Český Rybář
ŽLUTOČERNÝ TUNGSTEN
Žlutočerný tungsten používám v chladnějších částech roku především na malé toky – jako je například horní tok Malše, Černá, Blanice či Volyňka. Někdy dnešní vzor berou (jak lipani, tak pstruzi) výborně, ale už jsem několikrát zaznamenal i úplný nezájem.
Na malých tocích používám modifikace ve velikostech od č. 12 (velká voda) až po č. 16 a poslední dobou se na našem trhu objevily polojiggové háčky ve velikosti č. 18. Hlavičky volím přiměřené velikosti háčku od 2,0 po 3,0. Výjimečně lze použít do velké vody i větší (3,5). To jsem zažil letos na jaře, kdy řekou Malší protékalo obrovské množství vody. Zlákat na ryby ve velké vodě se nechalo jen málo rybářů a myslím, že udělali chybu, protože menší řeky jsou daleko lépe chytatelné za větších průtahů vody, a často se mi podařilo ulovit velké ryby, o kterých bych nepředpokládal, že ještě v řece vůbec existují.
Na větších řekách, jako jsou například Vltava pod Lipnem (Vltava 28) anebo Otava pod Sušicí, jsem nezaznamenal výrazný úspěch. Snad jen párkrát při lovu vysazených duháků, ale ti většinou koušou všechno.
Konstrukce a možné varianty
Štěty
Vážu převážně z peří příslušné barvy. Náhrada je možná a je daleko lepší z pesíků příslušné barvy kožešinové zvěře. Tato metoda je dost pracná, protože pesíky musíme očistit od podsady a srovnat je ve sklepávači. Navzdory pracnosti vzniknou krásné a především trvanlivé štěty.
Tělíčko
Použil jsem žlutozelený drátek. Je možné zvolit i jiné barevné varianty (měděný, červený, zlatý atd.) a také ho lze nahradit různými lametkami anebo BODY QUILLem. Ale to už nám vzniknou úplně jiné mušky.
Hruď
Používám nejčastěji americkou vačici černé barvy s bílými konečky chlupů. Americká vačice se mi nejlépe osvědčila jak jemností, tak zbarvením. Tady se naskýtá opět obrovská škála možností náhradních materiálů. Lze použít takřka všechny druhy středně jemných chlupů. Také občas vážu hruď z různých směsí. To je například vačice + CDC + trochu tuleně pro rozsvícení. Skoro nikdy nepoužívám umělý dabing. Tím mám na mysli opravdu dabing, ne však andělské vlasy, mikrofleš a ostatní výrazné materiály.
Hlavičky
Na říční nymfy používám především tungsteny a mušku dále (většinou) nezatěžuji v tělíčku. Vznikají tenké vzory a těm věřím víc než tlustým nymfám. V případě malých hloubek lze na prolovovaném úseku chytat s obyčejnými kovovými hlavami – osobně používám málo, ale řada vynikajících muškařů a závodníků takto na malých řekách loví.
Co na závěr? Jak už jsem napsal, nevím, proč dnešní vzor jednou berou fantasticky a jindy propadá. Zatím jsem neobjevil žádné souvislosti, co se týče ročního období, počasí a množství (popřípadě zbarvení) vody.