Český Rybář

FEEDER A VŠE O VNADĚNÍ / Úvod

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Lov feederem a vnadění jsou spolu pevně spojeny. Obzvláště lov pomocí krmítka je neodmyslitelnou součástí feederového chytání. Feeder a krmítko to je klasika, ale vzhledem k tomu, že jiný způsob vnadění může být někdy mnohem efektivnější, je třeba ovládat také vnadění rukou a samozřejmě i prakem, pokud lovíme ve větších vzdálenostech od břehu.

 

Všichni dobře víme, že lov podporovaný vnaděním přináší mnohem lepší výsledky než jen pouhé čekání na rybu s jedinou nástrahou a že krmení v šikovných rukách dokáže přímo zázraky. Nesprávným vnaděním se však dá i mnoho zkazit, a proto hovořím o krmení v šikovných rukou. Je třeba si uvědomit, že neexistuje žádné zázračné krmení, které byste si za nějaké peníze koupili a ono zaručovalo, že Váš vezírek bude plný. Pytlík krmení, který koupíte v obchodě, je jen polotovar a zázrak z něj musíte vytvořit Vy. Jistě, na trhu najdete nepřeberné množství vnadicích směsí a pravda je, že mezi nimi najdete méně kvalitní výrobky a výrobky opravdu špičkové kvality plné pochutin a vysoké nutriční hodnoty. Jenže i ta nejlepší směs v rukou nezkušeného rybáře neznamená nic než směs mnoha mouček a ingrediencí. Jen zkušený z ní dokáže vytvořit něco, čemu ryby jen těžko odolávají.

Jak nejlépe a nejrychleji získat potřebné zkušenosti? Nejlepší metodou je vlastní praxe a na rychlost raději zapomeňte. Jde to opravdu pomalu, takže si připravte pořádný kus trpělivosti. Můžete čerpat informace z knih, časopisů, internetu, ale vlastní praxi nic nenahradí. Praxí totiž získáváte jakýsi cit pro vodu, můžete si do směsi sáhnout a cítit její strukturu, vlhkost, lepivost a právě to je to důležité. To je to, co ze všeho nejvíc potřebujete. Hovořil jsem o tom, že na trhu dostanete směsi různé kvality. Bylo by krásné, kdybychom si mohli vždycky koupit jen to nejlepší, ale v podstatě nemusíme mít vše úplně top, abychom si dobře zachytali a měli dobré výsledky.

Musíte si uvědomit, že jedna věc je jít jen tak na ryby a druhá je například závodit v nejvyšší soutěži LRU Feeder. Při běžném rekreačním rybolovu lze pomocí jednoduché a levné směsi dosáhnut stejných, nebo dokonce i lepších výsledků, než se podaří soutěžícímu v závodním poli se směsí, před kterou musí každý padnout na zadek. Nezdá se Vám to? No vidíte, přesto je to tak a vysvětlení je naprosto jednoduché. Pokud jdete jen tak na ryby, tak si vyberete to nejvhodnější místo a v podstatě okolo sebe nemusíte mít absolutně žádnou konkurenci. Závodníci jsou na tom jinak. Místo si prostě vylosují a okolo sebe mají spoustu konkurujících kolegů, minimálně stejně dobrých a šikovných, jako jsou oni sami. Pak se musíte hodně snažit, aby Vaše vnadicí směs dokázala stáhnout ryby a hlavně je na lovišti nějaký čas udržela, abyste jich ulovili co nejvíce. Proto říkám, že nejlepší školou pro míchání krmení jsou závody.

Hovořil jsem o tom, že vnadit můžeme pomocí krmítka, ale i jinými způsoby. Nejen proto je třeba ovládat míchání krmení, protože připravovat směs do krmítka musíte jinak než pro vnadění rukou či prakem. Abyste uspěli při vnadění, je nutné získávat (mimo zkušenosti s mícháním) také zkušenosti taktické, týkající se správného dávkování. Musíte se rozhodnout, zda je během lovu vhodné krmítko vůbec používat. Jsou situace, kdy je lepší navnadit opatrně rukou nebo prakem a pak už vůbec nevnadit a lovit jen s malou a nehlučnou zátěží. To se týká především velmi mělkých a malých lovišť. Naopak jinde je nutné vnadit opravdu pořádnými porcemi každou čtvrthodinu, a k tomu ještě nepřetržitě používat velké krmítko. To je případ velkých řek, jako jsou třeba Morava či Labe. Malé množství směsi ryby na místě dlouho neudrží. Zkrátka i takové věci je dobré vědět a praxe je jediný způsob, jak tuto zkušenost získat.

Ale dříve, než začnete cokoli míchat, budete se muset rozhodnout, jakou směs vlastně použijete. Třeba dáváte přednost nějaké značce, snad si necháte poradit v rybářské prodejně, možná Vás ovlivní někdo z Vašich známých. Na tom celkem nezáleží. Důležité je, aby Vaše volba byla správná a nedělali jste vyloženě začátečnické chyby už na začátku, protože tyto chyby nemusí být právě levné. Ne všechny směsi mají popisky tak dokonalé, abyste se už z obalu dověděli, zda je směs určená pro lov v klidné, či proudící vodě, anebo je určená pro zimní, nebo letní chytání. Názvy jako kapr, jahoda či feeder jsou naprosto nic neříkající. To už je lepší, když je na sáčku napsáno jezero nebo řeka. Ještě je důležité, aby i tato informace byla pravdivá. Sdělení o tom, zda je směs rozpadavá, nebo spíše lepivá, je totiž mnohem cennější než to, že je na obalu vyobrazený tolik milovaný kapr. Ten totiž bude žrát stejně tak dychtivě směs určenou cejnům a cejni zase krmení pro kapry, když bude mít pro ně vyhovující konzistenci a odpovídající granulometrii. Dá se předpokládat, že kapr bude dávat přednost hrubší směsi a že ho na hrubé směsi i déle udržíme. Může to být pravda a zejména v létě tato teorie opravdu funguje, ale není problém udělat třeba z jemnější cejnové směsi velmi dobrou směs kaprovou. Stačí přidat větší množství anglických vloček, hromadu partiklu a je hotovo. Taková hrubá směs bude vyhovovat i cejnům třeba na Mušovských jezerech. Tam jsou cejni jako lopaty a v létě je na nějakém kalicím prachu bez hrubých složek neudržíte ani náhodou. Jenže v zimě je všechno jinak. Hrubá směs se naprosto míjí účinkem a čím je lepivější, tím je horší. Proto je zapotřebí připravit i na řeku lehkou, jemnou a dobře rozpadavou směs, která hodně kalí, s malým obsahem hrubých částic i pro kapry.

Myslíte, že tyto informace naleznete na etiketách vnadicích směsí? Tak to ani náhodou. Maximálně se zde dozvíte, že máte směs smíchat s vodou, vytvořit z ní vnadicí koule a pro lepší účinek přidat ještě posilovač. Pro méně chápavé je to někdy i vyobrazeno. Otázkou je, zda to výrobce nedělá záměrně, aby podpořil Váš vlastní rozvoj, a samozřejmě ví, že s jakoukoli směsí se dá do nekonečna experimentovat. Anebo si prostě jen usnadňují práci. Já osobně si myslím, že informace o tom, zda se jedná o směs lepivou, či málo lepivou by naprosto stačila spolu s malým okénkem na sáčku, abych viděl, jak je směs hrubá a jakou má barvu. Vůni poznáte i bez popisku. Zda je na obrázku kapr, parma či cejn, je úplně jedno.

Tento seriál o vnadění a feederu Vás bude provázet po celý rok a já se budu snažit poskytnout co možná nejvíce informací o tom, jak to funguje v praxi. Chtěl bych, abyste pochopili, že k vnadění je třeba přistupovat opravdu zodpovědně, chcete-li dosáhnout kýženého výsledku, a že velká nádoba pro míchání směsi a síto nejsou jen zbytečnou zátěží, ale nutnou povinností, která má svůj zcela jasný smysl.

 

Zábavný winklepicker / CEJN VELKÝ VE STOJATÝCH VODÁCH

Cejn velký se rozhodně netěší oblibě u všech rybářů, ale ostatně není sám.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...
Naši partneři