Český Rybář

ČERVENCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Léto k nám letos dorazilo se vší parádou. Dalo by se radostně zvolat „hurá k vodě“! Pokud máte ovšem v úmyslu zároveň úspěšně lovit ryby, bude to v tropických prázdninových dnech trochu obtížnější, ale v žádném případě se nevzdávejte. Ono se to poddá. I tak máte šanci u vody zažít mnoho neopakovatelných chvil pro posílení duševní rovnováhy, umocněných nádherně barevnými východy a západy slunce. Letně vyladěné, zbrusu nové číslo Českého rybáře je jako obvykle plné zajímavého čtení a z velké části věnované lovu amurů, kaprů, dravých ryb, novinkám z oboru, příběhům od vody i tipům a trikům věhlasných evropských rybářů, jak nehrát u vody druhé housle. A na co se v červencovém vydání můžete těšit?

„Moroví ptáci a bílé hřiby“ je opět vícesmyslný a tentokrát trochu strašidelný titulek výstižného úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše vypráví o pověrách a poselství magických příběhů, které by nám měly ukázat, že je potřeba radovat se z toho, co přináší ten či onen výjimečný den, a nežít věčným strachem z nejisté budoucnosti.

Rádi cestujete? Poznáváte nové věci? A ještě byste u toho nejraději rybařili? Máme pro vás skvělý tip na výpravu za baltskými mořskými pstruhy do země tří korunek. Letní dovolená u moře s koupáním pouze pro otrlé jedince může být velmi akční, protože tato stříbrná torpéda jsou i v malebném severském létě celkem při chuti. Náš švédský spolupracovník Erik Axner, který je doslova posedlý lovem mořských pstruhů, se s vámi podělí o nejlepší triky a tipy, jak být úspěšný i uprostřed léta.

Výzva jménem amur – palcový titulek článku Davida Pokorného, který hovoří za vše. Amur bílý se na mnoha našich revírech vyskytuje celkem v hojném počtu a často i v dechberoucích velikostech, ovšem úspěšně lovit tyto býložravé asijské bojovníky, kteří byli do našich vod poprvé introdukováni někdy kolem roku 1960, zase taková legrace není. Pokud vás tato ryba zajímá, nenechte si ujít článek, který o amurech a jejich cíleném chytání sdělí vše potřebné.  

Maďarsko je stále častějším cílem evropských kaprařů. Dají se tam na mnoha revírech ulovit opravdu velké ryby a dalším nemalým lákadlem jsou prestižní závody na rozlehlých jezerech, jako například IBCC na Balatonu. Znáte ale IWCC (International Wild Carp Challenge)? Na druhé největší maďarské jezero s rozlohou 127 km² a délkou 27 km se vydal Michal Kučera společně s Peterem Hofierkou a Tomášem Trefilem, aby zažili místní atmosféru a pokusili se vyzrát na zdejší šupináče a lysce. Více v zajímavé reportáži z tohoto pro Čechy nepříliš známého klání.     

Sezona lovu dravých ryb je už naštěstí současností. Pokud vás však aktuální stavy dravých ryb úplně neuspokojují, nikdy není pozdě se například za cíleným lovem štik a okounů vydat do Švédska nebo Finska. Na sladkou, nebo brakickou vodu? Severské země nabízejí širokou škálu možností od nádherných romantických osamělých chatek u jezer téměř bez civilizace až po rušnější kempy v brakických vodách. „Pevnina, nebo ostrovy?“ je název článku Jardy Smrže, který vám na základě svých zkušeností s různými typy revírů pomůže fundovaně zodpovědět mnoho otázek, které byste si před svou první severskou výpravou měli položit.          

Také jste propadli lovu sumců? A nemůžete kvůli tomu spát? Pokud souhlasně přikyvujete a zmíněnou „diagnózou“ trpíte, můžete se těšit na třetí pokračování honby za našimi největšími predátory. Vyprávění Štěpána Plevy vás tentokrát zavede na známou moravskou řeku, kam se při své cestě za českými obry vydal lovit sumce klasicky s umělými nástrahami a přívlačovým prutem.

Lov ryb u překážek je poměrně složité téma. Své o tom ví i náš slovenský dopisovatel a method feederový specialista Marián Vrba, který si se zmíněným typem rybolovu na svém oblíbeném revíru užil své. Jeho postřehy, tipy a rady jsou o to cennější, protože trnitou cestu k úspěchu si musel se všemi chybami a omyly prošlapat sám… 

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře seznamuje se zábavnými jemnými technikami krátkých feederových speciálů zvaných winklepicker. V červencovém vyprávění nám ukáže, jak tyto speciální pruty používat při lovu úhořů a nejen jich. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro ideální kombinaci náčiní, doplňků a nástrah, co se týče specifického lovu této kdysi celkem hojné a dnes stále vzácnější tajemné ryby. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských příběhů Milana Rozsypala, tentokrát nepoeticky pojmenovaný „Špatná místa“! Ale nejde spíše o naše předsudky?!    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další, mezi rybáři rezonující téma spojené s tvrzením vědátorů, že „lipenští candáti končí v sumčích tlamách“. Nenechte si ujít racionální ichtyologickou přednášku z druhého břehu podloženou fakty o mezidruhové predaci u dravých ryb. To nejpodstatnější na celé věci je ale najít shodu, jak dnes již prakticky všude ohrožené dravé ryby efektivně chránit… 

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu se tentokrát projedeme a vyspíme v naprosto mimořádném autě – Toyotě Hilux Double Cab 2.8 D-4D 6AT Active ve speciální expediční úpravě od Alu-Cab a More 4 x 4, naší redakční pozornosti neujdou ani zajímavé hladinové nástrahy – wobblery Doiyo Sawagi 88 Omote – pro cílený lov sumců, bolenů a štik z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení dalšího oblečení a doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o velmi zajímavém faktu, že ryby v hejnech plavou snáze v drsných vodách, a jako obvykle i inspirativní vzor speciální mušky Vítka Misara „jezerní nymfička“, se kterou slavil loni v létě velké úspěchy na různých jihočeských pstruhových jezerech, doplněný o vázací postup. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s novým, tentokrát ostře zubatým duelem – štika „štontovka“ vs. štika „tulačka“, příspěvek s nezapomenutelnými zážitky Tomáše Veselého od vody nazvaný „Otavská cesta“ a delikátní recept Radka Otípky na přípravu netradičního marinovaného lososa – „gravad lax s medohořčicovým dresinkem“. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy, sedmá sada fotografií soutěže Trofeje Českého rybáře 2024 a zde na webu i aktualizovaná nabídka krásných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře se rozhodně vyplatí!

ŘIJNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Máme tu podzim. A s ním po ničivých povodních, které v polovině září na mnoha místech ...

SOUTĚŽTE S ČESKÝM RYBÁŘEM A ALPOU

Koňskou silou na bolavá záda  Poslední rybolov se trochu protáhl a vaše záda vám to dávaj&ia ...
Naši partneři