Český Rybář

VNADÍME A... STRAŽÍME / s čím a jak na ně?!

/ Kapři / Text: Tom Dove / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Než začnu tlachat a zkoušet otřást vaší důvěrou v návnady a nástrahy, které máte v oblibě, musím říct, že volba těchto propriet je, stejně jako výběr dalších součástí rybářské výbavy, velmi osobní záležitostí. Volíte-li například druh háčku, určitě si položíte otázky, proč, jak a kde určitý typ použít. A pokud si dokážete odpovědět, máte za sebou jednu z nejdůležitějších věcí vůbec.

 

Můj názor na použití návnad a nástrah je velmi jednoduchý. V podstatě bych mohl říci následující. Vyberte něco nekomplikovaného, o čem víte, že to funguje, a šup s tím do vody na správné místo. Samozřejmě že i dobré místo může být ovlivněno volbou nástrah a návnad, ale o tom až později.

Pravdou zůstává, že otázka výběru návnad a nástrah je oblíbeným tématem rozhovorů snad každého rybáře, často na ně hážeme vinu ve dnech, kdy se nedaří, a připisujeme jim zásluhy, když nám přinesou nějaký ten úlovek do vezírku. Dobrých návnad a nástrah je na trhu spousta, alfou a omegou ale zůstává jejich správné použití. Osobně mám už dlouhá léta jasno, co se mého favorita týče. Jsem totiž přesvědčen, že nástrahy Mainline Baits patří k tomu nejlepšímu. Velmi rád používám vše od této značky, ale poslední dobou mne uchvátilo boilie Cell, které povzneslo mé chytání do dalšího levelu.

Jeho méně intenzivní barevná provedení a svěží vůni smetany s lehkým náznakem kokosu kapři milují. Nevím úplně přesně, co vlastně obsahuje, ale má důvěra ve vývojáře Mainlinu je neotřesitelná a v podstatě nepotřebuji nic jiného. Prostě s ním jdu na ryby, chytám je a nemám nejmenší důvod pochybovat o jeho účinnosti, když ho nahodím před sebe mezi krmící se ryby. A důvěra je přece velmi důležitá! Používám ho téměř ve všech situacích, když masivněji vnadím, chytám na menší nástrahy nebo stražím jen jednu kuličku.

Masivnější vnadění

Při mých prvních krůčcích s touto nástrahou jsem si dával velký pozor, abych místo nepřekrmoval kuličkami, které mají tak zřetelné a výrazné smetanové aroma, ale po určité době mi bylo jasné, že jsou mé obavy plané. Klidně jsem pak naházel na krmné místo 6 kg boilie a po necelých dvou hodinách začal chytat ryby, což mi ukázalo, jak rychle ryby na tento produkt reagují. S takovým množstvím návnady chytám vzácně, ale pokud k tomu dojde, vždy se ujistím, že tak činím ve správné situaci. Klimatické podmínky musí být stabilní a na zvoleném místě by měl být dostatek ryb, které se aktivně krmí. Pak to funguje.

Efektivita silnějšího prokrmení boilie se zvyšuje, dokážeme-li ho rozprostřít na větší plochu. Pokud bychom velké množství krmení umístili v krátkém časovém úseku na malou plochu, mohlo by se stát, že bychom docílili pravého opaku toho, co chceme, totiž rychle přilákat ryby na krmné místo a začít chytat. Pro použití většího množství boilie bychom tedy měli volit větší krmné místo – to je ideální cesta k efektivnímu lovu.

Mírné vnadění a nástrahy

Běžně lovím následujícím způsobem. Pokud přijdu k lokalitě, kde už se ryby ukazují a jeví známky aktivity, nahážu do vody menší množství krmení (tak 40 kuliček, což je asi 0,5 kg). To rozprostřu na větší plochu a pak jednoduše posílám své nástrahy na slibně vypadající místa. V tomto případě nepoužívám návnadu jako „zbraň hromadného ničení“, ale spíše jako něco, co rychle a jednoduše zaujme ryby a svou atraktivitou je donutí k přijímání potravy. Tento způsob lovu se mi v dané situaci jeví lepší než použití různých krmítek, která jednak nejsou tak diskrétní a často také bývají méně přesná, což může být rozhodující, zvláště máte-li na lov málo času nebo když jsou ryby vystrašené a nedůvěřivé.

Pokud tedy důvěřujete své návnadě a víte, že se ryby na vašem místě čas od času krmí, použijte jednoduchou nástrahu prezentovanou na dně, což bývá velmi efektivní. Ryby takovou nástrahu (zvláště v nějakém neutrálním zabarvení) jen vzácně považují za nebezpečnou. Sbírají je totiž celkem pravidelně (zvláště přes víkend) a po nějakém čase k nim získají značnou důvěru. Jednoduchá prezentace na dně bývá úspěšná zvláště na lokalitách, kde je boilie rybáři hojně využíváno.

V kontrastu s touto metodou je můj další standardní postup, kdy zakrmím takovým množstvím návnady, kolik je možné, s ohledem na místo a situaci. Pak použiji nástrahu jasnější barvy umístěnou nade dno. Není to proto, že bych byl absolutně přesvědčen o účinnosti takové prezentace, ale spoléhám na to, že u krmících se ryb zvítězí jejich přirozená zvědavost a v potravním „rauši“ je jasně zbarvená nástraha nade dnem zaujme a donutí k záběru rychleji než nevýrazná klasika na dně. Mně i mým přátelům přinesla tato taktika hodně úspěchů. Ostatně, na jednom z rybářských výletů k nedalekému komplexu rybníků to bylo jasně patrné. Zvolili jsme tuto metodu a já jako nástrahu použil růžovou kuličku, která z nějakého důvodu fungovala skvěle, mnohem lépe než ostatní barvy. Možná i proto, že jsem ji nadipoval gelem Goo s růžovým zabarvením. Pro místní kapry byla naprosto zničující!

Předvnadění

Předvnadění krmného místa je ohromnou výhodou. Pokud máte čas zajet na zvolenou lokalitu několik dnů předem a prohodit místo nějakým krmením, může to kompletně změnit vlastní rybolov. Mohou-li se totiž ryby bezstarostně krmit, když ve vodě nejsou naše vlasce či šňůry, zvýší to jejich důvěru, což určitě stojí za námahu. Mé nejúspěšnější výpravy se vyvedly právě díky předkrmení, a kdykoli najdu trochu času, abych si místo takto připravil, neváhám. Jednoduše vyberte místo, kterým ryby protahují při svých cestách revírem nebo ho navštěvují z jiného důvodu a které (bez záruky) bude volné, až přijedete chytat.

Čím vzdálenější od břehu bude a čím delší pobyt chystáte, tím větší množství návnady musíte použít. Je obtížné spekulovat o přesném množství krmení, které závisí na mnoha faktorech. Velkou roli hraje velikost revíru, ale i fakt, že bychom měli ryby udržet na zvoleném stanovišti co nejdelší dobu, protože tak zvýšíme jejich důvěru jak v místo, kde se krmí, tak ve vybranou návnadu, které využijeme i při vlastním lovu.

Čas na změnu

V době, kdy je aktivita ryb malá, není na škodu vyzkoušet změnu. Osobně mnohdy vyměním boilie za sladkou kukuřici, což je nástraha, kterou stojí za to otestovat v těžkých časech, kdy ryby na kuličky odmítají reagovat. Kombinace barvy a sladké chuti je často tím pravým, čemu ryby nedokážou odolat. Pravda – nevýhodou kukuřice oproti boilie je fakt, že si na ni často troufnou i menší druhy ryb, ale pokud jde všechno dobře, mohou být sladká zrnka tím, co pro vás vytáhne králíka z klobouku. Rovněž není na škodu prokrmit „žlutým zázrakem“ okolí našeho místa „osazeného“ kuličkami boilie či nasadit na vlas pod háček několik zrnek zakončených plovoucí umělou kukuřicí. Může to často zvýšit potravní aktivitu, a tudíž i množství záběrů.

Doufám, že jsem své myšlenky uspořádal jakž takž srozumitelně a nezmátl rybáře tím, že o návnadách a nástrahách až tak moc nepřemýšlím. Zvolte pro lov situaci, kdy použijete pár hrstí návnady, protože jí věříte. Touto trochu jinou cestou se zbavíte zbytečně dlouhého rozvažování. Těch několik hrstiček ale umístěte přesně tam, kde mají být, a to je celá věda. Prostě – mějte u sebe třeba sáček Cellu, pixlu sladké kukuřice a... je hotovo!

 

LETNÍ BOILIE

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnov&eac ...

SELEKTIVNÍ LOV VELKÝCH KAPRŮ NA LIPNĚ

Přehrada Lipno je jednou z největších a nejznámějších vodních nádrží v České ...
Naši partneři