Český Rybář

ŘIJNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Máme tu podzim. A s ním po ničivých povodních, které v polovině září na mnoha místech totálně zpustošily vše, co jim stálo v cestě, konečně i celkem příjemné počasí. Snad už se situace zlepší a my budeme mít možnost opět se v klidu dostat na ryby?! Bylo by to záhodno, protože spolu s ochlazující se vodou rostou naše šance na zajímavé úlovky napříč celým rybím spektrem.

Ať už vyrážíte na kaprovou výpravu, cíleně na sumce, někam na odpoledne s feederem, muškařským prutem nebo na dravce s přívlačovými proprietami, přejeme z redakce Českého rybáře, aby vám byl svatý Petr nakloněn. A samozřejmě nezapomeňte na zbrusu nové číslo našeho magazínu. Je jako obvykle plné inspirace a zajímavého čtení věnovaného lovu kaprů, dravých ryb, feederovým technikám, cestování, zajímavostem z rybí říše, novinkám z oboru, příběhům od vody i tipům a trikům věhlasných evropských i českých rybářů, jak být u vody neustále o krok napřed. A na co se v zářijovém vydání můžete těšit?

„A zase ta velká voda…“ je opět dvojsmyslný a vzhledem k nedávným nepříliš veselým událostem výstižný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který si s lehkostí slova sobě vlastní a tentokrát s posmutnělou poetickou duší pokládá otázku, jaký z problematických živlů (sucho vs. povodeň) ovlivňujících dění v přírodě, potažmo naše životy, je pro lidstvo reálně nebezpečnější…

Současnost nejmodernějších sonarů se stále více točí kolem live sond. Má to logiku, protože například pro lov dravých ryb je tato technologie absolutní revolucí. Své o tom samozřejmě ví i náš spolupracovník Steffen Schulz, který se s námi ve velmi inspirativním článku plném nádherných fotografií podělí o zkušenosti nově nabyté při lovu jeho oblíbených predátorů na mušku. Na své si ale přijdou všichni příznivci přívlače, protože ona „otázka vzdálenosti“, která je tématem autorova příspěvku, může o chování ryb hodně napovědět i rybářům jiného „vyznání“…  

Čím větší rybářský tlak zažívá revír, tím složitější je a bude přesvědčit místní kapry k záběru a úspěšně je lovit. Musíme vzít rozum do hrsti, začít strategicky přemýšlet a konat. Například tak, že najdeme nová lovná místa v klidových zónách, a velkým pomocníkem, pokud to místní pravidla umožňují, nám bude cílené zavážení nástrah. A jestliže s touto technikou nemáte zatím žádné zkušenosti nebo ji potřebujete ještě trochu vypilovat, je tady článek Lukáše Nedělky nabízející podrobný návod, jak na to.  

To, že máme podzim v kalendáři, zdaleka ještě neznamená, že tomu bude odpovídat i počasí. Někdy se to prostě tak sejde. Člověk ale nesmí ztrácet naději a musí si zachovat „chladnou“ hlavu, aby dokázal něco smysluplného vymyslet, což ve svém vyprávění o loňské podzimní výpravě potvrzuje Ladislav Mandík. Ten nakonec nalezl vytoužený stín i způsob, jak v parném vedru ulovit krásné ryby.       

Cestujete za kapry? Vzhledem k dobrým populacím pěkných ryb na našich svazových i soukromých vodách to není úplně nutné, člověk ale občas potřebuje změnit vzduch, prostředí a postavit si do cesty nějakou výzvu. To byl i případ známého českého kapraře Michala Kučery, který měl šanci vyzkoušet novou maďarskou pískovnu ještě před oficiálním startem rybaření. A jak to dopadlo? Nad očekávání! Více v autentické reportáži z Crystal Lake.      

Když se my Češi do něčeho zakousneme, dokážeme z naší malé zemičky udivit celý svět, a to platí nejen pro hokej, tenis nebo vodní sporty. V rámci sportů rybářských patříme dekády mezi nedostižnou špičku v rybolovné technice, máme vynikající muškaře, plavačkáře, kapraře, specialisty na feeder a samozřejmě i na přívlač. Posledně jmenovaná disciplína se v posledních letech těší velkému zájmu, a to především díky prestižnímu závodu World Predator Classic (zkráceně WPC), který se letos zaslouženě podařilo vyhrát největším hvězdám současné české přívlače Honzovi Hubkovi a Kubovi Kolářovi. Vše o tomto slavném holandském vítězství, ale i odhodlané cestě k němu, se dočtete v říjnovém vydání našeho magazínu.   

Marián Vrba je obrovským propagátorem i fandou method feederu, což jste mohli zaregistrovat v jeho článcích na stránkách Českého rybáře. V aktuálním se ohlíží za svým zářijovým rybařením, které se neslo v duchu tropického počasí, ačkoliv už podzim, alespoň podle kalendáře, klepal na dveře. A nebyl by to Marián, aby si s tím nedokázal nějak efektivně poradit…

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře seznamuje se zábavnými jemnými technikami krátkých feederových speciálů zvaných winklepicker. V říjnovém vyprávění nám prozradí, jak tyto speciální pruty využít i při cíleném lovu plotic na malých říčkách za pomoci kukel a dlouhého návazce. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro ideální kombinaci náčiní, doplňků a nástrah, co se specifického lovu této mnohými neprávem zavrhované a rybářsky vděčné ryby týče.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských příběhů Milana Rozsypala, opět trefně pojmenovaný „Nemilá překvapení“! Tentokrát o tom, že na rybách můžete zažít leccos od mokrého začátku až po hořkosladké finále.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další zajímavé téma výstižně nazvané „Vodní podvodníci“. Svět pod vodou totiž nabízí mnoho prapodivných věcí včetně úskoků a klamů, o kterých je rozhodně zajímavé vědět… 

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu se tentokrát projedeme báječným SUV Lexus RX 350H a naší redakční pozornosti neušly ani zajímavá echolotová novinka Lowrance Eagle 7 nebo funkční hladinové wobblery Doiyo Supido Omote z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představování podzimního oblečení a doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě, včetně aktuálních novinek na příští sezonu. Dále vás tradičně seznámíme s horkými produktovými novinkami z oboru napříč celým trhem a přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o zajímavé skutečnosti, že japonští úhoři dokážou uniknout ze žaludku predátora. A jako obvykle vás čeká i inspirativní vzor speciální mušky Vítka Misara nazvané „loňská nymfa“, zajímavý tip pro situace, kdy ryby neberou a dochází inspirace, doplněný o vázací postup. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s novým velmi poučným duelem – návnada vs. nástraha, příspěvek od vody se zajímavými zážitky Jiřího Valeše o říčním lovu kaprů a dále lahodný, Itálií vonící recept Radka Otípky na přípravu vynikajících těstovin s tuňákem v rajčatové omáčce. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy, poslední sada fotografií soutěže Trofeje Českého rybáře 2024 a zde na webu i aktualizovaná nabídka krásných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře se rozhodně vyplatí!

SOUTĚŽTE S ČESKÝM RYBÁŘEM A ALPOU

Koňskou silou na bolavá záda  Poslední rybolov se trochu protáhl a vaše záda vám to dávaj&ia ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, zaujaly Vás články v našem časopise Český ...
Naši partneři