Český Rybář
FEEDER / Krmítka
Feederové pruty a krmítka k sobě neodmyslitelně patří a řekne-li se v současné době – feederové krmítko - pak má jistě každý představu, o čem se mluví. Jenže - vždycky to nemusí být až tak úplně pravda.
Feederových krmítek jsou spousty a nedá se říci, že by se zrovna podobaly jako vejce vejci. A je to tak správně. My totiž nejenže lovíme feederem na mnoha typech vod, ale i u vody se situace mění a občas je třeba vyměnit běžně používané krmítko za jiné, abychom dosáhli co nejlepšího možného výsledku.
Úplně nejběžněji používané je feederové krmítko klecového typu s otevřenými konci a se zátěží. Tato krmítka se samozřejmě vyrábí v několika velikostech s různě velkými zátěžemi a také vlastní klec může být různě hustá (mimoto může být válcovitého či hranatého tvaru). Běžné jsou také půlkulaté průřezy a můžeme se setkat i s trojúhelníkovými. Tyto varianty samozřejmě nejsou bezúčelné. Chceme-li házet dál anebo lovíme-li v silnějším proudu, pak jsou na místě krmítka s většími zátěžemi. Při lovu v proudu určitě upřednostníme krmítka s hustší klecí a hranatého ploššího tvaru. Z takového krmítka se vnadicí směs uvolňuje pomaleji a krmítko klade menší odpor, takže ho proud nepřevaluje. Naopak při chytání v pomalém proudu anebo na stojaté vodě je zapotřebí, aby se vnadicí směs z krmítka uvolnila co nejrychleji. Pak je válcovitý tvar s otevřenými konci a dobře rozpadavou směsí tou nejlepší volbou. Jenže - potřebujete-li dostat na loviště pomocí krmítka rychle větší množství červů, pak je toto krmítko málo vhodné a je třeba nalézt nějaký kompromis mezi velmi řídkou a hustou klecí. Obvykle se to dělá tak, že se vezme krmítko s takovými oky, kterými mohou masní červi sice prolézat, ale chvíli jim trvá, než se z krmítka dostanou. Takové krmítko se pak naplní červy a volné konce se prostě „zalepí“ vnadicí směsí. Po dopadu na dno se směs rychle uvolní a červi mají volnou cestu ven. Stejně to můžeme udělat třeba s kuklami anebo kukuřicí. Důležité je, aby se zátky ze směsi uvolnily rychle, ale v každém případě až na dně. Kdyby totiž hned po dopadu nástrahy na dno přišel záběr, Vy jste zasekli a červi z krmítka vypadli až někdy při zdolávání ryby, moc užitku by to nepřineslo. Červi a směs musí padat stále na jedno místo, aby se jeho plocha zbytečně nezvětšovala. Na čím menší plochu dokážete soustředit krmení (a tím pádem i ryby), tím více záběrů budete mít.
Pokud nechcete přidávat do krmítka k masným červům žádnou vnadicí směs, abyste na loviště nelákali drobné rybky, je nutné červy slepit speciálním lepidlem. Dá to trochu práce, ale výsledek je ohromující - zvláště na řekách, pokud Vám jde o parmy. Slepené červy nacpete do krmítka a po dopadu na dno už se voda rychle postará o to, aby se zase rozlepili a dostali ven. Trvá to opravdu jen několik vteřin. Pokud vnadíte směsí, pak můžete její uvolnění z krmítka velmi snadno a účinně ovlivňovat jen tím, jak silně ji v krmítku umačkáte. Není tedy nutné připravovat směs příliš lepivou, pokud ji potřebujete udržet v krmítku jen o něco déle, ale jednoduše ji více smáčknete.
Jak vidíte, tento typ krmítka je velmi variabilní a dá se použít v mnoha situacích. Pro vnadění masnými červy máme ale krmítka speciální. V drtivé většině případů se jedná o jakési plastové válečky s odnímatelným víčkem (v některých případech i dnem). Dostanou se i obdobná krmítka plošších tvarů do proudů. Tady stačí sejmout víčko a červy nasypat dovnitř. Několik otvorů v krmítku pak dovolí červům vylézat. I zde můžete sami určovat, jak rychle a kolik červů opravdu vyleze. Pokud máte dojem, že je krmítko rychle prázdné, stačí prostě za pomocí obyčejné lepicí pásky pár otvorů na krmítku zalepit a je to. Je však nutné říci, že tento typ krmítka funguje jen tehdy, když jsou masní červi v dobré kondici a mají opravdu snahu vylézat. Polomrtví, přidušení červíci jsou při tomto způsobu vnadění zcela bezcenní. Stejně tak není možné používat toto krmítko v zabahněných vodách. Ideální kombinací pro tento typ krmítka jsou proud, tvrdé dno a hodně čiperní červi.
Pokud má toto krmítko plastové odnímatelné zátky na obou stranách, lze jej použít jako klasický drátěný košíček. Krmení se z něj ale vyplavuje poměrně pomalu, s čímž je třeba počítat. Silnější pěchování zde určitě není na místě, pokud se nejedná o těžké krmítko, které můžete bez problémů udržet i v silnějším proudu.
Alternativou tohoto krmítka je otevřený hustý košíček se zátěží ve dně. Zde můžeme použít jak červy lepené, tak volně sypané. Přestože tento způsob vnadění funguje velmi dobře, u nás se příliš nepoužívá. Není snadné říci, proč tomu tak je, ale dovolím si odhadnout, že hlavním důvodem je to, že masný červ jako samostatná návnada je přece jen dražší než jakákoli vnadicí směs, a také to, že se u nás ještě do nedávné doby masnými červy vnadit nesmělo. Proto u nás funguje hlavně klasika = vnadicí směs + masní červi jako doplněk.
Málo používaná krmítka ve spojení s feederovým prutem jsou krmítka spirálová a krmítka ve tvaru kapky se zátěží v základně. Bezpochyby je to tím, že se z těchto krmítek směs uvolňuje velmi pomalu, což je dáno tím, že je nutné směs do krmítek hodně silně umačkat, aby z nich během letu nevypadla. Pokud chcete, aby se směs na dně rychle uvolnila, musíte mít s její přípravou dost zkušeností, aby byla tak akorát. Nicméně i tato krmítka mají při lovu feederem své místo. Rozhodnete-li se na vzdáleném, provnaděném místě lovit kapry, pak může být tohle krmítko správnou volbou. V čem spočívá klad těchto krmítek? Velkým plusem je to, že velmi dobře létají. Můžeme tak velmi přesně a daleko házet. Když ve spojení s tímto krmítkem použijete krátký návazec, máte k tomu ještě jistotu, že se nic nezamotá. Ať už umístíte krmítko přímo do centra provnaděné zóny, anebo na její okraj, vždycky si můžete být jisti, že nástraha leží blízko kopečku návnady a bude tak rychle nalezena.
V kombinaci s krátkým návazcem se velmi často používá plovoucí anebo nadlehčená nástraha, která se vznáší těsně nad krmítkem. Drobná nástraha vznášející se jen několik centimetrů nad krmítkem je nepochybně tím prvním soustem, které kapr hledající potravu ochutná. Chcete-li uplatnit tuto techniku, pak mám typ na jiné krmítko, které funguje naprosto bezchybně, ale tolik známé není. Otevřené krmítko plochého tvaru se zátěží dostanete i s lisovací formou a jeho naplnění i použití jsou jednoduché. Do formy nasypete trochu vnadicí směsi, pak do ní vložíte háček s nástrahou a formu doplníte opět směsí. Nakonec do formy vložíte vlastní krmítko a směs spolu s nástrahou a částí krátkého návazce do krmítka vlisujete. Výsledkem je kompaktní „bábovička“, která ukrývá těsně pod svým povrchem háček s nástrahou, dobře létá a na dno si (díky zátěži) vždycky sedne tak, že je nástraha nahoře. Během letu se nemůže nic zamotat a nástraha sama je alespoň chvíli schována před malými rybkami, které by ji mohly hned po dopadu na dno atakovat. To znamená, že takto můžete lovit i s masnými červy nebo jinými drobnými nástrahami, které byste jinak vůbec nemohli použít. To se hodí zejména tehdy, když například kapři v chladné vodě zabírají výhradně na drobné nástrahy. Mnohem obvyklejší nástrahou je ale třeba kukuřice anebo peleta.
Všechna tato krmítka jsou běžně k dostání snad ve všech rybářských obchodech, ale mnoho rybářů si vyrábí krmítka vlastní. Někdo chce ušetřit, někoho to prostě baví a je nutné říci, že mnohé tyto domácí výrobky předčí svou kvalitou i krmítka některých firem. Ovšem ať máte v rukou jakékoli krmítko, uvažte před tím, než ho naplníte, co jeho použitím vlastně sledujete. Chcete jeho pomocí dostat ke dnu své drobné návnady, anebo si přejete, aby Vaše nástraha ležela v těsné blízkosti voňavého kopečku a byla rychle nalezena? Není totiž krmítko jako krmítko a bude Vám k užitku jen tehdy, když ho budete správně používat.