Český Rybář
PÁTRACÍ AKCE! / hledáme okouní obry
Už jako malý kluk jsem byl naprosto fascinován nádhernými okouny s jejich masivními hřbetními ploutvemi, zářivými barvami a tmavými pruhy na bocích. První ryba, která mi uvízla na háčku, byl právě malý okoun a od té doby jsem pruhované dravce nepřestával dráždit, mnohdy jen se špičkou prutu a metrem přivázaného vlasce.
Intro
Jak jsem postupně dospíval, stávala se z lovu těchto ryb doslova posedlost. Velcí staří okouni jsou pro mne nejelegantnější a nejkrásnější ryby žijící v holandských revírech. Většina rybářů jezdí do Nizozemí za monstrózními štikami a obřími candáty, ale když tvrdím, že tato země disponuje jednou z nejrozsáhlejších populací velkých okounů na světě, zcela určitě nelžu!
Okouni začínají svůj život coby hejnové ryby a jen malá část z nich doroste do trofejních velikostí. Poslední dobou mám ale dojem, že početnost trofejních kusů stoupá – minulý rok byl dokonce uloven nový holandský rekord, ryba o délce neuvěřitelných 54,5 cm! Ještě před několika lety představoval úlovek okouna přes 50 cm velký svátek, ale nyní jsou takové ryby loveny poměrně často. Možná to souvisí s masivním zvýšením populace hlaváčů. Tito malý nájezdníci doslova zaplavují holandské řeky i s nimi spojená jezera a terorizují místní rybáře lovící na plavanou. Pro dravce, kteří po potravě pasou u dna, je ale hlaváč vítaným zpestřením jídelníčku. Coby kořist i nástraha má perfektní velikost a žije prakticky ve všech vodách, takže je pro candáty, okouny a další predátory jakousi pozvánkou k vydatné hostině, po které dobře rostou a přibývají na váze.
Místa k lovu
Většina rybářů navštěvujících holandské revíry je přesvědčena, že k lovu velkých predátorů potřebují loď a musí navštívit velké revíry, jako jsou vodní soustava Volkerak, řeka Hollands Diep nebo jezero Haringvliet. Pravda, tyto vody sice disponují nepřeberným množstvím velkých okounů, ale pro mne nejsou právě tím pravým ořechovým. Většinu času trávím lovem ze břehu s jedním prutem, batohem a podběrákem. A právě mobilitu a jemnost považuji při chytání za něco, co si může dovolit každý. Má cesta tedy většinou vede k nejrůznějším štěrkopískovnám propojeným s velkými řekami, jako například Waal, Máza, Rýn nebo Nederrijn. V každé z těchto řek můžete ulovit okouny z kategorie 50 cm+. Zvláště v letním období cestují tokem sem a tam a není jednoduché objevit je na tak velké vodní ploše. V zimě ale vyhledávají různé štěrkovny spojené s řekou, aby si odpočinuli od proudu a připravili se na tření. Právě tam pak můžeme narazit na velké a hladové pruhované dravce, kteří po ulovení často připomínají fotbalový míč. A přesně tohle hledáme, že!
Čím by takové ideální místo k lovu mělo disponovat? Tak zaprvé otevřeným a hlubokým spojením s řekou, dále pak čistou vodou, protože okouni při lovu spoléhají především na zrak, hlubšími partiemi a rovněž zlomy dna i různými podvodními překážkami, což ovšem není podmínkou.
Ze zkušenosti vím, že velcí okouni mají v oblibě především zlomy a přechody z mělčin do hloubky, podél kterých jsou často doslova „pověšeni“. Když se na procházce kolem lokality zastavím na nějakém místě a nahodím, počítám, za jakou dobu se nástraha dostane ke dnu. Po několika hodech si tak mohu udělat představu o charakteru dna přede mnou. Tyto vody nebývají úplně napěchované rybami, takže je potřeba pokrýt hody určitou plochu, abychom je nalezli. Většinou místo několikrát prohodím a zdržím se jen v případě, že přijde záběr nebo když zdolám rybu. Pak se ale snažím nahazovat zpět na stanoviště, odkud záběr přišel, protože i velcí okouni tvoří v chladném ročním období malé skupinky, které často následují zaseklou rybu až ke břehu. Pokud máte štěstí, vyháknete rybu v podběráku a po rychlém náhozu přijde často další záběr ze stejného místa. Vždycky na to myslete – pokud ucítíte drbnutí nebo ulovíte rybu, prohoďte několikrát to samé místo. Často to přinese úspěch. Pokud jsou ve vodě škeble, je to dobré znamení. Kolem jejich kolonií se totiž rády zdržují prakticky všechny rybí druhy a okouni často hlídkují poblíž, protože tito opouzdření mlži jsou důležitou složkou potravy hlaváčů, kterými se živí. Nejraději nahazuji do hloubky a pomalu táhnu nástrahu podél dna zlomem nahoru. Tak si mohu být jist, že dráždím jak ryby stojící v hloubce, tak ty, které se vydaly do mělčích partií.
Výběr nástrah
Nejvíce při lovu okounů využívám tři typy „tvrdých“ nástrah: bezlopatkové wobblery Salmo Zipper nebo Spro Aruku Shad a lopatkový Salmo Hornet, který patří mezi nástrahy typu crankbaits, a samozřejmě gumové imitace bílých rybek, hlaváčů či raků.
Bezlopatkové wobblery jsou vynikající, pokud ryby aktivně loví. Nahodíte s nimi daleko a vcelku rychle propadnou ke dnu. Na štěrkopískovnách bývá dno vcelku čisté, takže většinou neváznete a ztráty bývají minimální. Těmto nástrahám někdy říkám „hledači“, protože náhozy s nimi mohu pokrýt velkou plochu ve velmi krátké době vzhledem k tomu, že lov s nimi je velmi rychlý. Jsou vynikající pro lokalizaci ryb! Když wobbler dorazí ke dnu, vedu ho k sobě se vztyčenou špičkou prutu pomocí navijáku. S jeho přispěním uděluji nástraze dlouhé pulzy prokládané krátkými pauzami na opětovný propad. Tak vlastně po celou cestu z hloubky ke břehu kopíruji dno, ale prochytám i část sloupce nad ním. Můžete vyzkoušet i taktiku, při které necháte nástrahu po dosednutí na dno několik sekund ležet. Ulovil jsem i okouny, kteří sebrali wobbler přesně v tomto krátkém okamžiku! Oba představované bezlopatkové wobblery Salmo Zipper a Spro Aruku Shad vydávají chrastivý zvuk, který upoutá pozornost ryb ze širokého okolí a zároveň je nutí k aktivitě. Agresivní akce těchto nástrah doslova hypnotizuje aktivně lovící okouny, ale ve dnech nebo ve chvílích, kdy se jim do shánění potravy nechce, jejich efektivita klesá.
A právě v tu dobu přichází čas „gumování“. Gumové nástrahy stražím buďto jednoduše na jigovou hlavu, nebo speciálním systémem s kapkovým olovem (kick-back rig). Tento způsob pochází z Německa, kde se hojně využívá k lovu candátů a právě okounů. Jeho výhodou je, že můžete nástrahu vést velmi pomalu těsně nade dnem a nahodíte s ním hodně daleko do větších hloubek. Velká výhoda pro rybáře chytajícího ze břehu! Většinou ale používám různé typy jigů. Ty dostanou nástrahu vodním sloupcem rychle ke dnu a záběry často přichází už při propadu.
Nesmíme zapomenout ani na zmíněné nástrahy typu crankbait, které jsou na pomyslném okouním žebříčku hodně vysoko. Pokud se ryby zdržují v mělčích partiích (dejme tomu tak od 1,5 do 3 m), velmi rád je používám. Trhavý, nervózní chod Hornetu láká okouny připravující se ke tření, kteří na něj často doráží po celou cestu ke břehu. Docela rád s těmito wobblery drhnu o dno, protože tam, mezi škeblovými poli a kameny, prohánějí okouni svou kořist v podobě menších ryb. Malá krabička s výše zmíněnými modely nástrah mi prostě většinou stačí k úspěšné „okouní“ vycházce!
Náčiní
Delší prut s rychlou akcí a citlivou špičkou je pro mne nezbytností. Může to být i speciál pro lov s gumami nebo pro dropshot za předpokladu, že je přiměřeně citlivý na to, aby detekoval i opatrné záběry. Zároveň musí mít dostatečně pevný blank, aby se s ním dala bez problémů nahodit 20g nástraha a bezpečně zaseknout ryba i na větší vzdálenost. Delší provedení zároveň umožní vodit nástrahy i ve větší vzdálenosti bez nebezpečí předření šňůry o hrany zlomů nebo ve škeblových polích. Ideálním prutem je pro mne Fox Rage Terminator Pro Dropshot o délce 2,7 m s vrh. zátěží 7–28 g. Co se navijáku a šňůry týče, používám přívlačové speciály vel. 2500 s výrazně barevnou pletenkou o síle 0,10 mm.
Samozřejmostí je podběrák, protože několik okounů už jsem ztratil ve finální fázi souboje, když po vytažení na hladinu následovalo typické třepání hlavou. Velcí okouni mají rovněž ve zvyku atakovat wobblery velmi agresivně, což může vést ke špatnému zaseknutí háčku a ztrátě ryby. Nástrahy z měkké gumy na různých typech moderních návazců bývají nejčastěji okouny nasáty a pro tyto ryby je pak velmi těžké zbavit se háčku.
Velkou výhodou při lovu ze břehu mohou být broďáky. Zvláště to platí na místech, kde nahazujete přes dlouhé mělké pasáže končící zlomem. Tam je dobré zabrodit co nejblíže k hraně, abyste zbytečně nezvyšovali riziko poškození šňůry o ostré výčnělky nebo škeble.
Naprostou nezbytností je kvalitní peán nebo kleště. Velcí okouni občas zhltnou nástrahu tak, že vězí hodně hluboko, a my ji musíme šetrně a bezpečně vyprostit.
Posledními, ale často nejdůležitějšími součástmi celé sestavy jsou motivace a víra v úspěch. Lov velkých okounů není vůbec snadný a nemá nic společného s chytáním velkého množství malých ryb v hejnu. Bývá to běh na dlouhou trať, který vás bude stát spoustu prutohodin u vody. Když si ale podržíte v ruce krásně vykrmeného pruhovaného dravce, je to obrovská satisfakce za hodiny hledání a soustavného nahazování. Jasně červené ploutve, ohromná pichlavá hřbetní ploutev a mnohdy už nejasné pruhy na světle nazelenalých bocích… tenhle pohled se vám vryje do paměti a zůstane tam navždy!
Seznam potřebného náčiní:
- pruty: 2,40 nebo 2,70 m dlouhý prut s rychlou akcí a jemnou špičkou, používám Fox Rage Terminator Pro Dropshot 2,70 m / 7–28 g; delší provedení prutu umožňuje vést nástrahy těsně nade dnem bez zbytečných kontaktů šňůry odno a jejího ničení
- navijáky: velikost je potřeba vhodně zvolit vzhledem k použité délce prutu a vyvážení celé sestavy; obecně se dá říci, že těmto požadavkům vyhovuje kvalitní přívlačový naviják s přední brzdou velikosti 2500, já používám Fox Rage PRISM 2500
- šňůra: optimální průměr pletené šňůry je 0,10 mm, slabší provedení snadněji praskají, dojde-li k narušení o škeble akameny při lovu ze břehu; používám PRISM Fused Braid Orange 0,10 mm
- gumové nástrahy: v délkách 7–12 cm v přírodních inápadných svítivých fantastických barvách; je-li zataženo amálo světla, používám svítivé modely, při jasném počasí s dostatkem světla pak více přírodní; oblíbené modely: Zander Pro Shad, Spikey Shad, Tiddler Fast, Slick Shad a různé typy raků
- wobblery typu crankbaits: opět ve svítivých apřírodně věrných barvách se stejnými předpoklady použití jako u gum; oblíbené modely: Salmo Hornet v délkách 5 a6 cm v plovoucí i potápivé verzi.
- bezlopatkové wobblery: opět ve svítivých apřírodně věrných barvách se stejnými předpoklady použití jako u gum; oblíbené modely: Salmo Zipper 4 cm, Spro Aruku Shad 7 cm
- návazcový materiál: fluorocarbon oprůměru 0,40 mm, pokud ve vodě nejsou štiky (z důvodu ochrany před škeblemi a ostrými kameny), tenké nenápadné ocelové lanko o nosnosti 6 nebo 9 kg, když jsou přítomny štiky