Český Rybář

VÝZVA JMÉNEM MOŘSKÝ MNÍK

/ Moře / Text: Jan Dufek / Foto: autor

 „To ten dnešní rybolov pěkně začíná,“ pomyslel jsem si, když byla na konci šňůry cítit vázka. Do hloubky okolo stopadesáti metrů jsem před chvílí spustil návazec s makrelou na mníka mořského a mé přípravy příjdou asi hned vniveč.

Zkouším prutem přizvednout sestavu trochu vzhůru a v tu chvíli cítím typické mníčí cukání a záběr. Že by přišel hned při prvním driftu? Se zásekem nespěchám. Odklopím multiplikátor, trošku povoluji a dávám mu čas se do nástrahy pořádně zakousnout. Špička prutu signalizuje, že mu opravdu chutná. Zaklapnu tedy naviják, několikrát otočím jeho kličkou, abych byl v přímém kontaktu s rybou, a nakonec zaseknu. „Sakra, opravdu vázka,“ bleskne mi hlavou. „Ne, je tam a nebude malej!“

Osmdesátilibrový Penn Prion Inline se prohne jako luk a ryba si hned bere několik metrů šňůry. „Hlavně pomalu a klid,“ říkám si. Dva metry zvolna navinu, ale ryba si hned čtyři vezme zpět. Několikrát si tohle přetahování zopakujeme a konečně se zdá, že jsem ho snad trochu odlepil ode dna. Na digitálním displeji multíku sleduji, že mě čeká skoro stosedmdesát metrů tvrdé, ale krásné rybářské dřiny. Pomalu, metr po metru, rovná řadič pletenku na naviják. Už jen stodvacetpět metrů. Mníkovi se ale vůbec nelíbí, že ho jakási tajemná síla tahá z temné hlubiny, a stále statečně bojuje. Začínám litovat, že jsem na výlet nevzal i bojový pás a nechal jsem ho smutně viset v předsíni na hřebíku. Myslím také na to, co by nemuselo nápor tak velké ryby vydržet a já ji mohl ztratit. Pětašedesátilibrovka? Obratlíky? Uzel? Návazec? Ze svých zkušeností vím, že při lovu mníků není do posledních metrů zdolávání vyhráno.

Od záseku uplynulo přes dvacet minut a mně zbývá jen pár desítek metrů. Už vidím bílé břicho a za chvíli se mi mník ukazuje na hladině ve své plné kráse. Teď je jisté, že je to opravdu „Pan Mník“! Má určitě přes dvacet kilogramů! Stačí ho jen dostat přes bort do lodi a je dobojováno. Motivace k dalšímu lovu nyní značně vzrostla, takže zkusím ještě pár driftů na stejném místě, ale další útok z hlubin už nepřichází. Proto se rozhoduji k návratu do kempu, kde zjišťuji přesné míry svého úlovku: 28,5 kg a 160 cm!!! Takovou trofejní rybu bych přál každému rybáři.

Vybavení a příprava na lov mořských mníků

Lov trofejních mořských mníků patří k rybářské „třešničce na dortu“ a mnoho rybářů, kteří každoročně navštěvují Norsko, určitě sní o úlovku této magické ryby. Mník mořský je obyvatel velkých hloubek, a proto musíme v této souvislosti počítat s použitím těžšího rybářského vybavení. Ke slovu přijde pilkrovací prut 30-80 lb, pevný, zároveň ale s citlivou špičkou. Pro snadnější manipulaci by jeho délka neměla přesáhnout cca 2,70 metru. Těžké sumcové speciály nechte raději doma. Věřte, že po několika hodinách chytání s třiapůlmetrovou „kládou“ nebudete chtít o lovu mníků ani slyšet. Na trhu je nepřeberné množství již osvědčených typů a značek pilkrovacíh prutů, takže si opravdu vybere každý dle svých možností. Doporučuji používat výhradně multiplikátory, smekací navijáky nejsou vhodné. Vezmeme-li totiž v úvahu, že používáme minimálně 500g zátěž nebo těžší pilkry, může se nám stát, že časem ohneme středovou osu a naviják tímto nevhodným použitím zbytečně zničíme. Při použití multiplikátorů je u některých typů výrazným ulehčením jejich elektrický pohon. Ten má uplatnění při vytahování prázdných nástrah a pilkrů. Elektrický multiplikátor však není všemocný jeřáb a podle mého názoru by nám měl pouze usnadnit ruční pohon, ne ho zcela nahradit. Ale při hloubkách kolem 150-200 m ho často uplatníme. Dále by měl pojmout minimálě 300-350 m pletené šňůry o nosnosti 60-65 lb. V kombinaci s akcí pilkrovacího prutu a dobře seřízenou brzdou navijáku považuji tuto nosnost za dostačující.

Velkou pozornost bychom měli věnovat také výběru háčků, obratlíků a karabinek. Funkčnost a v neposlední řadě kvalita těchto drobností mnohdy rozhodují o úspěšnosti lovu. Otřepaná fráze „takhle to stačí“ většinou končí ztrátou trofejního úlovku nejen při lovu mníků. Investice do kvalitních drobností ještě nikoho finančně nezničila. Na co nám pak je prut s navijákem za několik desítek tisíc, když máme nekvalitní háčky, které se při zdolávání narovnají, nebo karabinky, které se samy rozevřou.

Mník je predátor žijící u dna a v temných hloubkách. Popíšu zde návazce, které již několik let s úspěchem používáme při našich rybářských výpravách. Jak by tedy takový návazec měl vypadat, aby byl funkční a pro ryby zajímavý? K jeho výrobě budeme potřebovat vlasec, většinou o síle 0,80-1,20 mm, několik jednoháčků 6/0-10/0, fluorescenční hadičky (popř. korálky nebo chobotničku), dále kvalitní pevnostní obratlíky, kroužky a kousek slabého měděného drátku.

Návazec začínáme vázat od spodního háčku. Navlečeme kousek hadičky o délce cca 5 cm na vlasec. Bezuzlově navážeme druhý háček, tzn. vlasec protáhneme očkem háčku, uděláme několik (5-8) ovinů na nožičce háčku a protáhneme vlasec pod prvním ovinem zpět do očka, navlečeme chobotničku, korálky nebo vrtulku, delší hadičku kvůli ochraně proti zamotání a celý návazec dokončíme navázáním pevnostního obratlíku. Tento obratlík spojíme pevnostním kroužkem se dvěma dalšími obratlíky, popř. použijeme trojcestný obratlík. Na jeden obratlík připevníme karabinkou zátěž, na druhý kus monofilního vlasce, který smyčkou připojíme ke karabince hlavní šňůry. Délka tohoto vlasce by měla být alespoň o 40 cm delší než návazec. Takto minimalizujeme možnost zamotání návazce s nástrahou do hlavní šňůry.

Fixační měděný drátek upevníme k očku jednoho z háčků. Nejlepšími nástrahami jsou makrela či sleď, nebo jejich filet. V případě nouze nám dobře poslouží i menší keler nebo malý mníkovec. Při lovu na celou rybu ji můžeme upravit jako tzv. „vlajícího sledě“. To znamená, že ze zadní poloviny nástražné ryby vyfiletujeme část s páteří, čímž nám vznikne torzo s hlavou a ocasní částí, která je rozdělena na dvě poloviny. Přední háček (blíže ke karabince) píchneme zespodu do hlavové části a zadní háček do nástražné ryby tak, abychom špičku háčku měli volnou. Rybu poté zafixujeme měděným drátkem. Podle hloubky lovu a rychlosti driftu použijeme zátěž o hmotnosti 300-1 500 gramů s ohledem na doporučené maximální zatížení prutu.

Místo návazce můžeme použít i různé druhy pilkrů. Doporučoval bych rovné štíhlé typy, které rychle dopadnou na dno. Při driftu je totiž důležité mít neustále kontakt s mořským dnem nebo se alespoň s nástrahou pohybovat těsně nad ním. Oblíbené švédské pilkry nejsou z tohoto důvodu příliš vhodné.

Výběr lokality a způsob lovu

Odedávna se traduje, že jednou z nejlepších lokalit na lov mořského mníka je souostroví Hitra-Froya a jeho okolí. Každoroční trofejní úlovky to jen potvrzují. Nejlepší místa na mníky jsou svahy nedaleko prudkých hran, kam hloubky padají až do 200 metrů, nebo rovné čisté „plotny“ s tvrdým dnem a hloubkou přes 100 metrů. Výjimečně se záběru můžeme dočkat i v hloubkách menších, avšak to jsou většinou jen náhodné záběry od menších jedinců, kteří mají kolem 3-5 kg.

Způsob lovu je podobný jako u pilkrování. V tomto případě však nástrahu jen držíme u dna a necháme návazec volně pracovat driftem a mořským proudem. Pomalým přizvedáváním prutu a povolováním šňůry kontrolujeme důležitý kontakt s mořským dnem. Při lovu se neocenitelnou pomůckou stala navigace GPS včetně mořské mapy. Nespoléhám ani tak na sonar, který mi příliš neprozradí. Podle GPS vím, zda driftuji z hloubky na mělčinu, nebo naopak. Hloubkový skok například z dvouset metrů na padesát skončí stoprocentně utržením drahocenné nástrahy a pokažením lovu, a proto je třeba si vybírat místo vzhledem ke směru driftu.

Záběr se většinou projeví pocukáváním a ztěžknutím prutu. Nesmíme se hned ukvapit se zásekem, ale necháme mníkovi trošku času na pozření nástrahy. Myslím si, že 10-15 vteřin (dle velikosti nástrahy) je dostačujících. Před zásekem lehce došponujeme šňůru a razantně zasekneme. Po prvním záseku se provádí často tzv. zásek jistoty, aby bylo jisté, že háček bude opravdu sedět. Může se nám stát, že ztratíme kontakt s rybou po pár metrech. Několikrát jsem zažil, že mi mník nástrahu dobral až po druhém či třetím nepovedeném záseku a opětovném spuštěním na dno.

Mník mořský je, jako ostatní druhy ryb, ryba náladová. Tam, kde jsme v minulých dnech lovili jednoho za druhým, nemáme najednou ani záběr a následující dny jako by se mníci opět předháněli, který bude u Vaší nástrahy první.

Jsem přesvědčen, že se současnými znalostmi o sportovním rybolovu a stále se zdokonalujícím rybářským vybavením je dosažení magické mety 2 metrů u mníka mořského v dohlednu.

 

MADAGASKAR / na katamaránu

Madagaskar je největší ostrov v Africe a čtvrtý největší na světě, který se od africké pevniny ...

HALIBUTI SEVERNÍHO NORSKA

Norsko bylo vždy známo díky produkci lososů i chytání divoké formy těchto ryb.
Naši partneři