Český Rybář

LOV DRAVCŮ V OKOLÍ MOSTNÍCH PILÍŘŮ

/ Přívlač / Text: Miro "Murphy" Mikáč / Foto: autor

I když si v současné době užíváme léta, trochu s předstihem se zmíním o podzimu, což je (nejen) pro rybáře jedno z nejkrásnějších ročních období.

Příroda mění barvy a jako by se změnám chtěli přizpůsobit i dravci, začínají být aktivnější a nám se naskýtá reálná možnost ulovit svou vysněnou rybu. Srdce každého milovníka přívlače zaplesá.

Chtěl bych dnes popsat rybolov u mostních pilířů a podobných staveb, který může být velmi úspěšný. To, že dravci vyhledávají pod vodou různé překážky, je všeobecně známo. Slouží jim jako úkryt, maskování, vyráží zpoza nich za potravou nebo loví v jejich blízkosti. Žádný zkušený vláčkař, který o podobných překážkách ví, od nich neodejde, pokud nevyzkouší alespoň pár náhozů. A mostní pilíře k takovým překážkám určitě patří, zvláště vezmeme-li v úvahu, že za nimi jsou často naplavené větve nebo dokonce celé stromy. Dlouho jsem sledoval dění ve vodě ze silničních i železničních mostů a lovem u mostních pilířů a pozorováním složení rybí obsádky jsem strávil mnoho dní i nocí. Podařilo se mi ulovit různé druhy dravých ryb od okounů, jelců, parem po pstruhy, štiky a sumce. Později jsem se specializoval na lov jednoho druhu, u kterého bych se rád pozastavil. Jedná se o candáta obecného, u nějž jsem opravdu dlouho zkoušel kdy a jak na něj.

Pilíř představuje pro dravce přirozenou překážku (úkryt). Voda ho časem lehce podemele a vytvoří vracáky, ve kterých není proud tak silný jako u hladiny, a tvoří ideální útočiště pro candáty. V těchto hlubších vymletých partiích se ryby zdržují především přes den, v noci pak vyráží na lov i do mělčích míst.

V letních měsících jsme takto candáty lovili jak podle jízdního řádu. První náznaky aktivity se projevovaly už kolem sedmé hodiny večerní, zpravidla právě při vláčení v hlubších místech za pilíři. Pravé lovecké „šílenství“ přicházelo ale pravidelně mezi 22.–24. hodinou, a to hlavně v mělčích partiích. Rovněž si vzpomínám na zhruba 120cm sumce, kterého jsem před 22. hodinou vídával plout pod hladinou těsně vedle pilíře, a před ním hejno cejnů, kteří se snažili uniknout.

S nástupem podzimu se ale zvyky candátů radikálně změnily. Největší úspěchy jsem slavil ráno těsně před svítáním a večer těsně po setmění. Lov však trval přibližně hodinu a potom jako by candáti zmizeli beze stopy. Chodil jsem tedy na jistotu a 2 podzimní měsíce jsem byl málokdy bez záběru. Za říjen a listopad jsem na jednom a tom samém místě u pilíře nachytal více než 50 candátů od 30 do 78 cm. V prosinci se candáti stáhli za rybkami do ještě větších hloubek a záběry ustaly úplně. Velmi důležité rovněž bylo, aby se příliš nehýbalo s výškou hladiny. Bylo jedno, jestli byla vysoko, nebo nízko, hlavně když příliš nekolísala.

Náčiní

Bohatě si vystačíme s jemnějším přívlačovým prutem do 20 g, menším navijákem a vlascem 0,22 mm (v silnějším proudu raději používám pletenku – monofil přece jen dělá větší oblouky a já potřebuji mít s nástrahou dostatečný kontakt).

Když jsme u nástrah, nejlépe se mi osvědčily gumy a wobblery. Na gumy jsem chytal především ve vracácích za pilíři, mnohdy dokonce s 30g jigovými hlavami. Tuhle super gramáž jsem volil proto, aby nástraha rychle vyklesala na dno a neodnesl mi ji proud do míst, kde by byl lov s ní zbytečný. V noci (při lovu v mělčích partích) jsem si vystačil s 10g hlavami a osvědčily se i wobblery.

Co se týče rychlosti vedení gumových nástrah, doporučuji co nejpomalejší – takové, abyste cítili, jak nástraha „brnká“ o dno. Hrozí sice vázky, ale tento pomalý pohyb provokoval candáty k útoku dosti spolehlivě.

Při pokusech s rotačkami se mi podařilo ulovit pouze několik štik, okounů a parem. Na candáty příliš neúčinkovaly, a tak jsem to po nějakém čase vzdal. Třeba se k nim jednou zkusím vrátit.

Ještě jedna důležitá věc. Je nezbytné, abyste se po břehu nebo u pilíře nepohybovali jako splašený zajíc. Musíte si uvědomit, že stojíte jen kousek od vody a jakékoliv zbytečné zvuky se přenášejí na velkou vzdálenost (a zejména v noci). A když o Vás candáti vědí, máte na dlouhou dobu dochytáno. A nakonec – při lovu v těchto podmínkách si nezapomeňte vzít podběrák s dlouhou rukojetí. Větší rybu do muškařského podběráku nedostanete!

 

Naši partneři