Český Rybář
„NO ACTION!!!" aneb do akce bez „akce“?!
Stovky nástrah z měkké gumy v rybářských prodejnách už člověku pořádně zamotají hlavu. Kdy, kde a proč tu či onu použít a bude-li navíc ještě úspěšná, zjistíme nejčastěji teprve na rybách.
Něco podobného jsem před několika lety v prosinci zažil v Boddenu na Baltu (Německý výraz Bodden znamená v překladu zátoku. Zde se jedná o území velkých lagun a zátok v pruské části východního Německa – Mecklenburg-Vorpommern, česky Meklenbursko-Pomořansko. Mělké boddenské laguny mají daleko menší salinitu než Baltské moře, což je způsobeno neustálým doplňováním sladké vody z přítoků. A jsou rájem obrovských ryb!!!). Rybařili jsme 3 dny s přáteli za skutečně nevlídně mrazivého počasí. Zkoušeli jsme přemluvit k záběru nějaké štiky.
První den byl pro nás všechny velkým zklamáním a ani ten druhý nevypadal do 14.00 hodin o moc lépe. Lovili jsme s různými klasickými gumovými nástrahami s lopatkou, ale z ověřených vzorů nefungovalo vůbec nic. Smutně jsem prohlížel svůj rybářský kufr s náčiním, až se mé oči zastavily na 23cm gumové rybce – nástraze zvané „No Action Shad“. Žádný pohyblivý ocásek s kopytem, ale „mrtvý ocas“ vykrojený do písmene „V“. Tyto nástrahy, ale v daleko menším provedení, jsem již s úspěchem otestoval při lovu candátů. Navázal jsem tu věc a do akce s ní! Vedl jsem nástrahu velmi agresivně nahoru, dolů a snažil se čas od času mít kontakt se dnem. Druhý nebo třetí nához přinesl kontakt s rybou a za poměrně krátkou chvíli jsem pouštěl zpět 3 pěkné štiky. Po pečlivější prohlídce svého arzenálu nástrah jsem našel ještě dvě další identické nástrahy a podělil své přátele. Nyní to bylo 3x „No Action Shad“ proti jednomu klasickému „kopytu“.
Abych to trochu zkrátil - na konci dne jsme napočítali více než 20 štik, 4 z toho v délce přes metr do 14,50 kg. Další den naše úspěchy pokračovaly a my ulovili 25 štik a i zde bylo několik kapitálních ryb přes metr délky. Valnou většinu dravců (především těch větších) jsme ulovili na nástrahy „No Action“. Náhoda?! Nevím a nechci se přít. V každém případě od té doby patří právem tyto nástrahy k mé standardní výbavě.
Co je na této nástraze tak zajímavé? Při testu ve vodě se toho na první pohled moc neděje. Žádný živý pohyb, žádná tlaková vlna jako u nástrah s kopytem na ocásku, pouhé kývání a bezvládné padání štíhlého těla ke dnu. Při náhlém zrychlení cuknutím špičkou prutu však nástraha nekontrolovaně „vystřelí“ kupředu a kamsi do strany. A přesně to, jak se zdá, přivádí občas štiky do varu.
EXISTUJÍ RŮZNÁ VEDENÍ NÁSTRAHY!
S nástrahou můžeme pracovat jako s „jerky“, tedy tlouci nebo ji aktivovat rychlými krátkými údery špičkou. Pokud s „No Action Shady“ skutečně „mlátíme“, čas od času ztrácíme s nástrahou kontakt, protože nástraha vyráží kupředu. Pro tento způsob lovu je tedy optimální krátký 1,80 m dlouhý „jerkový“ prut a vrhací multiplikátor s rychlým převodem 7,1 : 1.
Dále můžeme nástrahu vést vodou „ve vlně“. Znamená to zvedat a sklápět špičku prutu a přitom ani na okamžik neztratit kontakt a tah na šňůře. Čas od času je dobré krátce a tvrdě zaseknout a pak už zase jen nahoru a dolu. Pohyb nástrahy ve vodě je relativně čistý a ve vlnách. Dalším pozitivem této techniky je, že rybář má nad nástrahou relativně dobrou kontrolu.
Při agresivním „jiggování“ je nástraha podobně jako u „jerkování“ uvedena do pohybu rychlými údery. Zde se ale používají dlouhé přívlačové pruty a nástraha je „vystřelena“ směrem vzhůru. Poté však typicky neklesá ke dnu jako běžné gumy s ocasem, ale odplouvá nekontrolovaně kamsi do strany směrem kupředu. Nejčastěji se při tomto způsobu vedení loví s pravidelným kontaktem o dno a tento vzorec pohybu štiky velmi dráždí. Pod vodou to vypadá, jako když se rychlá poraněná, nemocná rybka snaží uniknout do bezpečí. Jakmile nástraha s hlavičkou napřed dopadne na dno, málokdy se převrátí a zůstává krásně stát až do dalšího zvednutí. Vypadá to mimořádně dráždivě! Rychlost je určována hmotností hlavičky. Používají-li se těžké hlavičky, připadá člověku tato technika jako „rychlostní rybaření“, protože fáze klesání je extrémně krátká. Obecně lze říci, že hmotnosti hlaviček jsou v porovnání s klasickými shady stejné velikosti daleko nižší. Optimální náčiní pro tuto techniku obstará tvrdý přívlačový prut s vrhací zátěží do 100 g a kvalitní smekací naviják s přední brzdou.
RYBAŘENÍ V MĚLKÉ VODĚ
Tyto nástrahy lze velmi dobře používat v mělkých vodách a mělkých pasážích obecně. Dokonce i v místech, kde je mnoho vodních rostlin a přívlač je zde prakticky nemožná. Zde budeme potřebovat pouze velmi lehké hlavičky. Podle velikosti gumy jsou optimální 3 až 15 gramů. Od zátěže by se mohlo i upustit, ale chod zatížené nástrahy je daleko lepší.
Celé umění spočívá v tom, jak udržet nástrahu ve sloupci a nenabrat vodní rostliny. Opět zvedáme a pokládáme prut a přitom udržujeme stále kontakt. Nástrahu zrychlujeme krátkými rázy. V čisté vodě a bezvětří lze nástrahu pozorovat do několika metrů. S polarizačními brýlemi můžeme záběr dokonce i krásně vidět. To je čistá dávka adrenalinu! Techniky „jerkování“ nebo mělkých vln fungují v mělkých pasážích nejlépe. Čím je voda hlubší, tím je úspěšnější „jiggování“. Výběr hmotností hlaviček se pak řídí teplotou vody, silou proudu a prochytávanou hloubkou.
MONTÁŽE
Není potřeba komplikovaných montáží, což je celkem pozitivní zpráva. Jigové hlavičky by měly mít délku háčku 4 nebo 6. Příliš dlouhé háčky nástrahu zbytečně topoří. Speciální (Offset) háčky, které se „vnoří“ do nástrahy, nepoužívám, protože procento neproměněných záběrů je příliš vysoké.
Podle délky nástrahy a apetitu ryb je potřeba dodatečně použít jeden nebo dva trojháčky, abychom záběry proměňovali. Dlouhý doplňkový trojháček v zadní části nástrahy by měl být povinný. Druhý trojháček můžeme aplikovat v oblasti hlavy, jsou-li záběry opatrné. Jelikož se nástraha při náhozu i „jiggování“ často motá do lanka, je vhodné používat tuhé přívlačové nebo titanové návazce. Měkké varianty návazců trojháčky neomylně zachytí...
PODMÍNKY PRO RYBAŘENÍ
Ne za všech okolností jsou nástrahy typu „No Action“ výhrou. Vynikají především po optické stránce. Nekontrolovatelné a částečně hektické pohyby sice často dravcům zamotají hlavu, ale pozor, ne vždy je to ten nejlepší recept.
Obecně lze říci, že vytvářejí menší tlakové vlny a lov s nimi ve větru nebo zakalené vodě není tak účinné. Čistá voda a slabý vítr umožňují optimální vedení nástrahy a štiky je registrují na překvapivě velké vzdálenosti. Díky hektickému, prakticky nekontrolovatelnému pohybu je zde větší procento neproměněných záběrů. Jelikož se ale jedná o nástrahu z měkké gumy, nejsou vzácné opakované útoky, proto je potřeba po nezdařeném záseku vést nástrahu v klidu dál, další záběr může být otázkou okamžiku!
Za zkoušku to s „No Action Shady“ stojí především na hodně prochytávaných vodách. Mezi své top nástrahy řadím „Fin S“ a „Fireblade“ od firmy Cormoran, ale třeba si oblíbíte úplně jiné, je rozhodně z čeho vybírat.