komfort, exteriér nebo řízení a přístrojovou desku! V předlouhém seznamu skutečně mimořádného stupně výbavy nevidím mimo 2 variant laku a možnosti prodloužení si záruky nic za příplatek. Vůbec nic! Tady je potřeba smeknout, protože ve valné většině případů jsou v této kategorii vozidel veškeré asistenční systémy, světlomety s LED technologií, mlhová světla, dešťový senzor, vyhřívaná přední sedadla, bezklíčové startování, automatická klimatizace, parkovací senzory se zadní kamerou, navigace, sedadla v kombinaci kůže/semiš nebo adaptivní tempomat, v seznamu doplňků, které by nás v autě rozhodně bavily, ale vzhledem k příplatkové ceně skončí jako obvykle v kategorii věcí zbytných. To je pro Suzuki nesporný trumf a velké lákadlo, které může dilema z rozhodování o koupi nového vozu velmi ulehčit. A navíc tu máme ještě vynikající AllGrip nabízející řidiči kvarteto jízdních režimů: Auto, Sport, Snow a Lock. Režim Auto funguje v běžných okolnostech provozu pouze s pohonem předních kol. Zaznamená-li elektronika prokluz pneumatik, systém se samočinně přepne do režimu 4 x 4. Režim Sport naopak aktivně využívá pohon 4 x 4 pro dosažení optimální výkonnosti v zatáčkách a na klikatých silnicích. Současně se v tomto jízdním režimu upraví charakteristika plynového pedálu a křivka točivého momentu pro zajištění dynamické jízdy. Režim Snow poskytuje optimální nastavení pohonu pro nebezpečné kluzké povrchy, jako jsou sníh, led nebo bláto. Systém elektronicky předchází smyku, ještě než nastane, a směřuje pro zajištění ideální trakce točivý moment na zadní nápravu. Poslední jízdní režim Lock funguje do rychlosti 60 km/h, pak se automaticky přepíná do režimu Snow. Výkon motoru je rovnoměrně rozdělován mezi přední a zadní kola pro dosažení maximální možné trakce.
Týdenní známost s novou Vitarou mi přinesla mnoho příjemných okamžiků, a to především díky agilní pohonné jednotce, která mi neustále vyluzovala úsměv na tváři především mimo silnice, kde jsem se s tímto autem, díky 185 milimetrům světlé výšky, cítil velmi jistě. V městském provozu mě bavila pružnost motoru, který na zařazený 4. rychlostní stupeň v otáčkách 1 500/min. nabízel při zrychlení krásný zátah. Už z minulého testování Vitary jsem nabyl dojmu, že se hodně líbí ženám, a to se mi i tentokrát u zapůjčeného vozu v elegantním bílém provedení (Pearl White) potvrdilo. Navíc jsem několikrát registroval i zájem druhého pohlaví, což mě utvrdilo v tom, že vnější design je velmi povedený. Vnitřní prostor není nijak velkorysý, ovšem po sklopení zadní lavice sedadel je 1 120 litrů plně dostačujících pro přepravu rybářské výbavy jakéhokoliv ražení. Kufr o standardním objemu 375 litrů bohatě postačí pro transport přívlačového nebo muškařského náčiní, a když to zrovna na rybách nebude ono, pohodlně se sem vejde i košík hub. Sedačky jsou příjemné, s dobrým bočním vedením a nakonec jsem se sžil i s „červenou linií“ protkávající interiér, jejíž tón mě na úvod úplně neuchvátil. Testovaná verze s pořizovací cenou 537 900 Kč (+ 13 000 Kč za metalický lak), manuální 6stupňovou převodovkou (za automat si připlatíte 44 000 Kč), velmi povedeným motorem s nízkou spotřebou mírně nad šest litrů a nejvyšším stupněm výbavy nabízí skutečně neporazitelnou užitnou hodnotu a v druhém plánu i radost z nespoutané jízdy. Tak jak tak, nový motor BoosterJet je pro Vitaru skutečným obohacením.