Český Rybář

ZLATÁ HOREČKA V TANZÁNII!

/ Moře / Text: Johnny Jensen / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Můj celoživotní sen se začínal naplňovat – chytat zlato, tedy přesněji zlaté dorádo, jehož správné jméno zní zlak nachový. Ti, kdož znají mě a práci, kterou dělám, jistě pochopí mou motivaci.

 

Protože jsem rybář i fotograf, jsou ryby vždy tím hlavním, a to samozřejmě v obou kategoriích. A zlak nachový je ze zřejmých důvodů jednou z ryb na špici mého seznamu.

S ploutvemi a maskou v ruce jsem skočil do vody. Rychle jsem si nasadil masku a od kolegy z lodi mi do ruky vklouzla kamera ve vodotěsném pouzdře. Voda byla neskutečně teplá, měla okolo 33 °C a opravdu jsem nemohl prochladnout. A ta barva – tmavě, ale opravdu tmavě modrá. K mému velkému překvapení jsem mohl na vlastní uši slyšel švitoření delfínů, kteří si ještě před chvílí hráli vedle lodi.

Rychle jsem pohlédl pod hladinu, abych zjistil, kterým směrem prchá ryba zdolávaná Gordonem, ryba, u níž jsme doufali, že se jedná o zlaka. Pomalu jsem se pohnul směrem k ní a najednou mě překvapil záblesk zelenozlatého těla, které se jako blesk prohnalo neuvěřitelnou rychlostí kolem mě. Zkoušel jsem zmáčknout spoušť fotoaparátu, ale ryba byla v mžiku na druhé straně lodi a já jsem zaslechl vrtuli našeho motoru tepající vodu ve snaze natočit loď a získat tak pro Gordona lepší zdolávací pozici. Ze všech sil jsem se snažil držet krok a zlak se najednou ocitl přímo přede mnou, takže jsem bleskově pořídil asi deset snímků, než opět vystartoval a předvedl sérii výskoků a salt nad vodní hladinou. Gordon pochopitelně předváděl to nejlepší ze svého umění a snažil se zlaka rychle zdolat, protože to bylo první dorádo našeho výletu, takže o něj nechtěl přijít. Následovalo tudíž ještě pár podvodních záběrů a ryba byla najednou v lodi. Vydrápal jsem se na palubu, abych pokračoval ve fotografování a … joj, zlak byl nádherný – kvůli téhle rybě opravdu stálo za to potácet se sem přes půl zeměkoule!

Kilwa fishing

Místo, kde jsme rybařili, se jmenuje Kilwa, přesněji Kilwa Masoko, a je rozděleno na tři části – tři ostrovy. Nachází se v Tanzánii na východním pobřeží afrického kontinentu, jižně od rovníku. Mými společníky byli pánové Søren Honoré a Gordon Henriksen z magazínu Fisk & Fri a dorazili jsme sem po úspěšném fotografování při safari v Selous Game Reserve. Jak už teď víte, největší výzvou pro mne bylo ulovení zlaka nachového a tuto misi jsem úspěšně splnil už po dvou hodinách lovu. Ale žádný strach – naše čtyřdenní rybaření v oceánu nabídlo spoustu vzrušujících zážitků i rybích druhů.

Chytat jsme začínali jen několik minut po vyplutí z malého přístavu. Peter prý dokonce zasekl marlina přímo u vjezdu do něj. Většinou jsme ale lovili podél exotického pobřeží, speciálně u útesu táhnoucího se paralelně s ním. Dno se zde svažovalo velmi příkře a pouhých několik set metrů od útesu už byla hloubka přes 50 m. Útes byl plný života, takže jsme mezi množstvím různých druhů ryb mohli pozorovat plovoucí želvy, delfíny a dál dokonce obrovské keporkaky. Na vnitřní straně útesu byla rovněž hojnost podvodní fauny. I když byla tahle zóna více ovlivněna bouřlivým přílivem, stále se zde nacházelo jak velké množství útesových ryb, tak větších predátorů – perfektní místo pro šnorchlování i pro lov pomocí hladinových nástrah.

Většinou jsme používali trolling – čtyři pruty, z nichž dva byly nastraženy wobblery a dva imitacemi olihní. Zkoušeli jsme rovněž poppery a jejich rychlé vedení poblíž útesu nebo ostrova Fanjove, nedaleko Kilwy.

Zlatá ryba

Dolphin, dolphinfish, dorado, golden mackerel, mahi-mahi – spousta jmen pro jednu z nejatraktivnějších ryb, ať už po stránce sportovního rybolovu, nebo po té kulinářské. Havajské jméno mahi-mahi je většinou používáno v kulinářském kontextu a vyjadřuje odlišnost od delfína – savce.

Zlak nachový – common dolphinfish (Coryphaena hippurus) se dožívá věku 4-5 let, přičemž dosahuje délky 210 cm a váhy až 40 kg. Můžeme ho lovit v tropických a subtropických vodách na celé zeměkouli. Kromě atraktivního zabarvení je zlak rovněž ceněnou sportovní rybou, vyznačující se svou rychlostí, hbitostí a opravdu velkou bojovností doprovázenou ukázkami letecké akrobacie.

My jsme ulovili několik zlaků do 5 kg a jednoho většího (cca 10 kg) jsme ztratili. Peterův osobní rekord ulovený z lodi je 15 kg.

Další lovené druhy

Mezi prvními vždy naše nástrahy atakovali rychlí a divocí soltýni, z nichž jsme lovili dva druhy. Byli to soltýn barakuda – great barracuda (Sphyraena barracuda) a soltýn tmavopruhý – pickhandle barracuda (Sphyraena jello) do velikosti 5 kg. Opět exceloval Peter (majitel kempu), který ulovil soltýna o váze 12 kg.

Další vzrušující rybou, kterou jsem si přál chytit, byl makrelovec wahoo alias makrela Solandrova – wahoo (Acanthocybium solandri). Bohužel se mi to tentokrát nepodařilo, ale některým šťastlivcům na výpravě ano, a to hned ve dvou případech. 5kg pro dánského velvyslance, Bjarne Sørensena, a 8,5kg pro Gordona. A ještě pro pořádek uvedu Peterovu nej rybu tohoto druhu, která vážila 24 kg.

Nikdo z nás neulovil ani makrelovce Commersonova – Narrowbar Spanish mackerel či king mackerel (Scomberomorus commerson), ovšem Peter se mohl alespoň pochlubit 28kg exemplářem z dřívějších lovů.

Našimi dalšími úlovky se stali dva kranasi obrovští, ale ne zase tak obrovští, jak napovídá jejich jméno. Ten větší měl asi 5 kg. A co Peter? Jeho rekord má hodnotu 17 kg, ale plánuje věnovat mnohem více času rychlému hladinovému vláčení s poppery, takže jsem si jist, že výsledky se brzy dostaví.

S nadějí jsme vyhlíželi i tuňáky žlutoploutvé – yellowfin tuna (Thunnus albacares), kteří se u pobřeží Tanzánie v určitém období rovněž vyskytují. Naneštěstí se rozhodli dorazit jeden jediný den po našem odjezdu z Kilwy – a bylo jich prý dost a dost. Nemohu nezmínit Peterův rekord, který čítá rybu 35 kg. Letos prý ale určitě padne!

Plachetník širokoploutvý – sailfish (Istiophorus platypterus) je v této části světa rovněž ulovitelný. My jsme ho měli blízko lodi téměř každý den, ale velmi těžko se zdolává na háčky, kterými byly osazeny naše imitace olihní, což zjistil – kdo jiný, že – Peter. Jednou už se zdálo, že plachetníka zdolá. Jako vždy vláčel rychle hladinovou nástrahu a ryba se opravdu nechala zlákat. Po minutě supění, pocení a asi pěti výskocích se mu plachetník nakonec vyhákl, takže úspěšným lovcem jsem byl já, když jsem zdolal jednoho 20kg na imitaci olihně. Peterův top plachetník má 45 kg, což je pro tuto část světa opravdu slušné.

Hračička Peter věnoval dokonce nějaký čas cílenému lovu marlína indického – black marlin (Macaira indica) pomocí hlubinné přívlače. Nakonec ale vyšel naprázdno a zůstal mu “pouze” jeho starší rekord – ryba 45 kg.

Lodě a vybavení

Používali jsme lodě Supercat dlouhé 21 stop, osazené dvěma motory Suzuki (50 HP) vyrobené v Jihoafrické republice, a katamarán o délce 30 stop se dvěma čtyřtaktními motory Suzuki 70 HP, vyrobený přímo v Tanzánii, ve městě Dar es Salaam.

Trolling

Výborně se osvědčily 30lb pruty Fenwick s navijáky Penn 114H.

Hladinová přívlač

Pruty – Shimano Aspire, Okuma Cedros Speed-Jig CJ-S-601

Navijáky - Shimano Stella 10 000 and 20 000, Daiwa Saltiga Z 5 000, Okuma Eclipz EZ 90, Okuma Salina SA 80, Daiwa Tournament TTG-280.

Nástrahy - Ocean Revolution

Muškaření

Pruty - Scierra Bluewater, Vision VSS 4910

Navijáky - Scierra XDA91W, ComPO 69

Kilwa Dreams & Along the River Camp, Selous

Rodilý Dán, Peter Juhl, vytvořil senzační plážové letovisko, které nazval Kilwa Dreams. Nejenže zde naleznete nejlepší restauraci a bar v celé oblasti, ale areál nabízí i možnosti rybolovu, potápění a šnorchlování nebo třeba safari po největší přírodní rezervaci Selous, kde Peter postavil stejně báječný kemp. Měli jsme to štěstí, že jsme zde strávili několik dnů fotografováním zdejších divokých obyvatel. Noci jsme trávili v bungalovech situovaných hned vedle toku řeky Rufiji, ve které se hojně vyskytuje populární binga pruhovaná alias tygří ryba – tigerfish (Hydrocynus vittatus). Stravovali jsme se v místní restauraci a pochutnávali si na vynikajících laskominách.

Zkuste to!

Pokud byste si chtěli tohle dobrodružství vyzkoušet na vlastní kůži, můžete se podívat na web: www.kilwadreams.com nebo kontaktovat

Petera na e-mailu: info@kilwadreams.com

Já Vám mohu být nápomocen na e-mailu: info@jjphoto.dk

 

MADAGASKAR / na katamaránu

Madagaskar je největší ostrov v Africe a čtvrtý největší na světě, který se od africké pevniny ...

HALIBUTI SEVERNÍHO NORSKA

Norsko bylo vždy známo díky produkci lososů i chytání divoké formy těchto ryb.
Naši partneři