Český Rybář

FEEDER / Nádoby na míchání krmení a nádoby na nástrahy

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Když rybář řekne: „Namíchal jsem krmení,“ pak to není věta hodná zvláštního komentáře, ale všichni víme, že se jedná o téma, o kterém se můžeme sáhodlouze bavit a diskuse nebude mít konce. Jen si vezměte kolik druhů krmení a od kolika výrobců můžete dnes mít, nemluvě o stovkách dipů, posilovačů a komponentů.

 

Parfumerie hadr! Jenže nejen tyto ingredience mají vliv na výsledný efekt. To naprosto prvotní, co ovlivňuje zcela zásadně konečný výtvor, je prachobyčejná nádoba, ve které vnadicí směs připravujete a nad kterou se mnoho rybářů prakticky ani nepozastaví.

Čím to? Můj dojem je takový, že s sebou vezou nádobu na míchání vnadicí směsi jen proto, aby ji prostě nemíchali v nějaké igelitové tašce, což můžete také občas vidět. Ovšem to už je vrchol všeho a zračí se zde naprosté nepochopení přínosu správně namíchané vnadicí směsi, nemluvě o tom, jak otřesně vypadá rybář v přírodě obložený těmi příšernými igelitkami. Já nemám moc velké pochopení ani pro kyblíky od různých nátěrových hmot a pracích prostředků, ale musím uznat, že od igelitky je to obrovský skok kupředu. Na druhou stranu však říkám, že než takový kyblík, pak už je pro kvalitní zamíchání směsi lepší kus pevné igelitové plachty položené na zemi. Menší kyblík se pak dá použít k přinesení směsi a komponentů k vodě a k uložení už namíchané směsi (a také si do něj můžete při míchání nabrat vodu). Mimochodem, pro toho, kdo s sebou nechce k vodě nosit zbytečně mnoho věcí, je to bezvadné řešení.

Proč ale tolik řečí okolo obyčejného kyblíku na míchání krmení? Je to jednoduché! Zkušenosti jasně říkají, že jen správně rozmíchaná a dokonale provzdušněná směs může mít přesně ty vlastnosti, které potřebujeme a které jsou nám ku prospěchu. A dobře připravit směs můžete jen v dostatečně prostorné nádobě s kulatým dnem. Nebo si snad myslíte, že všichni závodníci tahají k vodě tu spoustu velkých nádob jen tak pro legraci? Tak to tedy v žádném případě. Moc dobře vědí, co dělají, ale normální rybařina a závodní chytání se přece jen trochu liší. Nicméně chcete-li využít kvality vnadicí směsi, do které jste možná investovali nemalé peníze, pak je hloupost ji zkazit jen proto, že nemáte vhodnou nádobu na její správnou přípravu.

Zapomeňte na malé kyblíky. Jejich problémem je to, že mají malou plochu dna a kolmé stěny. Mícháte tak vysokou vrstvu směsi na malé ploše. Vyhněte se všem oválným a nedej bože hranatým nádobám. V takových nádobách se míchá velmi špatně a výsledek je pochybný. Pokud budete kilo směsi míchat ve správné nádobě, budete to mít jednak mnohem rychleji a i výsledek bude lepší. Možná se Vám zdá, že je zbytečné s sebou tahat větší kyblík, ale jediný rozdíl v tom, co nesete, je pár deka navíc. Zato výsledek v přípravě směsi může být zcela zásadní. Už jen to, že je míchání ve větší nádobě snadné a zabere méně času, se musí zákonitě odrazit v kvalitě namíchané směsi, pokud jí věnujete stejný čas, jako při míchání v nádobě malé. Méně často uděláte chybu při vlhčení směsi, protože když je směs na větší ploše, lépe se odhaduje množství přidávané vody. V malém úzkém kyblíku ulijete směs vodou jedna dvě a pak už s tím jen těžko něco uděláte. Pokud jste koupili dražší směs, tak jste právě vyhodili oknem stokorunu a zkazili si celý lov. Přitom investice do kyblíku na míchání směsi nemusí být nijak vysoká. I když za něj dáte nějakou tu stokorunu, bude Vám sloužit bez problémů po mnoho let, takže budete moci stoprocentně ocenit jeho služby.

Jestliže jste začali nad mícháním krmení alespoň trochu přemýšlet a červíček začal hlodat, věřte, že jste na správné cestě a zase o krůček dál. Ideální pro míchání je koupit si rovnou celý set, což znamená kyblík s víkem, které chrání namíchanou směs před povětrnostními vlivy a jehož součástí je rovnou i menší mělká nádoba, která se dá využít k mnoha účelům, ať už je to předvlhčení některých komponentů, které budete přidávat do směsi, vytřídění červů nebo hnojáčků, nebo jen tak na vodu. Pokud z nějakého důvodu prostě nechcete nebo nemůžete k vodě vozit patnáctilitrový kyblík, pak je tu varianta skladné nádoby na míchání z pevné pogumované tkaniny. Udělá stejnou službu jako kyblík, dostane se také i s víkem, ale její údržba už není tak blesková a snadná jako u pevného kyblíku.

Jenže nejen vnadicí směs je třeba připravit správně tak, aby bylo všechno, jak má být. Jsou tu i jiné plastové nádoby, které běžně používáme a mezi kterými jsou obrovské rozdíly. Jedná se o nádoby na nástrahy. Dnes bych upozornil jen na jedinou z nich, která slouží k uchování a přepravě živých rousnic. Rousnice je v sezoně hodně frekventovaná nástraha a není se čemu divit. Rousnici vezme každá naše ryba. Můžete na ně lovit jakékoli kaprovité ryby (kapry, líny, karasy, cejny, plotice, tlouště, podoustve, ostroretky) a další a další druhy, včetně okounů, mníků, úhořů i sumců. Vyloučit nemůžeme ani záběr candáta či štiky. Rousnice je zkrátka jednička, a pokud s ní umíte správně zacházet, pak už ani jinou nástrahu nepotřebujete. U rousnice jde totiž vždycky jen o to, aby byla čerstvá a aby bylo nastraženo správně velké sousto na odpovídajícím háčku. Cesta rousnice na háček začíná buďto nákupem v některé z rybářských prodejen, ale častěji osobním sběrem při slabém světle baterky. Kdo si rousnice sbírá sám, ten dobře ví, že to nemusí být vždycky snadné a že někdy musíte pořádně přimáčknout anebo silně zatáhnout. Tím se rousnice poškodí a její trvanlivost je ohrožena. Když máte nasbíránu hromádku rousnic, už nepoznáte, která je poškozená, a která ne. Nejlepší je, když je dáte do nádoby, ve které je nahoře mechový polštář nebo drn. Zdravé rousnice se rychle zavrtají a poškozené zůstanou nahoře. Ty je třeba dát stranou a buď je rychle spotřebovat, anebo rovnou vyhodit. Ale i ty zdravé je zapotřebí stále kontrolovat. Ne vždycky rousnice spotřebujete hned, a tak je třeba je někde skladovat. Ideální je chladné a tmavé místo – čili lednice – tady se ale často nesetkáváme s pochopením, takže musíme vzít zavděk jinými místy, jako třeba sklepem či garáží. Když ale máte k dispozici hezký a spolehlivě uzavíratelný kyblík na rousnice, ze kterého nemohou uniknout, pak můžete domácí odpor překonat.

U tohoto kyblíku ale nejde jen o to, zda ho propašujete do lednice, či nikoli. Jeho největší předností je to, že je termoizolační, takže dokáže rousnice udržet dlouho v chladu, což je v horkých dnech k nezaplacení. Sami dobře víte, že se rousnice držené v normální plastové krabičce dokážou za letních veder prakticky uvařit, zvláště když si jich přinesete k vodě větší množství. Odvětrávací dírky nijak nepomohou. Napůl rozteklá nástraha je nám k ničemu. V termoizolačním kyblíku udržíme rousnice snadno, ale také je tam nemůžeme jen tak naházet. Do kyblíku vložíme kromě rousnic dobře provlhčený mech. Pokud nemáme tento přírodní materiál k dispozici, stejnou službu nám udělají namočené a rozcupované noviny. Vždycky dbáme na to, aby byl kyblík plný takové kypré směsi. Čím více jí tam je, tím déle si zachová stálou teplotu a udrží naše rousnice ve vynikajícím stavu. V obyčejných krabičkách můžeme držet rousnice v chladnějším počasí, ale ani tak už je nedoporučuji vracet zpět do lednice. Když je ale uložíte v termoizolačním kyblíku, pak to obvykle není problém.

Jak vidíte, není kyblík jako kyblík a krabička jako krabička. Možná se Vám i teď zdá, že jsou to samé maličkosti, ale celý život se skládá jen z maličkostí a nakonec utvoří jeden velký celek. Jak bude úspěšný, to je na každém z nás.

 

Zábavný winklepicker / CEJN VELKÝ VE STOJATÝCH VODÁCH

Cejn velký se rozhodně netěší oblibě u všech rybářů, ale ostatně není sám.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...
Naši partneři