Český Rybář
ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS
Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou. Celoročně se mi osvědčila nejen na vysazené duháky, ale i na ryby, které jsou ve vodě delší čas, a považuji ji za takřka přírodní. V pozdním podzimu a v zimě ji s přibývajícím chladem berou i potočáci a lipani.
Konstrukce
Na polojigový háček navléknu tungstenovou hlavičku. Po upnutí do svěráčku nejprve zafixuji vázací nit, a to tak, že vážu od hlavičky k ramínku, zpět k hlavičce a znovu se vrátím k ramínku. To proto, aby muška byla pevná a hotová se neotáčela anebo nezklouzlo tělíčko (pro lepší fixaci je ještě možné přelakovat). Poté přivazuji štěty z ocasu kubánského bažanta. Tento materiál volím proto, že má trochu jinou barvu než obyčejný bažant a jeho zbarvení má šedomodrý nádech.
Tělíčko vyvazuji opět z několika svazečků ocasního pera. Ani ne tak pro zvýraznění mušky, ale hlavně pro zpevnění tělíčka kroužkuji v opačném sledu středně silným měděným drátkem. Lépe se mi osvědčil drátek mírně zašlý, tmavší.
Potom vyměním nit za světlou a nadabuji žlutozelený spectra dabing. Nit měním proto, aby tmavá neprosvítala, protože stačí použít jen málo vlasů (límeček záhlaví tak nebude příliš velký). Dále nit za hlavičkou zafixuji jedním uzlíkem a odstřihnu. Stačí jeden uzlík, protože na konec vezmu svítivou nit Madeira a několikrát ovinu těsně za hlavičkou a zakončím ztraceným uzlem. Oranžovou nit opatrně přelakuji zředěným lakem.
Možné varianty
Háček – lze použít jakýkoliv polojigový háček – např. Knápek, TIEMCO.
Hlavička – používám hlavně tungstenové hlavičky. Na menších pomalejších vodách, kde bychom s tungstenem často vázli, lze nahradit obyčejnou kovovou hlavičkou. Co se barvy týče, rád používám zašlé měděné hlavičky.
Štěty – nejlépe se mi osvědčil kubánský bažant. Těch však není mnoho. Z podzimních honů se mi povede sehnat jednoho až dva ročně (rovněž je používám na vranky - marabu kolem nohou). Pokud kubánského bažanta neseženete, musíte si vystačit s tím obyčejným. Někdy nevážu štěty jen z ocasu kubánského bažanta, ale i z těla (na zádech - spíše dole - má krásné tmavé jemně stříkané peří). Tato menší pera jsou na štěty o něco pevnější než ocasní.
Tělíčko – lze opět nahradit obyčejným bažantem. Také jsem zkoušel vázat ze stejného odstínu vačice.
Kroužkování – tady může posloužit jakýkoliv zkorodovaný drát. Nemělo by být příliš výrazné, protože límec mušky září ve vodě dost.
Zadní límec – spectra dabing lze nahradit andělskými vlasy, SLF anebo jiným podobně svítivým materiálem. Osobně jsem ještě nezkoušel navázat variantu s límečkem z tuleně, ale myslím, že by mohla také fungovat.
Límec těsně za hlavičkou – stejně dobře (a na lipany ještě lépe) se mi osvědčila růžová jiskřivá nit od Klímy. Některé mušky vážu bez záhlaví a také fungují.
Přeji všem rybářům a především muškařům mnoho krásných zážitků u vody, ale i za svěráčkem.
Použité materiály
Háček: polojig na tungsten M-art č. 10, 12, 14 / Hlavička: tungsten tmavý bronz vel. 2,5-3,5 / Vázací nit: tmavá párovací od Málka / Štěty: hnědošedý bažant kubánec / Tělíčko: stejné jako štěty / Kroužkování: měděný drátek / Zadní část límce: žlutozelený spectra dabing / Límec těsně za hlavičkou: oranžová fluo Madeira