Český Rybář

SPRO RED ARC LEGEND v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor, Jakub Kabát a SPRO

Stát se legendou znamená velkou poctu. Je to totiž neklamné znamení toho, že jsme ve svém oboru něco dokázali. Když značka SPRO uvedla před více než dekádou na trh první generaci navijáku příznačně nazvaného Red Arc, šlo o velký krok do neznáma a tak trochu risk zároveň.

Technicky bylo samozřejmě všechno v naprostém pořádku, ale opticky?! Křiklavě červené tělo navijáku?!!! S odstupem doby lze toto počínání hodnotit jako velmi odvážný husarský kousek, který naprosto změnil zažité konvence. Změnil a pomohl vnést do konzervativního šedo-modro-černo-stříbrného světa navijáků trochu „rebelie“, neformálnosti i čerstvých barev. A tak se zrodila legenda!

Měl jsem, nebo spíše mám to štěstí, že vlastním jeden z prvních Red Arců, který se v Čechách objevil. Tenkrát mě po prvním pootočení zaujal natolik, že jsem si ho okamžitě pořídil a svého rozhodnutí nikdy nelitoval. Ihned jsem mu vyhradil místo na svém nejoblíbenějším přívlačovém prutu a od té doby ho z něj fakticky nesundal. Zažili jsme společně mnoho nezapomenutelných chvil především při zdolávání několika poměrně velkých „nechtěných“ sumců a musím říci, že mě v jakékoliv mezní situaci vždy podržel a jeho dokonalá brzda nikdy nezklamala. Pomohl mi i k dalším krásným úlovkům: mé největší štice ze svazové vody, největšímu českému candátovi, okounovi i pstruhovi. Mohu tedy zodpovědně říci, že jsem Red Arc, aniž bych to plánovaně tušil, otestoval na sladkých vodách skutečně až na dřeň jeho „ocelových kostí“. Do dnešního dne bez jediného problému nebo zásadní závady, pouze s vyměněnou rolničkou. Klobouk dolů!

Na novou generaci Red Arcu jsem byl tudíž logicky velmi natěšen. Ihned po otevření černé krabice a elegantního látkového transportního sáčku jsem měl na jazyku několik otázek/pochybností. Matné lakování? Barvená kovová cívka? Jiný typ kličky? To vše na první pohled okamžitě budilo trochu kontroverze. Nikdy ale nedám na první dojem, a tak jsem si soudy na odvážné kroky SPRO designérů nechal raději rozležet. Ono je snadné od stolu kritizovat, ale nesmírně těžké vymyslet a výrobně zrealizovat naviják ve střední cenové hladině, ze kterého by si okamžitě všichni sedli na zadek. To samé bohužel platí i v jiných oborech. V elektronice nebo automobilovém průmyslu také neustále očekáváme nějakou „pecku“ a nakonec je to vždy derivát toho předchozího. Jinými slovy trocha evoluce, žádná revoluce. Pravdou je, že ve sportovně rybářském průmyslu se toho za posledních několik let v kategorii smekacích navijáků až na pár světlých výjimek v nejvyšších segmentech tak moc nestalo, nepočítáme-li to, že technologie vyšších řad se dostávají do řad nižších. Z tohoto úhlu pohledu je u nového Red Arcu jasné, že vítězná sestava se nemění. Nebyl tedy racionální důvod měnit některé léta prověřené technologie, když je nešlo nahradit něčím lepším. Stejný tedy zůstal tvar navijáku, jeho šnekové převody, uložení, počet ložisek, aluminiové tělo i vynikající přední mikrobrzda. Zcela jinak koncipovaný je daleko více odlehčený rotor pro lehčí oscilaci a úplně nový koncept sklápěcí šroubovací aluminiové kličky včetně ergonomického madla. Extrasilný zůstal také oblouk překlapěče, uchycení kónické rolničky už ale není zdaleka tak masivní. Trochu jinak řešená je dvoustěnná aluminiová cívka a nové jsou silné Torx šrouby.

Dobré základy nového Red Arcu se samozřejmě okamžitě projevily i na rybách. Jeho služeb jsem využíval zejména při přívlači a také při lovu s feederovým prutem. To jsou dle mého soudu „parkety“, které mu sedí ze všeho nejvíc. Člověk se skutečně může spolehnout na jeho silné převody, které nijak netuhnou ani při silovém zdolávání větších ryb, nádherně pracuje přední mikrobrzda a přesné je i pokládání vlasce či šňůry na cívku. Technicky i pocitově bylo vše v naprostém pořádku. Jedinou konstrukční výtku mám k aretaci zpětného chodu umístěné na patě navijáku, která mě nebaví už od první generace, protože o páčku lze snadno zavadit a nechtěně tak odaretovat zpětný chod. Jinak ale chválím a velebím!

Je nový Red Arc krokem vpřed? Sám za sebe mohu říci, že ano. Není to krok mílový, ale krok to je. A nejde o úkrok stranou! Pravdou zůstává, že design první generace je svým způsobem výjimečný a jen těžko jej lze překonat, na druhou stranu současná vizualizace Red Arcu s přídomkem The Legend je povedená, i když ne tak prvoplánově. Matné barvy jsou dnes v kurzu u některých prestižních automobilek, tak proč by tento punc doby nemohl nést i špičkový naviják střední třídy (třeba se už brzy někdo bude opičit)?! Možná to chtělo jen trochu víc zapracovat nad některými designovými detaily v provedení cívky a davy by okamžitě jásaly?! Znáte to, kola dělají auto! Kdyby
vám zavázali oči a posadili vás do stejně vybavených Octavií druhé a třetí generace, asi by většina onen generační rozdíl nepoznala a podobně to cítím v případě druhé řady Red Arcu. Je a bude to pořád poctivý kus řemeslné práce, výborný naviják za akceptovatelnou cenu a takových ve skutečnosti na trhu mnoho není.

Technické detaily:

  • 9 nerezových kuličkových + 1 válečkové ložisko • nekonečná zarážka zpětného chodu • vyvážený rotor • Tuff Body aluminiové tělo
    • extrasilný překlapěč • aluminiová cívka s dvojitými stěnami
    • tenká CNC obráběná klička • jemně nastavitelná přední mikrobrzda
    • upevněn silnými Torx šrouby • originální legendární Red Arc převody

 

Model

Hmotnost

Převod

Ložiska

Kapacita

Red Arc The Legend 1000

265 g

5,1 : 1

9 + 1

100 m / 0,24 mm

Red Arc The Legend 2000

270 g

5,1 : 1

9 + 1

100 m / 0,28 mm

Red Arc The Legend 3000

305 g

5,0 : 1

9 + 1

150 m / 0,28 mm

Red Arc The Legend 4000

310 g

5,0 : 1

9 + 1

150 m / 0,33 mm

 www.spro.eu

 

BOILIE A DALŠÍ NOVINKY 2024

Pokud právě teď hledáte pro novou sezonu zásadní inspiraci v podobě nějaké skutečně rozdílové ...

DAIWA TOURNAMENT AGS JIGGERSPIN V TESTU ČESKÉHO RYBÁŘE

Když se mi na přelomu loňského února a března povedlo ve Španělsku vyzkoušet fantastický candátov& ...
Naši partneři