Český Rybář

Rubrika

Kapři

Filtrování obsahu

Náš pravidelný německý dopisovatel Robin Illner patří v rámci evropské kaprové scény k uznávaným celebritám. Je to zkrátka a dobře pan rybář! Jeho široký rybářský záběr ale mimo kapry zahrnuje i další zajímavé druhy nedravých ryb, které se sem tam prohánějí i v některých našich revírech. Mezi ty, které oku lahodí asi nejvíce a za svou optickou krásou ukrývají i jistý punc tajemna, patří líni obecní.

Před námi je 24 hodin, během kterých se člen Korda Teamu Jonathan Mann pokusí ulovit pár kaprů na staré štěrkovně proslulé porosty vodních rostlin, ale také slušnou obsádkou velkých ryb. Bude chytat na boilie, protože tato taktika na revíru převládá.

Všechny tekoucí vody mají jedno společné. Dokážou totiž snadno a relativně rychle dostat všechny chutě a vůně z nabízených laskomin ke smyslům ryb. Cílové ryby, jako třeba kapři, tak ucítí potenciální potravu v krátké době po prokrmení a my máme šanci je ulovit. V tomto článku bych se chtěl zamyslet nad účinností pelet, které jsou pro tekoucí vody ideální návnadou i nástrahou.

Už se také nemůžete dočkat, až po dlouhé zimě konečně poprvé doopravdy nahodíte (pokusy s plavačkovým prutem nebo feederem a kouskem rohlíku nepočítáme)? Jakpak by ne! Vždyť první jarní paprsky slunce probouzí k životu nejen nás rybáře, ale hlavně ryby. A protože se na následujících řádcích k tématu jarního lovu vyjadřuje Jarda Těšínský, je jasné, že řeč bude o kapraření. Dozvíte se, na jaká místa zjara nahodit, dostanete tip, jaké boilie použít, a v neposlední řadě přijdou na přetřes i otázky správné prezentace, taktiky lovu či vhodných návazců. Tak pojďme na to!

Vynikající rybář Dave Finn na následujících řádcích prozradí jednu ze svých zajímavých taktik vnadění a ukáže, že s její pomocí dokáže ulovit i velmi slušné ryby…

Kolem vody chodím vždy s otevřenýma očima a těším se pohledem na barevnou pestrost přírody. Jako homo sapiens jsem obdařen smyslem zraku a rozlišování druhů barev. Příroda je pro mne zkrátka pestrá! V mezičase samozřejmě přemýšlím i o barvách svých nástrah.

Legenda anglického kapraření Steve Spurgeon tvrdí, že velké většiny svých úlovků dosáhl v průběhu rybaření v noci po práci. Na následujících řádcích nám poodhalí podstatu svých úspěchů, která je v konečném důsledku velmi jednoduchá.

Poměrně obšírné téma, kterým se můžeme neustále zabývat, je vytvoření co možná nejdokonalejší nástrahy. Ale co v praktickém slova smyslu slovní spojení „perfektní nástraha“ znamená? Existují vůbec složení či receptury, které dokážou v určitých situacích zajistit co možná nejlepší výsledky? Na tuto a mnoho dalších otázek spojených s kaprovými nástrahami a jejich složkami odpoví v sérii tří velmi specifických článků náš německý dopisovatel a fanatický rybář Dipl. ekolog a BSc. & Med. biologie Robin Illner.

První letošní výpravu jsem absolvoval nečekaně brzy a k vodě se dostal už počátkem dubna. Popravdě řečeno, krátce nahozeno bylo ještě o měsíc dřív. Jenže to jsem podcenil přírodu.

Po prvních větších úspěších na Cassienu v roce 1999 jsem se rozhodl, že se na jezero více zaměřím a budu mu věnovat alespoň tři výpravy za rok. Ty jarní pro mě byly z časových důvodů stále náročnější. Díky stoupající poptávce po našem boilie jsem musel být ve výrobě, a tak zbývaly letní a hlavně zimní výpravy. Zimní období je na hlubokých vodách nejlepším časem pro lov velkých kaprů. Na rozdíl od malých ryb jsou aktivní celou zimu a díky tomu se dají ulovit lépe než v teplejším období roku. Během několika výprav jsem si vypracoval dvě rozdílné metody pro dvě různá období roku.

V tomto díle našeho rozjímání s jedním ze současných předních anglických kaprařů se ponoříme do jeho myšlenek a nápadů, co se tvorby návazců týče. Protože Tom věnoval této nezbytné součásti kaprařovy výbavy léta zkoumání, určitě bude mít co říct i českým rybářům.

Když jsem jako kluk začal rybařit, mým nejoblíbenějším způsobem byla plavaná. Jezdil jsem na hostivařskou přehradu a hlavně na řeky Berounku a Sázavu. Pořád mě ale lákala velká jezera, která představovala určitá tajemství, jež mohou skrývat.

Mít koncový návazec (nebo hned několik), který by bylo pro kapra těžké vyplivnout, je snem snad každého rybáře. Nakonec... všichni chceme jediné, totiž úspěšně chytat kapry tak často, jak jen je to možné. Vytvořit takovou montáž, která by proměnila téměř každý záběr v dobře zaseklou rybu, není jednoduché, ale pokud se to podaří, získáváme velkou výhodu.

V každém období roku nastane doba, kdy je velice obtížné donutit ryby k záběru. Tento „půst“ většinou přichází někdy v prosinci a končí až s nástupem jarního počasí, tudíž v březnu.

 

Brzy po roztání ledu nastává období, kdy kapři začínají intenzivněji vyhledávat potravu. Období zvýšené aktivity trvá několik dní a poté se vždy dostaví určitý útlum. Mám to vypozorované za několik předchozích let.

Fráze „tohle je nejdůležitější pro rybolov“ se používá téměř u všeho, co s rybařením nějak souvisí, od výběru háčku po volbu správné nástrahy. Nalezení správného místa k lovu je rovněž jednou z nejdůležitějších rybářových činností, nemyslíte?

Jak velkou použít nástrahu? Jak velké boilie zvolit pro vnadění? To jsou jedny z nejčastějších otázek v internetových diskusích ohledně lovu kaprů. Sám na ně často odpovídám v sekci „Dotazy“ na našich webových stránkách nebo i při besedách s rybáři, kterých bývá z kraje roku (než se rozběhne rybářská sezona) víc než dost.

 

Než začnu tlachat a zkoušet otřást vaší důvěrou v návnady a nástrahy, které máte v oblibě, musím říct, že volba těchto propriet je, stejně jako výběr dalších součástí rybářské výbavy, velmi osobní záležitostí. Volíte-li například druh háčku, určitě si položíte otázky, proč, jak a kde určitý typ použít. A pokud si dokážete odpovědět, máte za sebou jednu z nejdůležitějších věcí vůbec.

 

Danny Fairbrass nám tentokrát nabídne svůj pohled na převratný chuťový atraktant Goo od firmy Korda. Aby přitom strávil i příjemný den, pozval si opravdová rybářská esa, jako jsou čtyřnásobný světový šampion Loutjie Louwies nebo uznávaní a respektovaní rybáři Ian Huntington a Pete Holehouse.

 

Ječení signalizátoru zrychluje můj tep a uvádí tělo do okamžitého pohybu. Zdvihám prut a naskakuji do člunu, zatímco z cívky se neustále odvíjí vlasec. Zapínám motor a snažím se co nejrychleji dostat nad rybu. Ta si to ale šine dál a dál. Pode mnou je hloubka 25 metrů a až díky nastavení reostatu na pátý stupeň se mi daří doplout nad kapra.

 

01 02 03 04
Naši partneři