Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

V tomto roce si na stránkách, které jsou určeny právě Vám, mladým rybářům, budeme povídat o rybářských nástrahách. Jedná se o téma nesmírně široké, postihující prakticky všechny formy a podoby sportovního rybolovu. V každém díle si představíme jednu – ať už tradiční, či méně tradiční – nástrahu, která se hodí k lovu v daném měsíci roku, a představíme si ji ze všech možných úhlů pohledu.

 

Intro: Pro dřívější objevitele, jako byl například Cook, byl Nový Zéland opravdovým koncem tehdy známého světa. Dnes, s ohledem na geografickou realitu, je pravdou, že Nový Zéland je nejvzdálenější zemí od nultého poledníku. Tato poloha a určitá izolovanost ostrovů vytváří jedinečnou přírodní scenérii.

Při rybářských výpravách za velkými dravci rybář občas zjistí, že běžně prodávaná ocelová lanka na štiky mu nevyhovují. Většinou potřebuje lanka delší, popřípadě lanka o větší nosnosti. Řešením je výroba požadovaných lanek na zakázku.

 

Dnes si můžeme koupit mnohé. Kvalitní rybářské pruty a výborné navijáky, vlasce, které skoro nelze přetrhnout, krabice máme plné nástrah, o kterých se nám nikdy ani nezdálo.

 

Aljaška, obdivovaná pro svou krásu, nedotčenost krajiny a bohatý divoký život, je určitě snem a hlavním cílem mnoha rybářů z celého světa. Osobně jsem tento největší stát USA s číslem 49 navštívil několikrát.

Následující řádky se mi nebudou psát lehce. Je to jednak proto, že jsem tentokrát s úlovky přes 1 m délky zůstal za očekáváním (zjednodušeně řečeno – houby jsem chytil) a za druhé – neulovil jsem ani halibuta, což se v tomto krásném koutku Norska podařilo každé lodi z naší skupiny. I když – nebyli jsme od toho daleko...

Bolen dravý, vypadá tak trochu nečitelně, možná až nudně, necháme-li se zmást jeho vnějším vzhledem. „Divná bílá ryba“ je slyšet z úst zarytých milovníků lovu dravých ryb, kteří většinou cílí na štiky, candáty nebo okouny.

Pryč jsou doby, kdy byla rybařina vnímána jako víceméně sezonní záležitost a s nástupem chladných zimních dnů uléhali tiší blázni k zimnímu spánku. Dnešní moderní sportovní rybařina – to je naopak celoroční adrenalin a stále častěji se i na stránkách rybářských časopisů setkáváme s těmi, kteří tomuto koníčku holdují i v zimním období a nabízejí různé speciální a čím dál více sofistikované recepty, jak ryby přelstít v nejchladnějším období roku.

 

Některé feederové koncové sestavy mohou být komplikovanější a často se zde spojují nejen rozdílné průměry vlasců (což může vést k nepříjemnému zamotávání), ale také vlasce s pletenkami. Mnohdy si dáme tu práci a zkoušíme ledacos nového.

 

Letošní ročník Českého rybáře se tímto číslem uzavírá a stejně tak je to i s naším seriálem o výběru náčiní pro začátečníky. V dnešním, závěrečném dílu se podíváme na několik posledních částí vybavení, bez kterých se dost dobře neobejdeme.

 

Žlutočerný tungsten používám v chladnějších částech roku především na malé toky – jako je například horní tok Malše, Černá, Blanice či Volyňka. Někdy dnešní vzor berou (jak lipani, tak pstruzi) výborně, ale už jsem několikrát zaznamenal i úplný nezájem.

 

Tak už máme celých osm hodin letu za sebou. Motory Jumba francouzské letecké společnosti Corsairfly tiše předou a většina pasažérů tohoto letu bez valného zájmu sleduje nepříliš zajímavý film nebo unuděně pospává.

Přesto, že nerad používám cizí převzaté vzorky mušek, občas se nevyhnu tomu, abych zařadil veleúspěšný vzor do svých krabiček. Stejné je to i s minizonkerem, který přivezl můj syn z juniorského mistrovství světa v roce 2005 v Norsku.

 

Intro: Ačkoliv je všem dobře znám především díky natáčení Pána prstenů, Nový Zéland krom jiného nabízí i vynikající mořský rybolov, na němž je nejlepší to, že vody jsou prakticky nedotčeny.

Mnoho kolegů chytajících s feederem feederovou gumu nepoužívá a považuje ji za zbytečnou. Já naopak tvrdím, že je jednou z nezbytných věcí pro jemné feederové rybaření a používám ji velmi často.

 

Je určitě dobře, že v poslední době stoupá zájem o Zlatou udici, dnes již legendární soutěž, v níž se týmy mladých rybářů z celé republiky utkávají v rybářské teorii i praxi.

 

Zatím jsme se v tomto seriálu věnovali klasickým pomůckám pro rybolov, základním i doplňkovým. Dnes se podíváme na trošku odlišnou skupinu věcí - oblečení a v čem nejlépe přepravovat pruty a náčiní.

 

Pokud je někdo závislý na kaprařině jako já, žije většinu času ve zvláštním rozpoložení mysli. Na rozdíl od ostatních rybářů tráví kaprař při honbě za svou kořistí u prutů nesčetné ledové noci i horkem sálající dny.

 

V dopisech, které nám chodí do redakce, často žádají mladí rybáři o rady, jak se naučit chytat na umělé vláčecí nástrahy candáty. Přiznám se, že i pro mě bylo v dětství chytání candátů na přívlač trvalým a bohužel nikdy nesplněným snem.

 

Stejně jako mohl kapitán Nemo řídit svůj ohromný vynález – ponorný člun Nautilus, řídím i já převratný vynález - wobbler SALMO Slider.

01 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Naši partneři