Český Rybář

FEEDER A VŠE O VNADĚNÍ / Směsi pro velké ryby

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Obecně platí, že se k lovu větších ryb používá spíše vnadění velkými částicemi, jako jsou kukuřice a směsi různých semen (opět tedy kukuřice s pšenicí a řepkou), dále pelety všech druhů, celý i drcený tygří ořech a samozřejmě boilie. To platí především při klasické položené, ale i při lovu feederem.

 

Nicméně při lovu větších ryb feederem jsou v našich podmínkách stále používanější spíše sypké vnadicí směsi doplněné větším množstvím partiklu, popřípadě peletami. Klasika s feeder krmítkem má své výhody i nevýhody a my si hned řekneme jaké.

Na sypkou vnadicí směs doplněnou hrubými sousty reagují ryby velmi rychle a většinou máme opravdu velký počet záběrů. Často však musíme řešit problém s menšími rybami, které nejsou na lovišti žádoucí. Sypké směsi totiž, ať chceme nebo ne, vždycky přilákají nějakou tu drobotinu, která nám lov větších ryb ztíží. Malé ryby atakují rychle naše nástrahy a navíc jejich častým zdoláváním působíme na lovišti rozruch, čímž můžeme odradit ryby větší a opatrnější. Na velkých řekách a hlubších stojácích ale máme stále velmi dobré vyhlídky na ulovení pěkných ryb i tímto způsobem. Velmi selektivní vnadění pouze pomocí partiklu či pelet a k tomu lov s nástrahou, o kterou se drobné ryby příliš nezajímají, jsou rozhodně tím správným rozhodnutím, pokud nám jde o opravdu velké ryby. Tady můžeme počítat i s těmi největšími kusy. Jenže takový lov je pro mnohé kolegy nuda, protože záběrů je mnohem méně a mohou nastat i chvíle, kdy se záběru nedočkáte vůbec. Mezi rybáři lovícími feederem převládá názor, že je lepší chytat menší ryby, než čekat na jeden záběr i několik hodin, a vidí smysl feederu především v rychlejším a aktivním pojetí lovu i za tu cenu, že se větší ryby chytí méně často.

Stále hovořím o větších rybách, ale co je vlastně myšleno většími rybami? Je zcela jasné, že zájmem většiny je zřejmě kapr. Kapra dosahujícího zákonné délky můžeme v našich podmínkách považovat za větší rybu zcela jistě, ale především pro své potěšení bychom si měli tuto laťku posunout alespoň o deset centimetrů výše, abychom mohli v případě kapra hovořit o větší rybě. Půlmetrový kapr už je pěkný a chycený na lehké nářadí vždycky potěší.

Bylo by ovšem trestuhodné lovit feederem a hovořit jen o kaprech. Je tu mnoho dalších zajímavých ryb, které rovněž dosahují úctyhodných rozměrů, a jistě má smysl se jim věnovat nejméně stejně intenzivně jako kaprům. Sám za sebe mohu říci, že chytání kaprů je sice skvělé, ale na mnoha vodách se cítím podobně, jako bych šel na právě vysazené duháky. Zkrátka - nikdy u nich nemám takový pocit jako při lovu parem, velkých tloušťů anebo i velkých cejnů či jelců jesenů, kterým se snažím v poslední době věnovat celkem hodně, neboť se jedná o skvělou sportovní rybu. Snad jen chytání kaprů na řece je jiné, ale kapři a stojaté vody (zejména vody malé) mi žádnou velkou radost nepřináší. Ovšem při nedostatku času a na krátkých loveckých výpravách vezmu velmi rád za vděk i malými vodami a jejich kapry. Úmyslně je pak chytám až dráždivě jemným nářadím, abych si jejich lov pořádně užil. Když už jsem tedy u těch kaprů a malých vod, mrkněme se na lov v těchto podmínkách tak, aby to nebyla jen klasická položená s feederovým prutem.

Zásadou číslo jedna při lovu všech větších ryb a použití sypkých vnadicích směsí je, že by vybraná směs neměla příliš kalit vodu, aby nelákala drobné ryby na loviště. Jak toho docílíme? Tak především dobrým výběrem a správnou přípravou. Většinou neuděláme chybu, když si pro lov kaprů vybereme vnadicí směs typu Metod mix. Tyto směsi jsou určeny kaprům a tomu odpovídá jejich hrubá struktura a málo drobných částic vytvářejících právě nepotřebný kal. Jestliže máte třeba jiné oblíbené směsi, které byste chtěli pro lov kaprů použít, ale dělá Vám problém právě jejich kal, je to řešitelné. Prostě směs prosijte přes jemné sítko a použijte jen hrubou část. Jemnou si pak ponechejte pro jinou příležitost. Určitě se bude hodit.

Ať už směs koupíte, anebo si ji sami připravíte, je nutné doplnit ji už zmiňovanou hrubou složkou, tedy kukuřicí, peletami a podobně. Důležité je, abyste směs před lovem připravili dostatečně dlouho dopředu, respektive abyste ji správně provlhčili a zamezili tak jakémukoli stoupání drobnějších částeček do sloupce. Směs se má rychle rozpadat, ale nesmí vzlínat. S takto připravenou směsí doplněnou dostatečným množstvím hrubých soust a klasickým feederovým krmítkem - s kukuřicí či peletou na háčku - se můžete směle vypravit za kapry na jakoukoli stojatou vodu. Jen bych nedoporučoval příliš sladké směsi, ale raději nějaké postavené spíše na rybině - těm dávají větší ryby přednost a hlavně... nelákají ryby malé. Ideální je například taková směs jako Marine Halibut.

Ač se to nezdá, velký cejn je opravdu zajímavou a hlavně vděčnou rybou, která se dá lovit po většinu roku a má podobné potravní nároky jako kapr. Pokud hovořím o velkých cejnech, pak mám na mysli ryby atakující (a hlavně přesahující) hranici 50 cm. Cejn delší než padesát centimetrů může být zcela jistě právem považován za větší kaprovitou rybu. Není pochyb o tom, že takoví cejni nejsou všude a tam, kde jsou, obyčejně nebývá tento druh přemnožen způsobem, že by Vám lov nějak znepříjemňoval. Zkrátka tam, kde jsou v drtivé převaze velcí cejni (jako třeba na Mušovských jezerech), nehrozí zpravidla nebezpečí, že by Vás příliš obtěžovaly drobné kaprovité ryby, a není třeba tak úzkostlivě hlídat to, zda směs kalí, nebo ne. Tam si můžeme dokonce dovolit takový kousek, že záměrně mícháme hrubou směs se směsí, která kalí, abychom dostali ryby do co nejagresivnější žravosti.

Je však mnoho vod, které hostí velké cejny, ale přitom i spoustu cejnů malých velikostí, a k tomu třeba i plotice, perlíny, oukleje a všemožné křížence. Na takových vodách platí pro přípravu vnadicí směsi stejné pravidlo jako při přípravě směsi k lovu kaprů i s tím, že rybina bude vhodnější než směs sladká, které dávají přednost především mladší ročníky kaprovitých ryb a ryby drobné. Ovšem tady není nutné držet se striktně tohoto pravidla a doporučuji vyzkoušet více variant různých směsí na odlišných základech.

Velcí cejni, stejně jako kapři, milují také měkkou kukuřici, pšenici a také pelety. K lovu cejnů doporučuji jak do krmení, tak i na háček pelety typu Expander, které přináší na všech vodách vynikající výsledky. Na tekoucích vodách platí pro cejny i kapry totéž, ale tady máme možnost zaměřit se i na další druhy ryb. Jednou z nejzajímavějších je určitě parma. Tato bojovná a velmi houževnatá ryba, vzdorující dlouhé minuty, než ji dostanete do podběráku, nemůže zůstat nepovšimnuta. Na mnoha řekách, jako je například Labe, dochází k záběrům především při lovu jiných ryb, nejčastěji cejnů. Mnohokrát tam zažijete to, že na poměrně jemném nářadí zdoláváte pěkné cejny a najednou přijde záběr od ryby, která je prostě k nezastavení. Pokud to není kapr, pak je to zcela jistě parma. Takových záběrů je zde opravdu dost a kdo se tady bude parmám věnovat, nebude litovat.

Na parmy v této vodě mám jeden recept – hrubá rybí směs s přídavkem vnadicí směsi na silně kořeněné bázi a k tomu pořádná dávka Expander pelet připravených tak, aby z nich byla rybina a koření pořádně cítit. To znamená namočit je při přípravě do vhodného atraktantu, což je opravdu snadné. Podíl pelet ve směsi může být i větší, než je podíl samotné směsi. Pak můžeme říci, že máme směs na parmy.

Už jsem zmínil, že mě v poslední době zajímá ještě jedna ryba, a to je jelec jesen. Velcí jeseni nejsou všude, ale na mnoha vodách se loví poměrně velké kusy, jenže obvykle je to pouze náhodně. Dlouhou dobu jsem zkoumal, co by na ně platilo a nemohu v žádném případě opravdu zodpovědně říci, že bych na to přišel. Nicméně mám už zcela jasné indicie o tom, co tyto ryby upřednostňují a co naopak zcela jasně ignorují. Jeseni se krmí poměrně jemně a přece dávají velmi často přednost peletám, a to jak v krmení, tak i na háčku (respektive umístěným mimo háček), protože chtějí pelety tvrdé, nikoli měkké, jak jsem si dříve myslel a udělal tak mnoho chyb při jejich lovu. Měl jsem za to, že se tato ryba krmí jemným způsobem, jak je to často prezentováno, a že proto bude vhodnější použít pelety měkké. Pravda je ale někde jinde. Jesenům celkem dobře vyhovují pikantní směsi, nepříliš kalicí, doplněné peletami. Jako nástraha jsou vynikající opět pelety umístěné mimo drobnější háček.

Směsí pro větší ryby je na trhu dostatek, ovšem ne všechny se k jejich lovu doopravdy hodí, a když ano, pak po správné úpravě. Naštěstí se dá mnoho směsí mezi sebou kombinovat, a tak radím používat hrubé směsi, směsi typu Metod Mix a kombinovat je rozumně se směsmi typu Stick Mix, které jsou výrazné a přímo určené k lovu velkých ryb, i když spíše jako menší dávky do PVA materiálů. To ovšem nijak neodporuje jejich použití i do krmítka, takže vřele doporučuji. Pokud některé směsi více kalí, ale přesto se rozhodnete je použít, protože vyhovuje jejich granulometrie, chuť, vůně a popřípadě i barva, je nutné vlhčit je dostatečně dlouho před lovem. Minimum je hodina a naprosto ideální je navlhčit vnadicí směs přes noc před lovem. V chladnějším počasí to není problém.

 

Směs pro rychlý lov menších kaprů:

2 díly Halibut method mix, 1 díl Silver X Carp Groundbait – Match Green, 1 plechovka kukuřice, ½ dílu pelet typu Expander.

 

Velmi dobrá směs použitelná po většinu roku na mnoha typech vod. Hodí se k lovu menších kaprů, ale nepohrdnou jí ani velcí cejni a na tekoucích vodách i parmy. Směs mícháme do krmítka polosuchou, jemný zelený zákal jen podtrhuje přírodní zdroje použité ve směsi.

 

Směs do otevřeného krmítka pro lov kaprů:

1 díl Silver X Carp Groundbait – Original, ½ dílu Spicy Tuna & Sweet Chilli Stick Mix, tekutý atraktant Spicy Tuna & Sweet Chilli Stick Mix, ½ dílu Marine halibut pelet velikosti 8-12.

 

Vynikající směs pro lov větších kaprů s otevřeným krmítkem a halibut peletou na krátkém návazci umístěnou mimo háček. Neskutečné výsledky přináší při lovu na místě předem provnaděném drobnými peletami (popřípadě jiným hrubým partiklem) na vodách stojatých i tekoucích.

 

Zábavný winklepicker / CEJN VELKÝ VE STOJATÝCH VODÁCH

Cejn velký se rozhodně netěší oblibě u všech rybářů, ale ostatně není sám.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...
Naši partneři