Český Rybář

OLIVE EMERGER

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Muška ve velikosti háčku č. 16 a 18 se hodí spíš na podzim, kdy je doba lipanů a také olivek. V květnu jsem se setkal s jejich hromadným rojením, ale byly větších velikostí.

V květnu se (hlavně u nás v jižních Čechách) líhnou jepičky opravdu různých velikostí a dále je zajímavé, že většina barev, které příroda na tento hmyz použila, je v provedení různých odstínů zelené. Od žlutozelené olivové jepky, přes nahnědlou „khaki“ až po dnešní dark (tmavá olivka). Také se můžeme setkat s tělíčky zbarvenými do šeda až modra. To jsou potom mušky typu BLUE-DUN a také velice účinný IRON BLUE-DUN s červeným zadečkem, který zároveň slouží jako atraktor, spouštěč a dovede vyprovokovat mnohdy opatrné ryby. Při jarním suchém a polosuchém muškaření většinou vystačím s šedými a hlavně zelenými odstíny jepic. V květnu a červnu se u nás vyskytují i různé druhy žlutých jepic, ale ty téměř nepoužívám, protože jim ryby nevěnují moc velkou pozornost. Výjimkou je snad jen vodová jepka, kterou ryby občas polykají.

S dnešním vzorem se mi často podařilo obelstít velké a opatrné ryby, ať už to byli kapitální lipani (Slovinsko, Rakousko) nebo u nás opatrní duháci, kteří na řekách často sbírají v nadjezí a klasickou jepku nechtějí brát. To potom na řadu přichází EMERGER, což je vlastně přechod mezi nymfou a dospělcem (IMAGO, SUBIMAGO), kdy muška plave zavěšená v blance. K tomu, aby muška plavala šikmo zavěšená, slouží plovací hruď a hlavně štětka z několika pírek CDC směřující šikmo dopředu.

Konstrukce a náhrady

Štěty – vážu hlavně z kvalitních srpků kohoutů zn. METZ a HOFFMANN. Štěty nesmí být příliš dlouhé (plavání). Lze nahradit umělými (např. Hends) anebo obarveným CDC (u špiček) velkých ptáků - labuť, husa.

Tělíčko – používám výra velkého. To je asi nejlepší materiál, který lze opět nahradit, a to buď použitím ocasních, letkových per velkých ptáků (krocan) anebo dabingem. Dobrá je jemná podsada z „vodních“ zvířat (ondatra, vydra, norek atd.)

Kroužkování – použil jsem průhledný materiál od Hends. Často nahrazuji průhlednou perleťovou lametkou.

Hruď – dabing na hruď lze použít různý. V první řadě by hruď měla být hrubší než tělíčko. Kvůli plavání přidávám CDC dabing. Ten také zadržuje vzduch a bublinky vytváří světelný efekt.

Zárodek křídel – přední štětka – tady používám výhradně CDC materiál, a to v přírodní podobě z divokých kachen. Částečně lze pochvičku (zárodek křídel) nahradit plovoucí polycenovou fólií, ale to už nám vznikne jiná muška.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři