Český Rybář
DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI
Duben kdysi býval velmi zásadním a šťastným měsícem v životě všech všestranných rybářů nebo minimálně těch, kteří propadli kouzlu pstruhových revírů. Očarování však v novém tisíciletí postupně mizelo, až se propadlo někam na samotné dno poloprázdných zdecimovaných revírů obývaných pár vysazenými duháky pro začátek sezony, o čemž neklamně svědčí i aktuální zájem o pstruhové povolenky. Patříte-li k těm, kteří stále vytrvali, zatlačte slzu a užijte si pokud možno co nejpříjemnější zahájení. Pro nás ostatní nastává čas začít se po zimním půstu opět věnovat rybaření naplno. Pečliví kolegové jistě zrevidují své náčiní, natočí čerstvé vlasce a dokoupí horké novinky, jež by letos mohly být u vody rozdílové. My ostatní, tedy méně důslední, odhalíme veškeré nedostatky až u vody. O to větší to může být improvizace a zábava. Tak neváhejte, kapři, líni, karasi, tloušti, plotice, cejni, ostroretky, podoustve a další zajímavé druhy nedravých ryb už jistě čekají, až jim předložíte nějaké neodolatelné sousto! A kdyby vaše čekání na záběr bylo nekonečně dlouhé, je tady další jarně vyladěné vydání Českého rybáře, namíchané jak jinak než s pestrou inspirací pro úspěšný vstup do letošní rybářské sezony nebo příjemnou inspiraci a relaxaci tam, kde je vám dobře. A na co se v dubnovém vydání můžete těšit?
„Odpočítávání“ je opět vícesmyslný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a poetickou duší zároveň tentokrát přemýšlí nad slovem „těšit se“ v souvislosti s rybařením počínaje pohledem netrpělivého novice a konče zorným úhlem ve zralé současnosti. A vězte, že v těch pár řádcích o odpočítávání je ukryto mnoho pravdy o tom, jak se vyvíjí a zraje rybářská duše…
Současná zrychlená doba plná nejrůznějších technických i materiálních možností nabízí ochutnat krásy jednotlivých technik rybolovu prakticky každému. Ač se to na první pohled během pracovního týdne nezdá, o víkendech, jež jsou pro mnohé z nás jedinou možností, kdy se mimo dovolenou na ryby vypravit, to bývá u většiny vod více než rušné. Své o tom ví především zarytí kapraři, kteří v posledních letech na vlastní kůži pociťují, jak velký boom tato technika stále zažívá. A nese s sebou samozřejmě řadu negativ: od ruchu a nepořádku na břehu přes notná rizika s předkrmováním, výběrem místa až po dramaticky rostoucí obtížnost ulovit šupinaté nebo lysé miláčky, kteří jsou pod obřím rybářským tlakem. A tento problém se týká prakticky všech dobrých a veřejně přístupných revírů napříč Evropou. Existuje ovšem způsob, jak jít za úspěchy cestou proti mainstreamu. Ve svém článku „Jinak než druzí“ ji s německou pečlivostí popisuje náš stálý dopisovatel Bernd Brink. Dozvíte se, jak hledat místa k rybolovu, jak optimálně volit partie pro nahození/položení nástrah, jak hluboko s ohledem na teplotu vody lovit, ale i proč se u vody chovat tiše a nenápadně, proč předmáčet boilie a mnoho dalších důležitých rad…
Cesty, jimiž jsme se dostali k našemu krásnému koníčku, bývají různé. Někdo měl rybáře v úzkém rodinném kruhu, jiný hodného „strejdu“, který vlastně strejdou ani nebyl, a další si musel vše vydobýt prakticky sám. Martina Veselého přivedl k rybaření kamarád tatínka a dokázal v něm zažehnout takové zapálení pro lov kaprů, že se postupem doby stal „kaprařem na plný úvazek“. Poslechněte si hezký příběh, který je vlastně tím nejlepším rybářským vyznáním, jakou cestou se lze vydat.
Pilotní poutavý článek o jednom zajímavém a rybářsky stále ještě „panenském“ maďarském jezeře mnohé z vás zaujal natolik, že jste okamžitě zjišťovali možnosti, jak se na Crystal Lake dostat. A Michal Kučera možná ani netušil, kolik rybářů jeho řádky a krásné fotografie poblázní. Ačkoliv plánoval zbytek loňské sezony trávit na českých svazovkách, osud ho tentokrát se syny Kryštofem a Michalem nasměroval opět k břehům prudce se svažujícím ke křišťálově čistým vodám. A jaký byl „Návrat na Crystal Lake“, se dozvíte v dubnovém vydání našeho měsíčníku.
Existují ještě v Evropě zapomenuté pstruhové revíry? Na tuto otázku se ve svém příspěvku „Skrytý klenot Balkánu“ rozhodl odpovědět dánský milovník cestování a muškaření Rasmus Ovesen. Jeho cesta nesměřovala do Chorvatska ani Slovinska. Cílem byla Bosna a Hercegovina, kam se skupinkou přátel vyrazil za místními salmonidy. A byť šlo o celkem krátký výlet, všichni si stihli užít krásy místních řek a jejich bohatství měrou vrchovatou. Nenechte si proto ujít tuto velmi zajímavou pozvánku k bosenskému rybaření!
Víte, která dvě písmena představují největší lákadlo pro sportovní rybáře vyznávající přívlač či muškaření s povrchovými nástrahami v teplých mořích a oceánech? Jsou to „G“ a „T“, dohromady GT symbolizující zkratku pro kranase obrovského – Giant Trevally. Tento nekompromisní dravec se stal cílem tropické výpravy Radka Filipa a jeho přátel na Andamanské ostrovy. A bylo by asi s podivem, kdyby cesta na druhý konec světa probíhala jako po drátku. Ovšem i přes veškerá úskalí, nepřízeň počasí a diskomfort to byl ve finále zážitek, na nějž budou jeho aktéři ještě dlouho vzpomínat. Více si přečtete ve větrem a slanou vodou vonícím vyprávění.
„Jak být úspěšný s method feederem na jaře“ je další zajímavý článek/návod propagátora method feederových technik Mariána Vrby, který svou pozornost tentokrát upírá k rybaření v jarním období, jež máme právě před sebou a kdy je potřeba vyrovnat se u vody s faktem, že ryby budou po zimním období opatrné a velmi rozvážné…
Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nám v letošním roce na stránkách Českého rybáře představuje feederové pruty a techniky v ne úplně „klasickém“ podání. V dubnovém díle prozradí, jak a kdy tyto speciální pruty použít v úvodu letošní sezony a proč právě teď zvolit bláznivé jarní barvy. A jako obvykle nechybí poučný příběh a doporučení z jeho bohaté rybářské praxe, jež vás mohou v mnohém inspirovat k tomu, abyste v dubnu využili drobnějších nástrah pestrých barev a také barevné a kalicí krmné směsi.
Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě široký úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských příběhů Milana Rozsypala, opět trefně pojmenovaný „Pstruzi na propad“. Tentokrát se dozvíme, že milovat lov pstruhů znamená mít otevřenou mysl každé nové věci i postřehu…
Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše s názvem „Emoční život ryb“ přináší další poutavé téma, o němž se často vede mnoho diskusí, ale pořád patří do sféry vědecky příliš neprobádaných. Nenechte si ujít komplexní ichtyologickou rešerši o emočním životě ryb. A pokud chcete znát odpověď na otázku, zda mohou ryby prožívat i vyšší emoce, jako jsou přátelství, láska, soucit či empatie, určitě tento článek nevynechejte.
Jeho zkušenosti s moderním lovem kaprů jsou nepřeberné, ovšem i tak si pořád drží auru skromného rybáře, který s vydatnou pomocí svého šikovného týmu vytváří neustále něco, co my obyčejní rybáři zkrátka u vody musíme mít. Aktuální číslo Českého rybáře přináší obsáhlý rozhovor s Jardou Těšínským nejen o letošních novinkách Jet Fish.
Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát zarybaříme se zajímavým feederovým prutem Daiwa N’Zon Super Slim Power Feeder a naší redakční pozornosti neunikne ani novinkový monofilní vlasec značky Crystal Force z portfolia značky Saenger, který by se mohl stát vydatným pomocníkem při jarním rybaření. V rubrice Fishing fashion & style nahlédneme do pestrých možností jarního oblečení a doplňků k vodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými produktovými novinkami z oboru napříč celým trhem a přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak nesnadný život mají v současné době lososovité ryby po celém světě. Co rozhodně nesmí chybět, je další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. A jako obvykle na vás čeká i zajímavý vzor úspěšné klasické mušky v úpravě Vítka Misara nazvané „Bažantí ocas“, inspirativní inovovaná „klasika“ používaná hojně na řekách i jezerech, samozřejmě včetně podrobného vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s návodem, jak ulovit svého prvního pstruha obecného potočního na přívlač, emotivní příspěvek Viktora Novotného „V proudech mých snů“ v rámci rubriky Zažili jste u vody, a dále jarem svěže vonící recept Radka Otípky na přípravu pstruha či sivena s jarním bramborovým salátem. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy, čtvrtý díl Trofejí Českého rybáře 2025 i aktualizovaná nabídka hodnotných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře potěší každou rybářskou duši!