Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Ječení signalizátoru zrychluje můj tep a uvádí tělo do okamžitého pohybu. Zdvihám prut a naskakuji do člunu, zatímco z cívky se neustále odvíjí vlasec. Zapínám motor a snažím se co nejrychleji dostat nad rybu. Ta si to ale šine dál a dál. Pode mnou je hloubka 25 metrů a až díky nastavení reostatu na pátý stupeň se mi daří doplout nad kapra.

 

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, konkrétně jsme si představili různé typy plavačkových prutů a plavačkové navijáky. Nyní se budeme věnovat další potřebné výbavě pro lov na plavanou, konkrétně vlascům a různým typům splávků.

 

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu zpestřuje občasným vázáním mušek nebo prohlížením fotografií úlovků minulých let, na jižní polokouli je léto v plném proudu. Patříte-li mezi pstruhaře, kterým se zdá zima dlouhá, a rádi byste si ji zpestřili rybařením někde, kde je alespoň trochu teplo a pěkné ryby, pak se podívejte na mapu jižní třetiny Chile.

 

Tady budeš akorát tak trhat, je to tu samej pařez,“ křičel na mě z lodi pokérovaný týpek, co vesloval kolem mě. Nad hlavami nám toho podvečera žhnulo srpnové slunce a já se zrovna snažil vyprostit dvoudílný wobbler, uváznutý bůhvíkde v kořenech. Přestože muž za vesly vypadal, jako by ho právě propustili z Mírova, zřejmě to se mnou myslel dobře.

 

Napadá vás občas, když tak sedíte u řeky, jak vypadala její obsádka v dobách, kdy do jejího složení nezasahoval člověk? Byla o dost jiná než dnes. Ve většině našich řek převládaly tzv. reofilní neboli proudomilné ryby, a to v počtu a velikostech, o kterých se nám dnes už většinou ani nezdá. Konkrétní zarybnění záleželo na charakteru toho kterého úseku.

 

Myslíte si, že vliv prostředí a život v rybářské rodině Vám může předurčit životní dráhu? Je možné, aby Vám tento impuls z dětství pomohl odstartovat sportovní kariéru v nejvyšší mužské rybářské soutěži a dosáhnout až na titul mistryně republiky v přívlači? Myslím, že v naší republice není mnoho žen, které se odmalička věnují rybařině, a zároveň se jejich koníček stane zaměstnáním.

 

Ačkoliv tomu možná ještě na úvod neuvěříte, vertikální jigging může být skutečně velmi efektivní při chytání candátů, okounů nebo štik. Někdy se stává, že dravce z nějakých důvodů naše konvenční nástrahy nelákají. Je klidně možné, že se bojí signálu sonaru anebo už pragmaticky toho, co je čeká nahoře nad lodí. Ale dravci (speciálně candáti) jsou ze své podstaty zvědavé a zároveň i plaché druhy.

 

Jak už jsme v našem seriálu několikrát zmiňovali, nemoci ryb mohou mít mnoho různých příčin. Vedle chorob nenakažlivých, způsobených například mechanickým poškozením, a chorob nakažlivých tu máme velkou skupinu nemocí, které jsou způsobeny různými parazity. I tyto choroby dále rozdělujeme do několika skupin podle organismů, které na tělech ryb cizopasí.

 

Parma se v současné době opět stává středem pozornosti mnoha rybářů, a není se čemu divit. Jednak se její stavy v poslední době utěšeně zlepšují a navíc je to mimořádně bojovná ryba, takže přináší opravdové zážitky a silné vzrušení při zdolávání. Ovšem zvýšený zájem rybářů nevěstí pro parmu nic dobrého. Její záchranou je jen to, že se o ní říká, že není moc k jídlu, protože má mnoho kostí a maso je v období tření jedovaté.

 

Počet druhů ryb žijících na našem území se v poslední době často měnil. Některé vymizely, jiné k nám pronikly ze sousedních zemí a další jsme si dovezli sami. Ve většině případů z toho nic dobrého nevzešlo, a tak snaha introdukovat další cizí druhy postupně ustala. Bohužel se nedávno objevil host, který se k nám na návštěvu pozval sám, a vyhodit ho bude docela problém.

 

V průběhu letošní zimy jsem na internetu zveřejnil článek o současné legislativní situaci kolem kormorána. Tento opeřenec představuje pro naše vody bezesporu problém, který je třeba řešit, a proto přitahuje pozornost mnoha rybářů. Na síti se to projevuje i velkým počtem diskusních příspěvků následujících za článkem.

 

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny s rybolovnou technikou zvanou plavaná. Víte však přesně, co znamenají? Pokud to nevíte nebo jen mlhavě tušíte, ale nejste si zcela jisti, jsou právě Vám určeny následující řádky našeho seriálu, ve kterém se pokoušíme přiblížit Vám na základě jednoduchých, v podstatě encyklopedických hesel základní pojmy, se kterými se při lovu ryb setkáváme.

 

Možná i vy jste si čas od času kladli tuto otázku a rozhodovali se, zda upřednostníte mražené, či trvanlivé boilie. Každé z nich má své výhody i nevýhody, které mohou převážit misku vah na tu či onu stranu. Jde vždy jen o to, uvědomit si, které vlastnosti boilie jsou pro vás v danou chvíli zásadnější.

 

Opravdoví fajnšmekři a znalci lovu bonefish je loví pouze v mělčinách (flats). Ostatní způsoby lovu bonefish považují za méněcenné (ale začátečníka jistě potěší, zvlášť když je po půldenním lovu v mělčinách bez kontaktu s rybou...). Pro rybaření v mělčinách a na plážích si rybář musí zakoupit povolení (permisio por pesca deportiva), které vydává kancelář národního parku, případně je zajistí rybářský průvodce.

 

Rok zajíce právě skončil. Podle čínského horoskopu šlo o rok konce starých vztahů, nebo také o rok začátku vztahů nových. Byl takový? Jak já ho vidím, tak rozhodně ano. Vždyť jen v okruhu mých přátel a známých se vloni rozpadlo dvanáct párů. Délky ani formu těchto partnerských dvojic zajíc neřešil, bral je všechny šmahem.

 

Při jedné cestě do Mongolska jsem byl překvapen přítomností elegantně upravené a důstojně vyhlížející ženy v naší rybářské výpravě. Že je Mongolsko země, která přitahuje pozornost každého rybáře, je zřejmé, ale proč se do těchto končin vypraví žena? To jsem nechápal. Cesta byla dlouhá, a tak jsme si začali vyprávět.

 

Dnes nám bude odpovídat na otázky zkušený rybář, kterému jsou blízké snad všechny způsoby lovu ryb. Dost možná, že je to dáno jeho závodní činností ve sportovním lovu ryb přívlačí nebo jeho všeobecným rybářským zápalem poznávat a učit se vše nové. Své zkušenosti si ale nenechává pro sebe.

 

Ten, kdo rád loví štiky ze břehu, s sebou určitě nechce vláčet zbytečné kilogramy nástrah, ale jen a pouze ty nejlepší. Náš dánský spolupracovník a jeden z největších odborníků v lovu štik moderními technikami Gordon P. Hendriksen na následujících stránkách prozradí své tajné favority.

 

Wolframové kapky jsou ve světě vázání mušek zajímavou alternativou, která nahrazuje zlaté mosazné nebo wolframové kuličky. Klasické korálky se běžně používají k vázání zlatohlavých nymf, které díky těžké kovové hlavičce rychle vyklesají ke dnu, a ryba je tak má šanci lépe vidět.

 

Tak text této staré „pecky“ od skupiny Hudba Praha mě napadne téměř pokaždé, když sahám do krabičky pro poslední wobbler, který nasazuji opravdu jen v případě, že mě ostatní nástrahy zklamaly. Dovolil jsem si ho pro název článku trochu upravit, protože nástraze, které je věnován, se všeobecně přezdívá právě „zlé oko“.

 

01 .. 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 .. 28
Naši partneři