Český Rybář

DEEPER FISHFINDER PRO+ / v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor, Jakub Kabát a archiv deepersonar.com

Člověk míní a technika mění, napadlo mě, když jsem v redakci rozbaloval testovací bezdrátový sonar Deeper Pro+. Se stejným pocitem jsem před lety hladil krásnou bílou krabičku svého prvního iPhonu dovezenou z New Yorku.

Tato paralela a spojení nejsou zdaleka od věci, protože bez iPhonu (nějakého současného nebo jiného „chytrého“ telefonu) by Deeper byl jen pěknou černou koulí velikosti malého pomeranče. Že to zní skoro až neuvěřitelně?! Pro milovníky starých pořádků rozhodně! Pojďme si proto v praxi ukázat, jak jednoduše a snadno se dnes už můžeme podívat pod vodu.

V jednoduchosti tkví síla

Když srovnám balení Deeperu s jinými výdobytky nejmodernější techniky, musím smeknout, protože dokonalejší obaly mají snad jen výrobky značky s nakousnutým jablkem. Možná se tvůrci Deeperu nechali inspirovat právě tam, ale i kdyby ne, vytvořili nádherně zpracovaný a logicky dělený obal, který beze slov říká, že jsou na svůj výsledný produkt právem pyšní. Deeper, stejně jako smartphony bude mít své příznivce i odpůrce. První skupina ocení jednoduchost obsluhy, velikost zařízení, praktičnost a výtečné schopnosti poslední generace bezdrátového sonaru s GPS. Tu druhou budete horko těžko přesvědčovat o tom, že hodíte do vody divnou černou kouli, která pomocí nějaké neviditelné wifi sítě dokáže v telefonu, nebo dokonce v tabletu ukazovat to samé, co umí echolot. Nechme „ty druhé“ jejich osudu, protože pro ně je už velký problém pustit si v autě tempomat, a pojďme si Deeper Pro+ prohlédnout pěkně zblízka.

Balení obsahuje sondu (onu zmiňovanou černou kouli) se třemi závity pro různé způsoby použití, 2 upevňovací šroubovací očka, nabíjecí USB kabel a praktickou neoprenovou transportní kapsičku/obal s karabinou pro uchycení. A to je všechno. Nic víc už mimo svého telefonu nebo tabletu, silného prutu a nabité černé koule potřebovat nebudete. Ještě než se rozhodnete s Deeperem vyrazit k vodě, je potřeba udělat drobnou suchou domácí přípravu. Mluvím ze své osobní zkušenosti, protože já jsem to trochu podcenil a pak jen horko těžko improvizovaně napravoval. Podstatné jsou dvě věci. Tou první je úplné nabití sonaru pomocí přiloženého USB kabelu (v autě už to zdaleka tak rychle nejde). Druhým krokem domácí přípravy je stáhnutí mobilní aplikace Deeper Smart Sonar do zařízení, ve kterém budete chtít sonar sledovat (pro iPhone v App Store, pro Android v Google play), a následné seznámení se s velice chytře uspořádaným prostředím a intuitivním ovládáním. PS: aplikace je samozřejmě zdarma! A teď už hurá na ryby nebo spíše k vodě...

S Deeperem u vody

Existuje mnoho situací, kdy na rybách možnost využít Deeper oceníte, a to jak na řekách, rybnících, pískovnách, přehradách nebo i slepých ramenech a různých nepřístupných zatopených místech. Můžete jej využít na rybářském kajaku, pokud si upravíte držák, také z lodi, což není primární účel použití, nebo při lovu na dírkách. Obecně se ale dá říci, že Deeper byl stvořen pro rybáře lovící ze břehu. Vysílá totiž ultrazvukové signály, jejichž odrazy od předmětů okamžitě zpracovává a vizualizuje. To umožňuje zachytit polohu i relativní velikost ryb v hloubkách až 80 metrů. Zároveň poskytuje potřebné informace o hloubce vody, povrchové teplotě vody a v neposlední řadě o reliéfu a struktuře dna. Těm aktivním z nás rybářů samozřejmě poslouží více. Mít ale navíc ve své rybářské výbavě tak chytrých 10 dkg se rozhodně vyplatí i od přírody líným jedincům. Myslím si, že Deeper může být svým způsobem zčásti užitečný pro každou rybolovnou techniku. Ukáže nám například, proč v jistém místě pořád trháme, kam až se táhne písečný výběžek, v jaké džungli větví se schovávají kapři, jakou strukturu má dno, jestli jsou na hraně v zátoce nějaké ryby nebo kde přesně (s využitím map) se právě nacházíme.

Deeper jsem si v praxi vyzkoušel na březích Orlické přehrady a musím konstatovat, že mě svými schopnostmi velmi mile překvapil. Měl jsem možnost vyzkoušet si mnoho sonarů, ale tohle jednoduché zařízení má něco do sebe! Samozřejmě že jako u všeho najdeme nějaké „mouchy“, ale pokud nás praxe trochu vyučí, nebudeme již podobné chyby v budoucnu opakovat. První důležitou věcí je dostatečně silný (tvrdý) prut, pletenka, popřípadě silný vlasec a kvalitní naviják, abychom mohli Deeper v klidu odhodit. Tuto sestavu doporučuji opravdu důkladně prověřit, jinak hrozí vážné riziko koupání, což v létě sice může osvěžit, ale horší by to bylo na jaře a na podzim. Ono nahodit Deeper do limitní vzdálenosti 100 m bude samo sebou tvrdým oříškem a předpokládám, že mnoho kaprařů, pro které by informace z této vzdálenosti mohly být zajímavé, to ani nedokáže. Dalším „slabým“ místem může být výdrž baterií telefonů či tabletů. Budete-li chtít využívat Deeper delší dobu, vyplatí se mít s sebou dobíjecí power banku. A nakonec to bude asi chtít nějaký outdoorový obal na telefon/tablet, aby nedošlo k jeho poškození. Ale zpět k Deeperu. Ovládání aplikace je velmi intuitivní a umožňuje přístup k dalším užitečným informacím, jako jsou předpověď počasí, kalendář, poznámky a přístup na sociální sítě. Další předností ze seznamu chytrých funkcí je pohled do historie a možnost studovat dno zpětně, což je výborné. Své zážitky můžete také sdílet pomocí fotoaparátu přímo v aplikaci a nahrávat na oblíbená sociální média. Možností pro hračičky je tady skutečně vrchovatě.

Závěrem

Ještě jednou musím zopakovat větu o tom, že mě Deeper Pro+ přesvědčil o své rybářské misi a velmi mile překvapil. Není to jen další nepotřebný krám do rybářské výbavy, je to chytrý pomocník, jehož služby budeme velebit. Neumí nachytat více ryb, ale pomůže nám v rychlé orientaci na místě a správném zvolení techniky lovu. To ostatní už musí zařídit svatý Petr!

Technické parametry:

rozměr: koule ø 6,5 cm
hmotnost: 100 g
konstrukční materiál: ABS
kompatibilita: od iOS 8.0+ a Android 4.0 po nejnovější zařízení
připojení: bezdrátové připojení WiFi, GPS přijímač
dosah WiFi připojení: až 100 m
hloubka max./min.: 80 m / 0,5 m
teplota: čidlo povrchové teploty vody
typ sonaru: dvoufrekvenční
frekvence: 290 kHz (15°) / 90 kHz (55°)
baterie: dobíjecí Lithium Polymer 3,7 V (850 mAh)
výdrž baterie: až 6 hodin 
napájecí adaptér: microUSB kabel, 5V DC, max. 450 mA
frekvence snímání: až 15 snímků za sekundu (zachytí i rychle se pohybující objekty)
režim obrazovky: běžný režim včetně denního a nočního režimu

 

BOILIE A DALŠÍ NOVINKY 2024

Pokud právě teď hledáte pro novou sezonu zásadní inspiraci v podobě nějaké skutečně rozdílové ...

DAIWA TOURNAMENT AGS JIGGERSPIN V TESTU ČESKÉHO RYBÁŘE

Když se mi na přelomu loňského února a března povedlo ve Španělsku vyzkoušet fantastický candátov& ...
Naši partneři