Český Rybář
TŘI MĚSÍCE PŘÍVLAČE / Srpen
Přestože léto dosahuje svého vrcholu a sumci stále projevují aktivitu, pozorujeme i nárůst úlovků jiných predátorů, jakými jsou například okoun a candát. Tito pruhovaní ostnatí krasavci lišící se svými barvami, ploutvemi i stavbou těla od ostatních dravců nám přináší nevšední zážitky při jejich lovu.
Pokud by se měl určit úsek, kde je jejich výskyt nejpravděpodobnější, tak by to byly zcela jistě kamenité fragmenty dna řek a písníků. V letních měsících jsou top místa proudné partie řek a hlavně podjezí, kam se okouni a candáti stahují za potravou. Všude přítomné rybičky jim zde zajišťují hojnost potravy, a tudíž množství úlovků mnohdy předčí naše očekávání. Menší okouni se dají v podjezí ulovit po celý den, ale pokud čekáte větší exempláře, tak se zcela jistě vyplatí brzy vstát, nebo počkat na soumrak. Úlovky větších jedinců v těchto „akčnějších“ hodinách nejsou náhodné a doporučuji tuto dobu lovu nepodcenit. Může se nám také často stát, že při večerním nebo ranním cíleném lovu okounů bez problémů ulovíte také candáty.
Maličkosti, které rozhodují při lovu candátů
Candát je ryba velice opatrná a snaha přelstít tyto noční predátory vyžaduje dost trpělivosti, a to hlavně při vedení nástrahy. Pokud se nám zdá, že jsme měli kontakt s rybou a nástrahu nám nedobírá, postačí někdy na pár vteřin přestat navíjet a pozastavit její chod. Wobbler nám pracuje pár vteřin na místě nebo ho odnáší proud ke břehu a v momentě jeho opětovného navíjení většinou přichází záběr. Gumové nástrahy na jigové hlavičce naopak vyklesají ke dnu, kde pár vteřin nehnutě leží. Při jejich zvednutí a opakovaném poškubnutí vyprovokujeme candáta k útoku - nečeká, až mu raněná rybka po odpočinku někam uplave. Po správném záseku a precizním zdolání následuje okamžik, kdy mnoho rybářů udělá chybu a přijde tím o svého možná životního candáta. Velký candát se totiž těsně před podebráním položí na bok a vypadá jako zcela zdolaný a unavený. Rybář dotáhne brzdu navijáku a podkládá pod rybu podběrák, v tom okamžiku candát leknutím trhne hlavou a většinou nám díky utažené brzdě a momentu překvapení mizí nenávratně do hlubin. Proto bych doporučoval mít do poslední chvíle brzdu navijáku důkladně seřízenou a někdy i více povolit, vyplatí se zdolávat rybu o pár vteřin déle, ale bez problémů ji dostat do podběráku.
Candát většinou neloví sám, a tak opakovaný úlovek není náhodný. Z tohoto důvodu je také důležité zbytečně nesvítit čelovkou nebo jinou baterkou na hladinu a ostatní ryby plašit. Při troše zručnosti nepotřebujeme na podebrání candáta světlo, a pokud nám vznikne na montáži problém, postačí, postavíme-li se zády k hladině čelem ke břehu.
Maličkosti, které rozhodují při lovu okounů
Srpnový lov bývá z mého pohledu úspěšnější, ale také složitější na vyhledávání ryb. Okouni jsou rozjeti po větším úseku řeky nebo na větší ploše písníků. Pohybují se v menších hejnech a právě tehdy nejvíce vynikne znalost lokality, vypozorování jejich lovných zvyků a cit každého zapáleného lovce okounů.
Kromě již zmíněných kamenných fragmentů řeky jsou velmi úspěšné také podemleté břehy, partie pod převislými keři, zatopené stromy a například ústí menších potůčků, říček i kanálů do řek a stojatých vod. Je to dané převážně množstvím rybek, které se v těchto úsecích vyskytují. Těžko bychom hledali nenažrané okouny na místech, kde není přirozená potrava a kde by strádali.
Okoun je ryba vyskytující se převážně v hejnu, z toho důvodu se nám také mnohdy stává, že ulovíme několik jedinců za sebou. Velikou výhodou pro lov okounů přívlačí je také dobrý kolega na břehu. Stává se, že hejno okounů plujících podél břehu nezachytíme sami a netrefíme jejich směr. Pokud ovšem vláčíte ve dvou nebo ve třech, tak je zde menší pravděpodobnost úniku hejna bez úspěchu. Okamžitě po záběru některého s kolegů nahazují ostatní podél zdolávaného okouna a velice často se pak stává, že ryby tahají všichni naráz. Poté se rozejdou každý na jinou stranu a ten šťastnější, který trefil směr hejna, opět volá kolegy a zdolávají znovu. Jsou to někdy sice komické situace, ale pokud je na břehu parta zapálených férových lovců, úspěch bývá vždy větší.
Vybavení
Zřejmě neexistuje univerzální vybavení na všechny druhy dravců, veškeré druhy nástrah a veškeré tipy našich vod. Možná by se ale dalo vybrat vybavení na podobné druhy ryb, jakými jsou okoun i candát. Pokud lovíme větší okouny a candáty na rozlehlých nádržích, písnících nebo jiných stojatých vodách, můžeme použít univerzální prut délky 2,70 m o vrhací zátěži kolem 20 g. Samozřejmě že rybáři specializující se na jednotlivé druhy ryb mají každý ve své výbavě prutů několik, ale pakliže někdo hledá prut univerzální, tak doporučuji výše uvedené rozměry.
Kdo ovšem vláčí většími nástrahami na řekách, jako jsou Labe nebo Dyje, tak zcela jistě musí použít prut tvrdší (kolem 40 g). Jemný prut by byl v silnějším proudu při vláčení těžší nástrahou sám od sebe ohnutý a akce prutu by tudíž ztrácela efekt. Pro tento lov se mi velice osvědčily pruty od firem Sportex a Robinson, které disponují kvalitními rychlými blanky, nezbytnými pro podobné chytání. Mezi Robinsony jsou to pruty Cortez a Diaflex a ze Sportexů jsem byl nejvíce spokojen s pruty Saphir, Opal Drop Shot a především Carat Z. Pokud chcete prožít luxusní rybolov s luxusním vybavením, tak vřele doporučuji pruty americké firmy St.Croix. Jejich pevné a rychlé blanky řadí tuto firmu beze zbytku ke špičce na našem trhu. Jejich skvělá akce a příjemná rukojeť dodají našemu rybolovu neopakovatelný zážitek.
Navijáky nejsou potřeba ty nejdražší na trhu, postačí lehký střední naviják s dobrým chodem. Osvědčené modely firmy Shimano netřeba hlouběji představovat, kdo ovšem necítí k této značce důvěru, tak vřele doporučuji výrobky firem Mitchell a Abu Garcia, kde především model Revo Neos patří mezi vynikající lehké navijáky vhodné pro tento druh přívlače. Velikost cívky navijáku by měla odpovídat síle vlasce, předpokládané délce náhozu, ale hlavně by měla celá sestava vláčkařovi „sedět“ v ruce.
Nástrahy
Okouny můžeme ulovit na většinu menších a středních nástrah na našem trhu, ale i přesto bych nadále favorizoval nástrahy gumové a wobblery. Z gumových nástrah se mi nejvíce osvědčily twistery a hlavně kopyta. Mezi twistery jsou mými nejoblíbenějšími nástrahami ty od firem Relax a Berckley. Twistery Berckley vynikají kromě precizního chodu a měkkosti také aromaty, jimiž jsou napuštěny. Někdy při opatrném nedůvěřivém braní okounů je aroma těchto nástrah důležité a ryby nám je pak lépe dobírají. Kopyta Relax jsou pak velice účinná na lov větších okounů, kdy atypický chod nástrahy napodobující rybku obracející se na bok nenechá leckterého okouna netečným.
Mezi nejvhodnější wobblery pro lov okounů a candátů patří modely s ponorem do 2,5 metru. S těmito nástrahami nejúspěšněji prolovíme pomyslnou hranu a zvednutím špičky prutu pak nástrahu dovedeme přes mělčinu až ke břehu. Velice důležité je vedení nástrahy až k samotnému břehu, neboť se často stává, že candát nástrahu sleduje a záběr přichází v momentě, kdy wobbler opouští vodní hladinu těsně u špičky prutu. Při noční přívlači a lovu se splétanou šňůrkou je to výborný adrenalin, když Vám několik centimetrů od špičky prutu candát zaútočí. Tupý úder, velký vír a ječící brzda navijáku ve vteřině zrychlí Váš tep.
Často můžeme také zaregistrovat rozprchnuvší se rybičky pod hladinou a následný vír pod nimi. To je moment, kdy dravci loví pod hladinou, a proto můžeme také použít wobblery, které mají ponor do jednoho metru. V této situaci bych doporučoval lov se Slidery od firmy Salmo. Jejich geniální chod bez použití lopatky dokáže vyprovokovat nejednoho okouna či candáta. Postačí pozměnit velikost nástrahy dle velikosti lovených ryb a můžeme se těšit na brzký záběr.