Český Rybář

PAELLA... PRVNÍ POKUS

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Pavel Patočka

Možná by se to mohlo zdát jednoduché – prostě uděláte jakési rizoto s mořskými plody, které má asi 1 000 variant, takže se v podstatě nedá nic zkazit. Španělský pokrm z oblasti Valencie ale tak jednoduchý není a prověří vás zejména při výběru ingrediencí. Myslíte, že se v Čechách dá normálně sehnat kvalitní šafrán? Vůbec to není jednoduché! Já koupil jakýsi balíček za 75 Kč (225 se mi zdálo moc) a v průběhu přípravy jsem pak hořce litoval – šafrán, který měl paellu obarvit krásně žlutě, dal pokrmu jen jakýsi okrový nádech. Inu, příště budu chytřejší a nebudu škudlit. Pojďme se tedy podívat, z čeho a jakým způsobem jsem se propracoval k finálnímu produktu!

Ingredience

kalmaři, krevety, slávky vyloupané, slávky novozélandské neloupané (vše zmražené), rajčata, papriky (různobarevné), cibule (normální, červená i jarní), kvalitní rýže, česnek, šafrán, sůl, pepř, vegeta, olivový olej, trocha bílého vína (není nutné), citrony naložené ve slaném nálevu, čerstvá petrželka, zeleninový vývar

Příprava

Nejprve rozbalíme zmražené nevyloupané slávky a důkladně je omyjeme ve studené vodě (klidně kartáčkem odstraníme zbytky mořských rostlin a písku). Kalmary rozmrazíme, omyjeme a nakrájíme na požadované kousky.

V odpovídající nádobě (rýže hodně nabyde, tak se nebojte většího hrnce nebo velké pánve na paellu – pozor, nádobu budeme dávat do trouby) rozehřejeme olivový olej (vyberte ten vhodný k přípravě teplých pokrmů) a krátce na něm zpěníme na jemno pokrájenou normální a červenou cibuli. Pak přihodíme odpovídající množství kalmarů, vyloupaných zmrzlých (nebo lehce povolených) krevet a slávek. Chvilku podusíme (cca 3 minuty), přidáme nevyloupané slávky, prolisovaný česnek (3-4 stroužky – klidně i víc) a pokrájené papriky a rajčata. Osolíme (opatrně – mořské plody už mívají lehce slanou příchuť), opepříme, přidáme trochu vegety a restujeme cca 5 minut. Zmrzlé mořské plody pustí dost vody, přesto můžeme přilít trochu bílého vína (není nutné) a tekutinu lehce zredukujeme. Poté přidáme pokrájenou jarní cibulku, čerstvou petrželku, kvalitní šafrán (!) a jdeme do finále.

Přidáme požadované množství rýže. Tady musíme mít vždy na paměti dvě věci. Zaprvé - je nutné přidat dvojnásobné množství horkého zeleninového vývaru = na jeden hrnek rýže dva hrnky vývaru, ale – zadruhé – nesmíme zapomenout na tekutinu, která v nádobě vznikla dušením mořských plodů a zeleniny. Promícháme a celou pánev (jinou nádobu) vložíme do trouby předehřáté na 200 °C, kde ji necháme cca 15-20 minut, než rýže nasákne vývar a uvaří se (několikrát zkontrolujeme status quo). Někdo říká, že paella se nemá míchat, já to ale dvakrát udělal. Po cca 15 minutách vyndáme nádobu z trouby, na povrch rozložíme několik čtvrtek nakládaných citronů, přiklopíme a pod pokličkou (alobalem) necháme dojít (už nedáváme do trouby ani nevaříme). Údajně má rýže v paelle lehce křupat, ale já ji mám raději uvařenou, a dokonce lehce lepivou.

Nakonec zvedneme pokličku, přihodíme ještě snítku pokrájené petrželky a před tím, než paellu vkusně naservírujeme na talíře, si ještě vychutnáme lahodnou vůni mořských plodů, rýže, zeleniny a čerstvé petrželky. Toto neobyčejné „rizoto“ je pro milovníky mořských plodů opravdovou pochoutkou!

 

POŠÍROVANÝ FILET SUMCE

Ingredience: filet sumce (180 g pro 1 osobu) brambory – 2 ks celer – 150 g chorizo nebo pikantní papriková klobása ...

CELÁ PEČENÁ MAKRELA

Ingredience: celá makrela – 1 ks chřest – 1 svazek (bílý, zelený – jaký koupíte) su&scaron ...
Naši partneři