Český Rybář

SPRÁVNÉ SOUSTO / základ dokonalé montáže

/ Kapři / Text: Rob Willingham / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Mít koncový návazec (nebo hned několik), který by bylo pro kapra těžké vyplivnout, je snem snad každého rybáře. Nakonec... všichni chceme jediné, totiž úspěšně chytat kapry tak často, jak jen je to možné. Vytvořit takovou montáž, která by proměnila téměř každý záběr v dobře zaseklou rybu, není jednoduché, ale pokud se to podaří, získáváme velkou výhodu.

Na následujících řádcích bych tedy rád představil mé dvě nejoblíbenější montáže, kterých se kapři jen velmi těžko zbavují. Pro mne je lov kaprů hledáním, při kterém se na jakékoli lokalitě snažím přelstít jednu konkrétní rybu. Nemohu říct, že nechci chytit další, to vůbec ne, ale toto zacílení dělá z lovu něco víc než klasické posezení na rybách. Abych dosáhl úspěchu, věnuji svému koníčku neuvěřitelné množství času. Ulovit jednoho vysněného kapra ze zvolené lokality je běh na dlouhou trať, a právě proto se snažím nepodcenit detaily a vytvořit takovou montáž, která bude maximálně efektivní. Když řeknu, že záběr od vysněného kapra přijde třeba po padesáti vycházkách k vodě, nejsem daleko od pravdy, a právě proto musím být připraven a tuto šanci nepromarnit, protože pokud se tak stane, mám před sebou možná dalších padesát výletů k vodě, než dostanu novou příležitost. Potřebuji proto montáž, kterou když kapr nasaje, háček bude správně sedět, než něco, co po chvilce prostě jen tak vyplivne.

Jednou ze základních věcí pro přípravu montáže, které se kapr snadno nezbaví, je volba správného materiálu, často silnějšího než obvyklé průměry vašich monofilů a pletenek. Prostě... na pevnosti materiálu pro koncový návazec se nevyplatí šetřit. Proto jsou oba mé návazce (jak ten pro lov na dně, tak druhý pro chytání nade dnem s pop-upy) z opravdu silných materiálů. Z mých favoritů mohu jmenovat například Mouthtrap nebo Hybrid Stiff, což jsou neuvěřitelně pevné produkty, s jejichž pomocí získáme značnou výhodu, ale aby se jejich vlastnosti neobrátily proti nám, musíme o jejich použití trochu přemýšlet. Je třeba použít i kvalitní závěs pro koncovou část montáže, který umožňuje volný pohyb návazce a zvyšuje tak šanci, že háček bude držet. Na takové závěsy spoléhám u obou svých montáží.

Montáž pro lov na dně

Základem mé montáže pro lov na dně je pevná potahovaná pletenka. Ta způsobí, že háček bude dobře sedět, vaše montáž se jen tak nezamotá, a pokud se to ve vzácných případech stane, často se po zatažení sama rozmotá. Tvrdý povrchový potah pletenky způsobí, že pro kapra je po nasátí nástrahy těžké koncový návazec vyplivnout. Při vázání montáže musím odstranit povrchovou vrstvu na pletence těsně nad háčkem a odhalit tak vláčnou a poddajnou část šňůry. Tento krátký úsek volné pletenky umožní háčku svobodu pohybu i s nasazenou smršťovací trubičkou, čímž vlastně odvádí podstatnou část práce.

Tuto trubičku používám proto, že vlastně pomůže spojení šňůry a očka háčku pod správným úhlem. To způsobí, že se háček může rychleji otočit a špička se pak snadněji zapíchne ještě před tím, než ho kapr stihne vyplivnout. Na šňůře pod smršťovačkou musí být umístěn posuvný kroužek, který rovněž napomůže tomu, aby háček uvízl v tlamce ještě před vyplivnutím.

Záleží i na délce vlasu (šňůry) mezi kroužkem a nástrahou. Pokud je o něco delší, odděluje boilie od háčku tak, aby se mohl volně hýbat. Podstatné je, že každý úsek montáže může dělat svou práci, aniž by zásadně ovlivnil další části. Bez toho by celá sestava ztratila smysl.

Montáž pro lov nade dnem s pop up

Tato prezentace nástrahy – zavěšení pop upu na tvrdém monofilu – se v posledních letech stala jednou z nejznámějších vůbec. Slávu si vydobyla především díky úspěchům, kterých dosáhli známí rybáři, jako jsou třeba Terry Hearn nebo Nigel Sharp, takže se není čemu divit, že jsem ten zázrak chtěl také vyzkoušet.

Co se týče lovu velkých kaprů, je pouze několik montáží, které se mohou měřit s těmi představovanými. Nenabízí jen opravdu skvělé zaseknutí háčku či vynikající prezentaci nástrahy, ale jde hlavně o to, že se jich kapři jen velmi těžko zbavují.

Obě části montáže pro lov nade dnem s pop upy se vážou z tvrdých monofilních materiálů (jako např. Mouthtrap). Část nad háčkem prakticky nelze vyvázat, pokud nepoužijete správně silný a pevný materiál. Speciálním svázáním a spojením přes obratlík s háčkovou částí v podstatě vytvoříte jeden velký háček s pořádným obloučkem. Tento tvar se přirozeně pohybuje a při styku s dolním pyskem kapra sbírajícího potravu nade dnem dochází téměř okamžitě k zapíchnutí háčku. Díky pevnosti materiálů se úsek nad háčkem nepřetáčí a drží háček v tlamě, což v praxi znamená, že je možné proměnit devět z deseti záběrů.

Druhá část (háčková) je také vázána z relativně tvrdých materiálů (Amnesia, IQ2 Fluorocarbon), které ji udrží daleko od ostatních segmentů montáže. A rovněž hraje důležitou roli při zaseknutí kapra. Silnější materiály ji totiž tlačí zpět do kaprovy tlamky, takže má problémy ji vyplivnout, jak se často děje v případě použití jemnějších materiálů.

Stejně jako u montáže pro lov na dně, je u tohoto návazce důležitý závěs koncové části (podle toho i název hinged stiff-link), který hodně ovlivňuje úspěšnost zaseknutí háčku v tlamce.

Nástrahy

K lovu používám takové nástrahy, které mi (s ohledem na typ zvolené montáže) přinášejí určitou výhodu. Nejraději mám pak takové, které obsahují nějaký prvek vznášivosti. Pro mou montáž nade dno nasazuji pop up, na dno pak nějakou vyváženou nástrahu. Obojí obsahuje korek, což nám přináší hned několik výhod. Mohu tak použít boilie, které je vcelku stabilně usazeno nade dnem a svou pozici nemění, montáž na dno se dá vytvořit jemnější než všechny ostatní laskominy. V konečném důsledku jsou ale obě montáže vyvážené – jedna použitím pop upu, druhá pak kuličkou s obsahem vznášivého materiálu.

Když kapři připlují na krmné místo a začnou zkoumat předložené laskominy, pečlivě zkoušejí hmotnost každé z nich, aby odhadli, jakou silou musí kuličku nasát a dostat ji do tlamky. I tuto skutečnost musíme proměnit v naši výhodu. Jak? Jednoduše tím, že jako nástrahu použijeme lehčí vyvážené boilie, které při stejné síle nasátí jednodušeji vklouzne co nejdál do kapřích úst. A to je jeden z předpokladů pro úspěšné zaseknutí. Jde prostě o něco, co stojí za to vyzkoušet, když už nevíme kudy kam.

Důležitý je i celý mechanismus zvolené montáže a k tomu, abyste zjistili, že váš návazec bude fungovat i po této stránce, vyzkoušejte jednoduchý dlaňový test. Jednoduše sestavu lehce táhněte přes dlaň ruky a uvidíte, jak celý systém funguje při styku se spodním pyskem kapra. Zde musím ještě zmínit nutnost použití kvalitních ostrých háčků – můžete být v pohodě a mít tu nejlépe navázanou montáž na světě, ale když použijete tupý háček, jsou najednou veškeré vaše výhody ztraceny. Je to jednoduchá rovnice – čím ostřejší háček, tím více ulovených kaprů.

Aplikace takové montáže, která je pro kapry těžko odhalitelná, bývá pro rybáře ohromnou výhodou. Nezapomínejme ale, že při jejím vytváření se vždy jedná o dokonalou souhru několika faktorů. Doufám, že vše, co jsem se pokoušel sdělit v tomto článku, mělo smysl a vy budete vázat opravdu kvalitní montáže, které chytají ryby. Nakonec... mně fungují spolehlivě, tak proč by tomu tak nemělo být u vás!

LETNÍ BOILIE

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnov&eac ...

SELEKTIVNÍ LOV VELKÝCH KAPRŮ NA LIPNĚ

Přehrada Lipno je jednou z největších a nejznámějších vodních nádrží v České ...
Naši partneři