Český Rybář

MOŘSKÝ PSTRUH (čistá voda, jasný den)

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Zamiloval jsem si Skandinávii, a tak letos již počtvrté podniknu cestu na Sever, která bude trvat minimálně 1 měsíc a začne lovem pstruhů potočních v horách severního Švédska. Náš hlavní cíl leží v Norsku, ještě asi 250 km na sever a je jím opět především řeka Vefsna u města Mosjoen.

 

Letos se chceme podívat ještě více na sever a zkusit lovit mořské pstruhy a lososy i na jiné řece. Také možná podnikneme výlet do hor na některé z odlehlých jezer, protože i zde platí - čím dále od civilizace a delší pochod pěšky, tím větší šance najít opravdový rybářský ráj - a na odlehlých místech v norských a švédských horách lze najít mnohakilogramové trofejní potočáky.

Ale zpět k naší mušce. V Norsku se stále učím a „tahám rozumy“ z našich norských přátel a dánského kněze Ellena, který během letní sezony loví každý den a hodně mě naučil nejen o muškách a řece, ale také o zacházení s dvouručním prutem. Mně to trvalo dvě sezony, naopak můj syn techniku pochopil a naučil se ji hned. Navíc mu nevadí, jestli drží prut v levé, anebo v pravé ruce. Tím se ani nemusí učit „double spey cast“.

Muška, kterou používá Ellen v čisté vodě a za jasného slunečného počasí, je poměrně snadná k navázání. Důležité je vždy používat ty nejkvalitnější dvojháčky (LOOP, TIEMCO, PARTRIDGE). Obzvlášť pro denní mušky je kvalita háčku velmi důležitá, protože se používají malé a velmi malé velikosti – až do čísla 14.

Konstrukce a možné varianty

Tip a štěty

používám žlutozelený tip z reflexních vlasů. Lze nahradit vlnou, peřím anebo chlupy ve stejné barvě.

Tělíčko

vážu ze stříbrné lametky. Také se hodí perleť (světlá). Někdy vážu tělíčko ze spletených lametek (RIBING BAND) - to kvůli pevnosti a životnosti. Také lze použít různé folie (SPECTRAFLASH), ze kterých stříhám proužky potřebné tloušťky. Tělíčko zpevňuji vlascem anebo drátkem, nejlépe stříbrným. Pro prodloužení životnosti mušky je třeba tělíčko přelakovat.

Křídla

Norové je nejčastěji vážou z bílé srsti severských psů (výhoda světelných efektů, protože stejně jako u tuleně a ledního medvěda je srst dutá). Pokud bychom vázali z ledního medvěda (což je asi nejlepší materiál), je lepší použít srst z mláděte anebo u dospělce z míst, kde není silná a tvrdá.

Spodní nožičky

používá se modrá. Já vážu z modrého králíka, který je samozřejmě také nahraditelný jinou srstí anebo například vlasy (dlouhé) SLF, někdy andělskými vlasy (matnější). Křídla, nožičky, štěty a tipy po vzoru Norů téměř nevážu z peří. Používám takzvané vlasové materiály, což jsou chlupy – pesíky.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři