Český Rybář

FEEDER / Pelety versus masný červ při lovu parem

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Parma se v současné době opět stává středem pozornosti mnoha rybářů, a není se čemu divit. Jednak se její stavy v poslední době utěšeně zlepšují a navíc je to mimořádně bojovná ryba, takže přináší opravdové zážitky a silné vzrušení při zdolávání. Ovšem zvýšený zájem rybářů nevěstí pro parmu nic dobrého. Její záchranou je jen to, že se o ní říká, že není moc k jídlu, protože má mnoho kostí a maso je v období tření jedovaté.

 

Většina ulovených ryb se proto pouští, a to je moc dobře. Jen díky tomu se s ní snad budeme moci setkávat častěji. Tím, jak se dostává do povědomí, stále více rybářů ji chce samozřejmě chytit. Touží mít na prutu rybu, která se doopravdy brání. Chtějí, aby se jejich naviják i přes brzdu roztočil v šílených obrátkách, prut byl ohnutý jako luk a vlasec jen zvonil. Chtějí být dlouho v napětí a nejistotě, jak to celé dopadne, a mít v krvi pořádnou dávku adrenalinu. Především proto chodíme na ryby, ne? Někdo sice vidí rybařinu spíš jako kus levně získaného masa, ale opravdu by to nemělo být právě o tom. Nejsem proti tomu, když si někdo čas od času odnese od vody svůj úlovek. Rozhodně ale protestuji proti hromadnému vybíjení, plnění mrazáků, rozdávání a kšeftování s rybami. Některé organizace na svých výročních schůzích stále vyhlašují „nejlepší“ rybáře. Já bych je označil spíše jako největší „masaře“. Ale vraťme se k parmám.

Mnoho mladých rybářů se pokouší o tuto rybu a méně úspěšní samozřejmě hledají ty nejlepší návnady a nástrahy v domnění, že právě v nástraze spočívá to, zda uspějí, či nikoli. Ale tak to není. Nejdůležitější ze všeho je být na správném místě. Některé řeky parmami oplývají, některé ne a jinde je parma natolik vzácná, že raději řekněme, že tam ani nejsou. Snažit se o parmu na takové vodě je velmi těžké, úspěch bývá často velkými dílem náhody a léčky na parmu můžete chystat i celý rok bezúspěšně. Druhý rok pak třeba jeden dva kousky chytíte a pak bude opět dlouhá pauza. A právě z takových vod přichází nejvíce dotazů ve smyslu – jaká je nejlepší nástraha?

Domnívám se, že parmy na všech našich vodách mají naprosto stejné potravní návyky, a mnohokrát jsem si ověřil, že parmy v Moravě se chovají naprosto stejně jako parmy v Labi či Berounce a přitom se jedná o tři naprosto odlišné řeky. Takže bez ohledu na to, kde lovím, vím, že zcela jistě dostanu nějakou tu parmu na masné červy, žížaly (ať už hnojáčky, nebo rousnice), lančmít, pelety a drobné boilie. Záběr nevyloučím ani na pečivo, měkkou kukuřici, malou mrtvou rybku nebo malou filetu z rybího masa. To jsou zřejmě nejfrekventovanější nástrahy při lovu parem na všech vodách.

Ze všech nástrah řadím nejvýše masné červy a pelety. Jsou opravdu vynikající a velkou výhodu spatřuji především v tom, že jimi mohu vnadit, aniž bych k tomu musel použít cokoli jiného, například provlhčenou vnadicí směs. Na masné červy se nachytá spousta parem všech velikostí, od těch nejmenších až po opravdu trofejní kusy, a to samé platí o peletách. Každá z těchto nástrah má své přednosti, ale i nevýhody. Podívejme se na obě tyto nástrahy podrobněji a pak přijde řada na jednoduchý test.

Masní červi jsou snadno dostupní a není těžké koupit je na litry. Bohužel jejich cena není právě malá, a abychom tuto nástrahu (a zároveň i návnadu) udrželi po delší čas v dobrém stavu, musíme jí věnovat náležitou péči. Zvláště v teplém období je nutné držet červy v chladu a často je kontrolovat. Masného červa přijímají všechny kaprovité ryby. To se může zdát výhodou, ale ve skutečnosti to až tak skvělé není, protože Vás budou velmi často obtěžovat drobné rybky. I když nastražíte opravdu velké sousto, drobotina na něj bude stále útočit. Pozitivní ale je, že parmy masné červy milují, a pokud jich předložíte dostatečné množství, udržíte je na místě poměrně dlouhou dobu a získáte tak velké množství záběrů. Masného červa vezme i ta největší parma a svou schopnost „dobře chytat“ si červi drží po celý rok. Kromě ceny tedy spatřuji jako jedinou nevýhodu této nástrahy to, že ji atakují malé ryby.

Masné červy můžete použít na háček i jako návnadu rovnou tak, jak jsou. Vždycky ale musí být suší a dobře vyčištění. Před použitím je tedy ponechte dostatečně dlouhou dobu ve větší nádobě, aby se „rozdýchali“, a pak je prosypte hrubou krupicí. V ní se vyčistí. Pomocí síta pak krupici odstraňte a červi jsou připraveni k použití. Pokud koupíte červy v dobré kondici a neskladujete je delší dobu, nemusí být ani tato procedura nezbytně zapotřebí. Jestliže chcete své červy ještě více „vylepšit“, je možné „ochutit“ je pomocí tekutého atraktantu. V případě, že se rozhodnete pro tuto variantu, která přináší skvělé výsledky na mnoha vodách, postupujte takto:

Vezměte plastovou nádobu s víkem a dejte do ní potřebné množství dobře vyčištěných masných červů. Přidejte trochu tekutého atraktantu a všechno pořádně protřepejte. Pak je nutné nechat červy alespoň dvě tři hodinky v klidu, aby pořádně načichli a něco z atraktantu i pozřeli. Pouhé pokapání červů atraktantem, jak se mnohdy doporučuje, není k ničemu. Ve vodě se atraktant okamžitě smyje a nemá v podstatě žádný smysl. Důležité je vybrat atraktant, který červy doopravdy „ochutí“ a přitom je hned nezabije.

Jaké příchutě zvolit? Osobně nejraději používám XL Liquid Worm a Halibut. Osvědčují se mi ale i atraktanty Robin Red, Sardine&Anchovy, Spicy Tuna&Sweet Chilli nebo Source. Klidně ale vyzkoušejte i sladké příchutě. Mohou se velmi dobře osvědčit jak v létě, tak i v zimě.

Masné červy dostaneme na dno jen dvěma způsoby. Buď je slepíme a vhodíme do vody rukou anebo pomocí krmítka. Nejběžnější způsob ale je přidávání červů do vnadicí směsi. Abychom se avšak vyhnuli masivnějšímu používání vnadicí směsi, je dobře, když plníme krmítko červy a ze směsi děláme jen jakési zátky na otevřených koncích krmítek. Na některých vodách směs nevadí, ale někde zbytečně láká ostatní druhy především menších kaprovitých ryb.

Pelety jsou stejně snadno dostupné jako masní červi, a pokud se podíváme na jejich cenu, pak zjistíme, že litr kvalitních pelet může v podstatě vyjít na menší peníze než litr masných červů. Pelety, stejně jako masné červy můžeme použít současně jako nástrahu i návnadu. Se skladováním nebudeme mít samozřejmě žádné potíže a na výběr je z opravdu mnoha druhů. To je fajn, ale tady může být malé úskalí v tom, že ne všechny pelety jsou pro náš lov vhodné. Zejména levné výrobky (v podstatě jen ochucený a slisovaný šrot) je třeba naprosto vyloučit. Tyto výrobky mají sice tvar pelet, ale po vhození do vody se z nich během několika málo minut stává opět jen hromádka šrotu, takže nejsou k ničemu. Naproti tomu najdeme i vynikající výrobky, na které se můžeme naprosto spolehnout.

Pelety jsou skvělé, protože působí selektivně na malé ryby. Díky velikosti, tvaru a především proto, že jsou tvrdé, se o ně zajímají jen ryby větší. Nejsou to samozřejmě jen parmy, ale hlavně kapři, a nesmíte být překvapeni, když na pelety zabere tloušť, velký cejn, popřípadě i jiná větší kaprovitá ryba. Velkými rybami jsou vyhledávány pro svou vůni, chuť a v neposlední řadě i vysokou nutriční hodnotu. Rybám nejen chutnají, ale velmi brzy poznají, že je to zdroj kvalitní výživy, a rády se k němu vrací. Dobré pelety jsou zdrojem velmi lákavých a pro ryby chutných látek. Obsahují množství rybích olejů, esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny, předtrávenou Super G rybí moučku, betain a další lákadla, kterým mohou rybí smysly je ztěží odolat.

Dobré pelety fungují skvěle po celý rok a ještě jsem se nesetkal s vodou, kde by je ryby odmítaly. Naopak, jakmile s nimi učiní nějakou zkušenost, vyhledávají je velmi intenzivně.

Pelety jsou nabízeny v mnoha velikostech a také v různých barvách. Co se velikostí týče, pak se běžně používají průměry 4-10 mm, v některých případech až 15 mm. Nejběžněji pak průměry 6-8 mm. V peletách máme opravdu na výběr. Používat můžeme jak klasické tvrdé pelety, tak pelety měkčené (ty jsou určeny k okamžitému nastražení na háček) a jsou tu vynikající pelety typu Expander, které si připravujeme sami, což nám dává velký prostor pro mnoho experimentů. Expander jsou tvrdé pelety, které před použitím namočíme. Po namočení změknou tak, že je lze snadno nastražit přímo na háček a současně jimi můžeme vnadit. Doba rozpadu ve vodě je srovnatelná s tvrdými peletami. Výborné je to, že při namáčení můžeme přidat do vody jakýkoli tekutý atraktant, a tak si zvolit příchuť a vůni přesně podle toho, co uznáme za vhodné. Stejně jako pelety Expander i tvrdé pelety můžeme posílit nějakým dipem nebo atraktantem.

Pelety nastražujeme podle druhu buď rovnou na háček, anebo mimo háček, stejně jako boilie, které je v přiměřené velikosti stejně dobré jako pelety. Na loviště je dostaneme podobně jako masné červy. Krmítkem s otevřenými konci a zátkami z vnadicí směsi, můžeme využít i PVA materiály, vnadicí raketu a Expander pelety můžeme dávat rovnou a bez jakýchkoli přísad jak do normálního feederového krmítka, tak i do otevřených krmítek typu method mix.

Jak vidno, masní červi i pelety nabízí opravdu skvělé možnosti a v obou případech se jedná o skvělou celoroční nástrahu. Která z nich je ale lepší? Jsou to červi anebo pelety? Která přináší větší ryby anebo jich dokáže chytit víc? Těžká otázka! Opravdu těžká. Nicméně, pár experimentů může alespoň trošku napovědět a poskytnout maličké a přiměřené vodítko všem, kteří se nemohou rozhodnout, na jakou stranu se přiklonit, pokud se opravdu zajímají o parmy. Rybařím a chytám parmy opravdu dlouho a za ta léta už jsem si několik věcí (alespoň si to myslím) docela ujasnil a používám k lovu parem jak masné červy, tak i pelety a hned vysvětlím proč.

Masní červi přes svůj zdánlivý handicap v tom, že je atakují i drobné ryby, dokážou chytat parmy velmi spolehlivě a hlavně rychle. Jsou ideální pro použití tam, kde je parem dostatek, ale i na vodách, kde jich je méně, a nevadí Vám, že spolu s parmami budete chytat i jiné ryby. Když předložíte červů dostatečné množství a parmy budou při chuti, pak se stane i to, že při krmení vytlačí z provnaděného místa ostatní ryby a budou se „nacpávat“ samy. Pak už budete přesně tam, kde jste chtěli být, a počáteční záběry jiných ryb budou rychle zapomenuty. Metoda masivního krmení masnými červy je opravdu skvělá a přináší velmi dobré výsledky po celý rok. Je to mnohokrát ověřené jak feederovými, tak i plavačkovými závodníky na mnoha vodách. Jen málokdy reagují parmy na masné červy hned a vždycky nejdřív přijde nějaká ta drobotina, zvláště pokud se spolu s červy používá i provlhčená vnadicí směs. Vnadění jen lepenými červy je při lovu parem spolehlivější, ale na záběr se může čekat trochu déle. Ideální je provnadit místo červy a pak jej ponechat hodinku v klidu, než na něm začnete lovit. Parmy jsou poměrně plaché ryby a není dobré vystavovat je hluku hned na počátku lovu, kdy jsou ještě hodně ostražité. Na háček stražíme nejčastěji 3-6 masných červů, ale sousto může být i mnohem větší.

Pelety jsou spíše nástrahou a návnadou specialistů, kteří se snaží vyloučit záběry ostatních (menších) ryb a jde jim především o větší exempláře parem. Na pelety jsem chytil parmy i na vodách, které jimi právě neoplývají, a chytil jsem na ně kusy malé i velké. Faktem zůstává, že při lovu na pelety máme reálnou šanci na opravdu velkou rybu. Při lovu je třeba dávat větší důraz na lokalizaci ryb a vyplácí se vnadit několik dnů před lovem. Zvláště na malých vodách, kde se drží parmy jen v určitých místech, přináší takový postup výsledky. Na velkých vodách není vnadění před lovem tak důležité a parmy často zareagují na pelety okamžitě, aniž by se s nimi kdy setkaly. Je však třeba obrnit se trpělivostí, protože první záběr nepřijde po několika minutách jako při lovu s masnými červy. V případě, že chytáte na pelety, je možné doporučit i lov na dva pruty, tedy alespoň do té doby, než začnou parmy opravdu brát. Pak už stačí jen jeden prut. Je třeba vyloučit možnost, že nám silně bojující parma druhý prut zamotá. Obvykle nastražujeme jednu peletu mimo háček nebo na háček, ale pro větší ryby můžeme nastražit i větší sousta. Nastražujeme obvykle pelety tvrdé.

Jako velmi dobrá a nad jiné spolehlivá varianta se jeví kombinace pelet a masných červů. Zcela běžně používaná kombinace vlhčené sypké směsi s červy se také často doplňuje peletami. Zkuste ale vypustit směs a dostaňte na loviště jen masné červy a pelety. Na mnoha vodách je to naprosto vražedná kombinace. Jen je třeba správně promyslet, jak to udělat. Nejjednodušeji věc vyřešíte pomocí většího feederového krmítka, které naplníte červy a tvrdými peletami. Otevřené konce „zalepíte“ peletami Expander anebo troškou provlhčené vnadicí směsi. Použitelné je také speciální krmítko pro vnadění partiklem a mnoho variant s použitím PVA materiálů.

 

Zábavný winklepicker / CEJN VELKÝ VE STOJATÝCH VODÁCH

Cejn velký se rozhodně netěší oblibě u všech rybářů, ale ostatně není sám.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...
Naši partneři