Český Rybář

MOŘSKÝ PSTRUH (čistá voda, zamračeno)

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Když píšu článek na měsíc srpen, připravuji se na svou čtvrtou cestu do Norska na řeku Vefsnu, a proto si vážu mušky dopředu (během zájezdu samozřejmě podle potřeby dovazuji a známé vzory se snažím vylepšit).

 

První rok v Norsku jsme úplně tápali a naše mušky nebyly dobré. Většinu z nich jsem vázal na jednoháčky, ale nyní, po vzoru místních i zahraničních znalých rybářů, používám téměř výhradně lososí dvojháčky, protože zaseknuté ryby sedí mnohem lépe. Také jsme se museli prokousávat mnoha vzory, protože i zde platí, že každý chytá na něco jiného. Nakonec napodobuji vzorky našeho přítele, místního faráře a rybáře Ellena, který v sezoně tráví téměř každý den u vody.

Zdůrazňuji, že většinou lovíme s dvouručními pruty (SAGE Z-AXIS) a nejvíce používám intermediální a plovoucí hlavu. Tady je velmi důležité, aby váha šňůry odpovídala síle prutu. Jinak můžeme mít sebelepší techniku házení, a šňůra nelétá. Já osobně využívám služeb pana Blocha ze švédského Morrumu, který ve svém obchodě poradí, vybere a na počkání připraví šňůru včetně backingu. Hlavy jsou výměnné. Otázkou je, zda zvolit delší, anebo kratší hlavu. Osobně doporučuji kratší, protože příležitostným rybářům se s dvouručním prutem háže snadněji.

I na velké řece, jako je Vefsna, je možné chytat ryby s jednoručními pruty. Hodí se desetistopé třídy AFTM 7-8. Bohužel, chytání s nimi přináší určitá omezení. Ne všude se dá dobře házet (prostor za sebou). Také zdolávání velkých ryb je mnohem jednodušší s dvouručním prutem. Výhody dvouručního prutu nesporně převažují, ale paradoxem je, že horší manipulace a jemnější nářadí přinášejí lepší sportovní zážitek.

Konstrukce a možné varianty

Háčky TIEMCO lze nahradit zn. LOOP anebo PARTRIDGE. Kdo chce chytat na jednoháčky, tytéž firmy platí i pro něj. Neradím používat jiné háčky než k tomu určené (lososí), protože i když se nám zdají dostatečně pevné, není to pravda a je škoda zbytečně přijít o velkou rybu, i když ji po zdolání pustíme.

Tip

Používám žlutozelený GLO-BRITE. Lze nahradit jinou syntetickou vlnou anebo chlupy stejné barvy.

Kroužkování

Zlatý drát, někdy zlato nahrazuji stříbrem. Pokud nechceme výrazné kroužkování, lze použít silnější vlasec (ø 0,18-0,22).

Tělíčko

Osvědčil se mi jedině Syntetic dubbing. Lze opět nahradit jakýmkoli umělým, ale i přírodním materiálem.

Spodní nožičky

Vážu pár nožiček z růžového králíka – je jemný a ve vodě dobře pracuje.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři