Český Rybář

FEEDER A VŠE O VNADĚNÍ / Barva vnadicí směsi

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Mnoho se mluví o tom, jakou barvu by měla mít ta která směs, jaká barva je vhodná pro jednotlivé rybí druhy nebo roční období. Ve svém názoru vždycky najdete spojence, ale setkáte se i s takovými, kteří mají jinou zkušenost. Na mnoha věcech se ale shodnete, a tak to vypadá, že je téměř vše už poměrně jednoznačně dáno, a že pokud se budete řídit nastavenou šablonou, nemůžete už v podstatě nic pokazit.

 

Já si myslím, ale mohu se samozřejmě mýlit, že až úplně tak to není. V některých situacích ryby opravdu chtějí jen to jediné a v mnoha dalších je jim zcela jedno, jakou barvu má naše vnadicí směs, a důležitou roli pak sehrává úplně něco jiného. Například druh nástrahy, její velikost nebo to, zda leží nehybně na dně, nebo je v pohybu. Toto povídání o barvě směsi tedy neberte v žádném případě jako dogma, nýbrž jako přiměřené vodítko, které může za určitých podmínek fungovat nejlépe ze všech. Položme si tedy nejprve zcela jednoduchou, ale zásadní otázku:

Má barva vnadicí směsi zásadní, nebo alespoň nějaký vliv na výsledek lovu?

Je zcela jisté, že za určitých okolností nepochybně ano, ale také je jisté to, že někdy je rybám naprosto jedno, jakou barvu směs má. Nikdy se nedá s určitostí říci, zda je nutné míchat směs v nějaké konkrétní barvě, anebo zda pohodlně vystačíte s tím, co právě máte. Vnadicí směsi pro lov kaprů, plotic, cejnů a dalších ryb jsou obyčejně nabízeny v několika barvách. Základem je vždycky směs nebarvená, pak následují barvy červená, černá, žlutá a také zelená. Vnadicí směsi obsahující více drcených semen, pražené strouhanky či oplatky se jeví jako hnědé. Jako jednoduchá varianta se může zdát, že koupíte zcela normální nebarvenou směs a tu pak obarvíte podle potřeby. Jde to, ale není to až tak jednoduché, jak si myslíte.

V první řadě doporučuji zapomenout na to, že vnadicí směs obarvíte hlínou, což je často doporučováno. Jestliže smícháte směs s hlínou, bude se ve Vašem kyblíku samozřejmě jevit jako hnědá. Ovšem hlína se ve vodě rychle vymyje a na lovišti zůstane světlé krmení, které nemusí být akceptováno. Spolehlivější je použít speciální barvivo. Na trhu seženete několik značek, avšak ne všechny jsou kvalitní a dobré. Některé fungují stejně jako již zmíněná hlína, ale ruce Vám obarví naprosto spolehlivě až po lokty. Jedinou jistotou je použít směs obarvenou už při výrobě. Proto, když kupujete několik balení směsi, vezměte si raději alespoň dvě barevné varianty. Pak budete opravdu připraveni a budete mít jistotu, že když chcete vnadit směsí tmavou, tak bude stále tmavá.

Podle čeho vybrat správnou barvu směsi?

Nejčastěji volíme barvu směsi podle druhu lovených ryb, ročního období a čistoty vody. Začněme tedy jednotlivými rybími druhy.

KAPR – při lovu kaprů používám nejraději ze všech barev zelenou. Řekl bych, že ji kapři mají rádi a že jakýmsi způsobem podtrhuje či navozuje pocit, že se jedná o potravu přírodní. Zelenou mají v oblibě také amuři. Jinak se snažím přizpůsobit barvu potravy barvě dna a k tomuto účelu vyhovují spíše tmavší barvy, jako jsou hnědá a černá, popřípadě tmavá barva kombinovaná s běžnou nebarvenou směsí. Pro lov velkých ryb se doporučují světlé barvy a má se za to, že odrazují drobné ryby od návštěvy loviště. Neřekl bych, že to tak funguje bezvýhradně, ale budiž. Už mnohokrát se mi osvědčilo použít světlou barvu směsi, ale v kombinaci se selektivní nástrahou, jako jsou pelety a drobné boilie. Pokud použijete tmavé barvy těchto nástrah a ještě je přidáte do vnadicí směsi, pak s ní výrazně kontrastují a jsou rybami rychle nalezeny. Násadovým kapříkům je obvykle celkem jedno, jakou barvu směsi použijete. Jen v ní musíte mít dostatek kukuřice, červů a drobných pelet.

CEJN – také k lovu velkých cejnů je doporučována světlejší vnadicí směs. Z vlastní zkušenosti nemohu potvrdit, že by byla výrazně lepší než směsi jiných barev. Mně se například při lovu cejnů po většinu roku osvědčuje silně kalicí směs červená a jinak používám spíše směsi tmavší. U cejnů je to ale hodně o tom, kde lovíte a jak silně jsou zastoupeny jiné druhy kaprovitých ryb. Myslím, že klasikou při lovu cejna jsou hnědá až černá barva, které ryby nijak neruší. Světlejší barvy doporučuji zcela jednoznačně do teplejší vody.

PLOTICE – plotice je rybou, která dává přednost velmi tmavému krmení, a to téměř za všech okolností. V zimě je to výhradně tmavá barva. Netvrdím, že s jinou barvou krmení plotice nechytíte, ale můžete si být jisti tím, že černou barvou v případě plotic nic nezkazíte, zatímco světlejší dokáže být pěkně zrádná a plotice se jí mohou doslova vyhýbat.

LÍN – je na tom podobně jako kapr. Jen bych řekl, že upřednostňuje mnohem výrazněji než kapr směsi tmavé a velmi mu imponuje už zmíněná zelená.

OSTRORETKA - není nijak náročná ryba. Světlé krmení jí nevadí, ale nedá se říci, že by nějak zvlášť preferovala směsi tmavé. Řekněme, že přizpůsobit barvu vnadicí směsi barvě dna je v tomto případě správné a nic tím nezkazíme.

PARMA – z mých zkušeností vyplývá, že parma preferuje spíše tmavší barvy, ale ne tak jednoznačně jako plotice. V případě lovu parem záleží hodně na tom, jak čistá je voda. Čím čistější je voda, tím tmavší směs použijte a budete mít jistotu, že jste udělali všechno správně pro úspěšný lov.

PODOUSTEV – podle mě nepreferuje výrazněji žádnou barvu a myslím, že jí světlá barva vadí ze všech ryb nejméně. V mnoha ohledech se chová podobně jako ostroretka a na hlubších vodách jako cejn, což je zřejmě dáno podobným způsobem života a velkým počtem jedinců v hejnu. Podoustev má docela ráda, když směs hodně kalí a klidně může být i světlá. V zimě se však chová jako ostatní ryby a tmavá směs boduje mnohem lépe.

TLOUŠŤ – je ryba, kterou jen těžko budeme lovit po desítkách kusů a spíše se nám přimotá sem tam nějaký k jiným rybám. Když ho zaseknete a zdoláte, zjistíte téměř vždy, že má plnou hubu masných červů, ale směs moc nežere. Zabývat se tedy tlouštěm a vnadicí směsí nemá valný smysl.

KARAS – si potrpí spíše na směsi tmavší, ale ne bezvýhradně. Je to ryba celkem náladová a je těžké se jí trefit do chuti. Proto vždycky volím takovou tu zlatou střední cestu a nepoužívám směsi úplně světlé ani přímo černé. Přirozeně zlatohnědá barva mi připadne jako nejlepší na vodách, kde je karasů málo, stejně tak jako na vodách, kde je karas silně přemnožený.

Má smysl přizpůsobovat barvu směsi čistotě vody?

Zde musím říci, že zcela jednoznačně ano a pravidlo je naprosto jednoduché – čím čistší je voda, tím tmavší směs se osvědčuje zejména tehdy, když je voda studená. S klesající teplotou se voda přirozeně čistí a tak je zřejmé, že v zimě je tmavá až úplně černá směs jasnou volbou, a to pro všechny ryby. V teplé vodě přirozeně zakalené nebo zakalené po deštích a podobně můžete velmi dobře uspět s krmením světlým. Do mělkých a teplých vod doporučuji zcela jednoznačně červenou a kalicí variantu.

Rozdělení podle ročního období

Tento nadpis nelze brát doslova a rozdělení souvisí spíše s teplotou vody než s kalendářním ročním obdobím. Orientačně však můžeme říci, že červená a zejména žlutá barva jsou nejvhodnější pro teplejší vodu s tím, že žlutá se používá při nejvyšších teplotách. S červenou zabodujete i poměrně brzy na jaře a také na podzim. Hnědou barvu můžeme označit jako univerzální, fungující bez výrazných změn po celý rok. Zelená barva je ideální pro jaro, léto a podzim. Dá se s úspěchem použít i v zimě, ale ne všude. Pokud lovíte na hlubších vodách, pak to není problém. Pro zimu doporučuji zcela jednoznačně barvy černou anebo co nejtmavší.

Velikost ryb a barva vnadicí směsi

Hovoří se o tom, že čím jsou ryby větší, tím méně jim vadí světlá směs, a naopak světlá směs by měla odrazovat drobné ryby. Neřekl bych, že tato poučka funguje v teplých ročních obdobích a také tam, kde jsou tuny drobných ryb, které zcela znemožňují lov kaprů na přirozené nástrahy. Ryby jistě rozlišují v tom, zda se jedná o světlou či tmavou návnadu , ale výraznější roli to může sehrávat jen na vodách poměrně čistých. Abyste ryby příliš nestresovali, připravujte lovné místo tak, aby pro ně bylo přirozené. Volte směsi a míchejte je tak, abyste je přizpůsobili barvě dna, což se zdá být v drtivém procentu případů ideální, zejména pokud se jedná o ryby opatrné. Nicméně pokud máte pochybnosti, není nic jednoduššího, než udělat alespoň jeden zcela jednoduchý pokus. Prostě připravte dvě směsi, jednu tmavou a jednu výrazně světlou, provnaďte dvě místa a lovte na nich stejným způsobem se stejnou nástrahou. Velmi brzy uvidíte, z kterého místa přichází víc záběrů. Pokud si budete jisti, že je to opravdu směsí a nehraje v tom roli nic jiného, pak nemůžete mít lepší důkaz. Pamatujte si ale, že teplota vody a její čistota mohou situaci časem změnit a že to, co jste si jednou vyzkoušeli, nebude platit stále. Zkoušet a experimentovat v tomto ohledu se vždycky vyplácí a navíc to může být velmi zábavné.

 

Zábavný winklepicker / CEJN VELKÝ VE STOJATÝCH VODÁCH

Cejn velký se rozhodně netěší oblibě u všech rybářů, ale ostatně není sám.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...
Naši partneři