Český Rybář

JAK USPĚT NA JAŘE / nepodceňte detaily

/ Kapři / Text: Jarda Těšínský / Foto: autor

Brzy po roztání ledu nastává období, kdy kapři začínají intenzivněji vyhledávat potravu. Období zvýšené aktivity trvá několik dní a poté se vždy dostaví určitý útlum. Mám to vypozorované za několik předchozích let.

Kapři zřejmě chtějí ihned po oblevě sehnat nějakou potravu, aby získali potřebnou energii. Proto je dobré tento čas využít a připsat si tak své první brzké jarní úlovky kaprů.

Velmi důležitá je v tomto období lokalizace výskytu kaprů. Na každé vodě to může být jiné. Někde bude vhodná mělká zátoka, jinde zase staré porosty vodních rostlin. Kapři v tomto období vyhledávají většinou mělčí části a často jsem je chytil blízko břehu ve velmi malé hloubce okolo jednoho metru. Ideální jsou oblasti, na které svítí po celý den slunce a jsou chráněné před větrem. Na některých vodách, které navštěvuji pravidelně na jaře již několik let, jsem vypozoroval, že místa, na kterých se kapři vždy brzy zjara vyskytují, jsou každý rok stejná. Myslím, že jde o lokality, kde se nejrychleji prohřívá voda anebo se zde vyskytuje přirozená potrava.

Důležité je také přizpůsobit se počasí. Například když svítí slunce a fouká vítr, tak se teplá voda z povrchových vrstev nashromáždí právě u břehu, kam vítr fouká, a díky tomu může být v takových oblastech teplota vody i o několik stupňů teplejší než v jiných částech. Kapři se v těchto místech shromažďují ve velkém a nebývá těžké je ulovit. Naproti tomu, když se ochladí, kapři se přestěhují do hlubších částí, kde teplota vody tolik nekolísá. Většinou se jedná o místa, kde tráví kapři zimní období, a proto se do nich při ochlazení zpátky vracejí. Rozhodně se vyplatí vyrazit s lehkou výbavou a kapry hledat. Pokud nepřijde na jednom místě delší dobu záběr a není ani vidět žádná kapří aktivita, je lepší se přestěhovat na jiné místo.

Návazce

V jarním období je pro větší počet záběrů nutné zjemnit montáže co možná nejvíce. Samozřejmě pokud to situace dovolí. Nemůžete zjemňovat, pokud chytáte v oblasti plné pařezů či jiných vázek. Pamatujte, že s jemnější montáží uděláte určitě více záběrů. Naopak pokud použijete klasickou montáž, bude záběrů méně, což může napomoci klidu ve vodě a dočkáte se tak i záběrů opravdu velkých kusů. Je potřeba si vždy rozmyslet, o co vám při rybaření jde. Jestli se chcete zaměřit na ojedinělé velké kapry, nebo prostě docílit co nejvíce záběrů a ulovit hodně ryb všech velikostí. Já osobně pro toto období, pokud chci chytit co nejvíce kaprů, používám jemné pletené šňůrky jako Craft a Impuls. Ty jsou ve vodě téměř neutrální a návazce z nich tak velmi chytlavé.

Na některých vodách, kde nejsou škeble nebo ostré kameny, také často dělám návazec z tenkého fluorocarbonu. Ten má výhodu v tom, že ho kapři přijímají z nějakého důvodu lépe než pletené šňůrky. Jestli proto, že ho „nevidí“, nebo že je tužší než pletené šňůrky a díky tomu jsou návazce z něj chytlavější, přesně nevím, každopádně je to tak a pamatujte, že s tenkým fluorocarbonem uděláte určitě více záběrů. Jeho nevýhoda spočívá v tom, že je docela náchylný na oděr a nevydrží tolik jako šňůrky. Proto se hodí spíše na čistší místa. Každopádně se vyplatí ho vyzkoušet. Já jej pravidelně používám, pokud jsou kapři opatrní.

Nejraději mám montáž na „déčko“. Tu považuji za úplně nejchytlavější ze všech. Důležité je její správné sestavení a také to, aby montáž co nejdéle vydržela. Je potřeba na obloučku „déčka“ používat místo kroužku miniobratlík s kroužkem. Díky tomu vám po záběru kapr návazec hned nezničí a můžete ho použít znovu. Každopádně se vždy vyplatí ho vyzkoušet.

Nástrahy a krmení

V jarním období používám stejné nástrahy jako v zimě. Voda bývá ještě studená a je potřeba zvolit maximální atraktivitu. Z toho důvodu používám boilie, které je základovým složením přizpůsobené potřebám kaprů ve studené vodě. Důležité jsou přísady, které se ve studené vodě dokážou dobře uvolňovat do okolí. Proto používám do svého boilie určeného do studené vody velké množství surovin rozpustných ve vodě a také při výrobě přidáváme do tohoto boilie hodně tekutých složek.

Mezi vůbec nejlepší boilie pro zimní období patří WINTER FISH s MYSTIC SPICE, BIOKRILL, WINTER FRUIT a ROBIN RED s BRUSINKOU. Tato boilie mi přinesla ve studené vodě ty nejlepší úlovky a vím, že se na ně mohu spolehnout. Rád používám jejich různé verze podle momentální situace.

Pokud je aktivita kaprů nízká a voda ještě velmi studená, vyplatí se použít rozpustné boilie, které skvěle pracuje i v těchto podmínkách. Několikrát jsem zažil u vody situace, kdy kapři nebyli příliš aktivní a klasické boilie zas tak účinné, jak bych si představoval. Po použití rozpustného boilie se situace zcela otočila a já ulovil několik krásných kaprů. Rozhodně se tedy vyplatí zařadit rozpustné boilie do výbavy, protože vám může nejednou zachránit celé rybaření.

Pokud se na daném místě vyskytuje hodně malých ryb, které vám rozpustné boilie atakují a díky tomu nemůžete chytit větší kapry, je lepší nastražit klasické boilie, ale použít hodně atraktivní nástrahy se silným potravinovým signálem. K tomuto účelu se hodí boosterované boilie. Sestavil jsem booster, který je složený z několika druhů tekutých potrav a aminokyselin. Jako nosič pro všechny tyto složky používám liquid liver, který se díky svému složení ve vodě pomalu rozpouští a vysílá tak potravní signál do okolí. A právě to bývá ve studené vodě nejdůležitější.

Dle mých zkušeností je lepší používat menší nástrahy, protože je kapři na jaře přijímají snadněji než ty velké. Pokud se tedy nechcete cíleně zaměřit jen na opravdu velké kapry. Pro tento účel používám větší velikosti boilie. Záběry jsou však v tomto období na velké nástrahy spíše ojedinělé.

Mám vyzkoušené, že je dobré kombinovat různé typy nástrah. Mezi nejúspěšnější patří kombinace rozpustného a naboosterovaného boilie. Většinou použiji jednu rozpustnou nástrahu o průměru 20 mm a k tomu jednu naboosterovanou 16mm. Rozpustné boilie vydrží ve studené vodě běžně i deset hodin, což je skvělé. Vynikající se mi jeví také kombinace 20mm boilie s 12mm pop up. Malé pop up nástrahy pak leží v obláčku rozpouštějící se 20mm kuličky, což je pro kapra téměř neodolatelné. Pokud jsou již kapři aktivní a opatrní, docílíte největšího počtu záběrů na vyvážené boilie. To se sestavuje tak, že je lehčí než klasické nástrahy, i když má úplně stejné složení, a tak ho velcí opatrní kapři přijímají s mnohem větší důvěrou než klasické boilie. Je to něco mezi plovoucím a klasickým boilie.

Na prokrmování kolem nástrahy používám jen menší množství naboosterovaného boilie. Brzy na jaře není potřeba krmit velkými dávkami krmení a je důležité se zaměřit převážně na kvalitu a správné složení nástrah.

 

LETNÍ BOILIE

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnov&eac ...

SELEKTIVNÍ LOV VELKÝCH KAPRŮ NA LIPNĚ

Přehrada Lipno je jednou z největších a nejznámějších vodních nádrží v České ...
Naši partneři