Český Rybář

FEEDER / Feederové navijáky

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

V minulém díle našeho seriálu o feederu jsem tak trochu nastínil problematiku vlasců spojených s touto rybolovnou technikou. V této souvislosti samozřejmě nemohu opomenout navijáky, které v případě feederu vybíráme obzvláště pečlivě, neboť feederový naviják toho musí vydržet opravdu hodně.

 

Dalo by se říci, že lov feederem se rovná těžké přívlači, neboť intenzivně lovit a každé 2-3 minuty přitahovat krmítko, které prázdné váží mnohdy více než 50 g, je přinejmenším rovnocenné přívlači. Z tohoto důvodu by se také měly k lovu feederem používat navijáky konstruované tak, aby enormní zátěž bez potíží vydržely. Navijáků na našem trhu jsou spousty a většina z nich se tváří jako výrobky nejvyšší kvality. Bohužel, není tomu tak, a i když se někteří výrobci snaží oslnit zákazníky vysokým počtem ložisek a okopírovaným líbivým designem, cena navijáku nám může být (alespoň v tomto případě) dost dobrým vodítkem pro to, abychom se méně kvalitním výrobkům dokázali úspěšně vyhnout. Vždycky si pamatujte, že i když si mohou být dva navijáky hodně podobné, jejich kvalita může být rozdílná jako nebe a dudy.

Čím to, že se kvalita navijáků tak liší? Odpověď není složitá. O kvalitě navijáků rozhoduje několik věcí. Je to především kvalita použitých materiálů, přesnost při výrobě a opracování jednotlivých komponentů a přesnost při kompletaci navijáků. Co se ložisek týče, není třeba, aby jich bylo mnoho. Pokud se jedná o ložiska nejvyšší kvality, stačí, když jsou v dobrém navijáku 3 anebo 4 na místech, kde je jich zapotřebí. Ostatní jsou víceméně zbytečná a na chod navijáku nemají žádný podstatný vliv.

Dobrý naviják pro feeder by tedy měl mít tři kvalitní zapouzdřená ložiska a ideální by byla přesná mosazná převodovka s převodem 4,7 : 1 až 5,2 : 1. Je to standardní převod a hovořím o něm proto, že zkušenosti jasně ukazují, že navijáky s rychlejšími převody na velké zatížení prostě postaveny nejsou. Navijáky s převodem 6,0 : 1 a vyšším jistě bez problémů uplatníme při plavané a lehké přívlači, na feeder však zcela jednoznačně nejsou. Najdou se sice výjimky (například v modelu legendárního navijáku Stradic a jistě se najde i nějaký další), ale jak se říká – výjimka potvrzuje pravidlo, a to zde beze zbytku platí. Rychlé převody při velkém zatížení trpí a jejich životnost se rychle zmenšuje. Ze začátku Vám sice budou sloužit dobře, oceníte, když budete moci například rychle zvednout krmítko ode dna a vyhnete se tak případným vázkám, ovšem po čase začne naviják zlobit, až nakonec docela odejde. Čím nižší kvality je v tomto případě převodovka, tím hůře. Takže - jistě si dovedete představit, že kvalitní ložiska, mosazná převodovka a perfektní dílenské zpracování něco stojí, a jistě se to nebude týkat navijáků, jejichž cena se pohybuje pod střední cenovou hladinou.

Co se velikosti navijáku týká, pak už se u nás vžilo to, že k feederovému prutu typu light přiřazujeme obvykle naviják velikosti 1000 – 2500, k mediu 2500 - 3000 a k prutům heavy pak nejčastěji navijáky 4000 – 5500. Je samozřejmě možné pohybovat se v jednotlivých kategoriích v plusových i minusových tolerancích v závislosti na hmotnosti navijáku a velikosti cívky. Funkce navijáku totiž nespočívá pouze v jeho velikosti a velikosti cívky. Naviják musí prut co nejlépe vyvážit, neboť přesto, že se jedná o položenou, máme prut prakticky stále v ruce. Pokud tedy lovíme například prutem light a použijeme přitom větší, ale lehký naviják, vůbec nic se neděje. Ovšem použít příliš malý a přitom ještě lehký naviják k prutu heavy není zrovna dobrá volba. Těžší prut je dlouhá páka a zápěstí přirozeně trpí. Požitek z příjemného zdolávání a pohodového lovu je při nevhodně zvoleném navijáku rázem pryč.

Samostatnou kapitolou v oblasti navijáků je výběr brzdy. V současné době by se dalo říci, že tato otázka nehraje při výběru navijáku žádnou zásadní roli. Je spíše na Vašem vkusu, zda si vyberete naviják s přední, či zadní brzdou, anebo dáte přednost zadní brzdě s brzdou bojovou. Pokud Vám ale takové sdělení nestačí, mohu se podělit o svůj názor a zkušenost. Osobně dávám při lovu feederem a chytání s velmi jemnými návazci a malými háčky přednost zadní brzdě vybavené brzdou bojovou. Alternativou je pak naviják s přední brzdou, která musí být naprosto stoprocentní a velmi jemně seřiditelná, fungující spolehlivě bez ohledu na teplotu a vlhkost. Při chytání s návazci o průměru 0,10 mm je to prostě nutnost. Naopak při chytání velkých ryb se silnějšími vlasci jsem pro navijáky se silovější, ale přitom jemnou přední brzdou. Bohužel se stává, že i některé ne právě levné navijáky mohou mít s brzdami problém, zejména pokud se naviják namočí. Jinak dobrá brzda může začít po nějaké době provozu nečekaně takzvaně „lepit“. Na tento nedostatek však při koupi v obchodě nepřijdete a může se to stát i u navijáku, na který jsou jinak reference více než dobré. Tato nepříjemnost je způsobena nejčastěji drobnou netěsností a dobrý servis tuto závadu obvykle snadno odstraní.

Při lovu feederem můžeme kromě klasických navijáků použít také navijáky typu baitrunner, tedy navijáky s volnoběžnou cívkou. Volnoběžka sice nemá při normálním lovu feederem žádné využití, avšak při lovu se selektivními nástrahami, kdy se čeká delší dobu na záběr, a při lovu v noci má tato vymoženost své opodstatnění. Když Vás prostě přestane bavit dívat se na nehybné špičky anebo na ně už po setmění nevidíte, nemusíte se hned vzdávat a ani nemusíte feedery měnit za kaprové pruty. Jednoduše seřídíte volnoběžku tak, abyste zabránili utržení návazce nebo montáže při nečekaném prudkém kapřím záběru a také abyste uchránili svůj prut před shozením z vidličky či ze stojanu. Drahé uhlíkové pruty jsou náchylné na každé ťuknutí, a to se může hned (anebo později) opravdu krutě vymstít. Dnes dostanete kvalitní baitrunnery i ve velikostech 2500 a 4000, což se k feederu báječně hodí. Navíc jsou navijáky typu baitrunner konstruovány pro velké zatížení, takže je i otázka spolehlivosti a trvanlivosti k naší spokojenosti vyřešena. Jestliže se rozhodnete pro malý baitrunner, pak získáte velmi všestranný naviják, který je vhodný (kromě lehké položené na kapry) také pro feeder, a samozřejmě Vám prokáže neocenitelné služby při lovu dravců, například candátů. Jste-li ochotni po skončení lovu s feederem naviják vždy z prutu sundat, můžete ho příště použít při mnoha jiných příležitostech a nemusíte zbytečně kupovat navijáky jiné, protože velikost 2500 – 4000 je velmi univerzální. Postačí jen náhradní cívky s různými průměry vlasců. O tom, že naviják musí ukládat vlasec na cívku zcela bezchybně, snad ani není třeba hovořit. Dobře uložený a snadno se smekající vlasec má zcela jednoznačně vliv na délku a přesnost hodů, což je při lovu feederem jednou z velmi důležitých věcí.

Takže jak vidíte, co se feederového navijáku týká, je tu mnoho možností, variant a je na každém z nás, jak s možností svobodně se rozhodnout naložíme. Nejčastějším důvodem, proč váháme s koupí toho či onoho navijáku, je jistě jeho cena. V případě navijáků ale stále platí dobře známé rčení „za málo peněz, málo muziky“. Pravdou však je, že nemusíte mít nutně to nejdražší, co na trhu najdete. Ve střední, popřípadě ve vyšší střední třídě najdete mnoho navijáků, které budou bezchybně plnit Vaše požadavky a budete s nimi naprosto spokojeni. Na druhou stranu je zde ale také mnoho takových, kterým je lépe se vyhnout velkým obloukem, byť by byly počet prezentovaných ložisek i cena přímo omračující.

 

Zábavný winklepicker / CEJN VELKÝ VE STOJATÝCH VODÁCH

Cejn velký se rozhodně netěší oblibě u všech rybářů, ale ostatně není sám.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...
Naši partneři