Český Rybář
KRÁSE NA STOPĚ / vzhůru za nejpůvabnějšími rybami!
Razantní záběry, divoké skoky, kvílící brzdy, ale především překrásné ryby. Pstruzi potoční jsou extrémně silnými bojovníky a přitom asi i nejkrásnějšími rybami v našich zeměpisných šířkách.
Jakmile zima zvolna přechází v jaro a příroda se pomalu probouzí, přichází čas všech milovníků salmonidů. Je duben, startovní měsíc. Společně s kamarádem Dirkem jsme se rozhodli vyrazit na pstruhy. Na stromech a keřích jsou konečně znát první známky zeleně. Teploty o blížícím se víkendu slibují téměř 20 °C, ideální podmínky zkusit přelstít nějakého velkého potočáka. Na to konto si rychle vyřizujeme povolení k lovu na malou říčku v srdci Německa. Na 6kilometrový úsek budeme mít k dispozici přesně jeden celý den rybaření, což se jeví jako optimální. Je jasné, že po tvrdém zimním rybářském půstu si budeme chtít užít i příjemný den venku v přírodě. Ovšem pokus o cílené ulovení velké ryby je samozřejmě součástí předem připravovaného plánu.
Co zabalit?!
Před námi je celkem štreka a tomu musíme přizpůsobit i rozvržení výbavy, kterou s sebou poneseme, protože každý gram navíc může být brzy nepříjemnou přítěží. Dirk zabalil lehký batoh s proviantem a svými rybářskými věcmi. Jedna krabička s různými gumovými nástrahami a jigovými hlavičkami úplně stačí. K tomu více později. Já mám u sebe velkou zrcadlovku. Dobré fotky jsou vždy základem a sladkou odměnou, a tak jsem s dodatečnou hmotností na zádech smířen. Abych toho nemusel s sebou vláčet tolik, řekl jsem si, že musím vystačit se svou Chub ledvinkou. Vešla se do ní krabička s gumami, nůž, zastřihávací klip, 0,25mm fluorocarbon, pár náhradních závěsek a hotovo.
Jelikož vodu vůbec neznáme a možná budeme muset někde i brodit, rozhodli jsme se pro prodyšné prsačky, které nás zároveň bezpečně ochrání před klíšťaty. Brodicí boty s filcovou podrážkou považuji za velkou výhodu. S jejich pomocí jistě a plynule dorazíte z bodu A do bodu B a nohy tolik nebolí jako v klasických gumovkách. Vzhledem k tomu, že na ráno hlásí ještě teploty kolem bodu mrazu, bude důležité vzít si i teplé a prodyšné oblečení.
Taktika
Kolem sedmé hodiny jsme dobře vyspaní dorazili k vodě. Začínat v tuto roční dobu dříve nemá smysl, zbytečně byste mohli podlehnout pocitu frustrace. Auto jsme zaparkovali na začátku úseku a rozhodli se lovit směrem po proudu. Na malých vodách chytá vždy více ten, kdo jde jako první. Naše nepsaná úmluva říká, že ten, kdo jde jako první, nechá druhému několik slibných míst, aby i on měl reálnou šanci na pěknou rybu. A kdo uloví pěknou rybu, přesouvá se automaticky na pozici číslo dvě. Férový přístup je základem dobré nálady všech zúčastněných. Pravdou zůstává, že velká ryba může v principu stát kdekoliv. Na druhou stranu místa s mělkými pasážemi s hloubkou pod půl metru většinou jen rychle přeběhneme. V úsecích, kde voda teče pomaleji a jsou hlubší, nebo v proudných partiích s minimální hloubkou 0,5–1 m lovíme naopak pomaleji a systematičtěji. Na místech, která jsou markantní na první pohled, jako jezy, rozdvojení toku, ostrovy, tůně nebo například i hlubší rýhy, to praktikujeme stejně. Nachází-li se v blízkosti parkoviště, což znamená zvýšený rybářský tlak, snažíme se tyto úseky prochytávat jen zběžně, protože zde bývá reálná šance na velkou rybu velmi malá. Tiché přiblížení se a přesné nahození do zdánlivě slibného místa bývají příslibem záběru od pěkné ryby. Hned na prvním místě dokázal Dirk s pomocí polarizačních brýlí objevit rybu mezi 40–50 centimetry. Do žil se nám okamžitě vlila čerstvá motivace. Otázkou ale zůstávalo, zda nás svatý Petr odmění?!
Nástrahy a techniky
Pstruzi jsou žraví. 5–10 cm dlouhé štíhlé gumové rybičky v přírodních vzorech, gumoví červi pro techniku Wacky a imitace ráčků představují top nástrahy a nejjistější volbu, pokud máme málo času experimentovat nebo vodu neznáme a chceme cíleně zkusit ulovit velkého obecňáka. V kombinaci s jigovou hlavou o hmotnosti 3–5 g je možné systematicky obhazovat a prochytávat téměř každé místo. Co se tvarů týká, používám nejraději tzv. „footballjigy“. Pomaleji klesají a jejich tvar způsobuje vyšší vztlak. To je důležitý fakt zejména z hlediska vázek, kterých mám s tímto tvarem hlaviček daleko méně. Paralelní hody k protilehlému břehu jsou v případě lovu pstruhů klíčem k úspěchu. Nástrahu následně přitahujeme s lehkými cukavými pohyby proudem a necháme ji splavat směrem k sobě. Poté pokračujeme v nahazování mírně proti proudu a s nástrahou pečlivě prohledáváme každou slibnou pasáž. Z hlediska náčiní se mi jako optimální jeví trochu tvrdší prut s vrhací zátěží do 25 gramů o délce 2,00–2,10 m, naviják velikosti 1000–2000 (dle modelu) s pletenou šňůrou o nosnosti 5–7 kg a 1,5–2,0 m dlouhý návazec z fluorocarbonu o průměru 0,25 mm.
Začátek nás sice pěkně navnadil, ale dlouhou dobu se nedělo vůbec nic. První pořádný záběr obstaral Dirkův Wacky červ, světe div se, až po předlouhých čtyřech hodinách úmorného házení. Z vymleté díry před malým ostrůvkem se mu podařilo vylákat a následně i zdolat statného pstruha. To bylo ovšem na dlouhou dobu vše, co by stálo za zmínku.
Cesta za úspěchem
Prošli jsme kilometr za kilometrem, prodírali se podél nepřístupných břehů a místy brodili jako šílenci. Chvílemi to už hraničilo s nějakým výkonnostním sportem! Po krátké pauze, kdy se nám podařilo nabrat zpět ztracené síly, jsme došli k malému mostu. Tohle místo to tak nějak mělo v sobě. Pod malým vývařištěm se konečně i mně poštěstilo ulovit pěknou rybu kolem 50 cm. Krátce poté nás potěšil ještě další záběr větší ryby, která měřila 55 cm. Najednou to bylo úžasné! O trochu později přišla ještě další ryba, o které jsem tajně snil. Byli jsme s Dirkem plni nadšení. Námaha a utrpení z trnité cesty nakonec přeci jen své ovoce přinesly. Úplně vyřízení, unavení a v duších naprosto spokojeni jsme si zbaběle objednali taxíka, který nás odvezl proti proudu zpět k autu. Ani v tom nejčernějším scénáři jsme si již nedokázali představit, že bychom museli zpět po svých…
5 tipů na velké pstruhy:
-
Prochytávejte pouze slibná, hlubší místa.
-
K vodě přistupujte potichu a snažte se vést gumové nástrahy co nejprecizněji.
-
Sestavte si lehkou cestovní výbavu.
-
Nezapomeňte na polarizační brýle pro identifikaci ryb a snazší čtení dna.
-
Zvolte si strategii, dobře se vyspěte a dělejte si přestávky.
Naše oblíbené nástrahy: Berkley Ripple Shad, Berkley Gotam Shad, Berkley Flex Rib Shad, Quantum Smelt Shad, Quantum Dangler, Quantum Wittyworm, různé typy raků a gumoví červi pro metodu Wacky.