Český Rybář

JAK NA OPATRNÉ KAPRY?! / vyvážené nástrahy, cesta k úspěchu

/ Kapři / Text: Jarda Těšínský / Foto: autor

Během roku někdy nastane období, kdy se zdá, že kapři prostě neberou. Většinou to může být při prudkém ochlazení anebo často v letním období, když voda obsahuje méně kyslíku a naopak velké množství přirozené potravy. Rybáři si často myslí, že kapři, jak se říká, „prostě nežerou“. Opak je však pravdou.

Kapři se většinou krmí vydatně, jen zkrátka bývají opatrní. Dalším faktorem je velké množství přirozené potravy. Kapři se zaměří na různé larvy, a tím pádem raději přijímají drobná sousta a velké nástrahy pak nechávají bez povšimnutí. Zde nám mohou pomoci různé typy speciálně upravených nástrah. Mezi mé nejoblíbenější a nejvíce účinné patří vyvážené, nebo by se také dalo říci nadlehčené, nástrahy. Jedná se buď o malé válečky, které se nazývají dumbles, anebo vyvážené boilie. Tyto nástrahy mají stejné složení jako klasické boilie. Jsou ale lehčí, a tudíž lépe přijatelné pro opatrné ryby, a vyvážené natolik, že jsou stále ještě potápivé, ale velmi lehké. Například když k vyváženému 20mm boilie přidáte jen malou 12mm plovku, celá nástraha už plave.

Těchto vyvážených nástrah lze využít nejen v kaprařině. Jsou velmi oblíbené při lovu na feeder, a to hlavně menší dumbles. Díky nim se často podaří ulovit i trofejní kusy parem, tloušťů a samozřejmě kaprů. Zásluhou jejich malé velikosti na ně bez problému zabírají i další druhy ryb jako líni a cejni. Nejúčinnější bývají ale při lovu kaprů. Jejich hlavní předností a výhodou je nižší hmotnost oproti ostatním nástrahám. Mnohem snadněji tak vklouznou kaprovi do tlamky, a to často velmi hluboko, háček se pak mnohem snadněji zachytí kaprovi v tlamce. Díky své nízké hmotnosti se hodí i pro chytání v bahně, protože do něj nezapadnou.

Osobně nadlehčené nástrahy používám i při rybářských závodech, kde bývají tajnou a velmi účinnou zbraní. Nedávno jsem startoval na známé soutěži Carp maraton Praha. Tento závod je velmi specifický a zcela odlišný od jiných klání. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že se koná přímo v Praze za plného provozu všech lodí a přítomnosti plavců a lidí, kteří se běžně každý den na Vltavě pohybují. K tomu musíte bojovat s měnícím se průtokem a častými změnami teploty vody. To vše kvůli přehradám, které jsou na řece kousek nad Prahou a ze kterých se do řeky vypouští studená spodní voda, která má kolem 8 °C. V ideálních podmínkách má Vltava v létě kolem 15 °C a často při větším vypouštění vody z přehrad klesne i na zmíněných 8 °C během několika hodin.

Další rozdíl je v tom, že se chytají kapři menších rozměrů, převážně v rozmezí 4–6 kg. Tomu samozřejmě musíte podřídit i taktiku a množství krmení. Co se však ukázalo jako rozhodující faktor, byly nástrahy. Zkoušel jsem různé druhy plovoucího boilie, ale na něj zabírali jen cejni, i když často obřích rozměrů. Při použití pelet jako nástrah byl hlavní lovenou rybou tloušť. A při nastražení klasického těžkého boilie se čekalo poměrně dlouho na záběr. Celou situaci ještě komplikovalo to, že ryby opravdu téměř nebraly a velká část týmu byla bez bodované ryby. Nastražil jsem vyvážené dumbles, protože mi už vícekrát dopomohlo k záběrům od opatrných ryb. Možná čekáte, že následovala jedna akce za druhou, ale to se nestalo. Docílili jsme však mnohem více záběrů než na ostatní nástrahy a díky tomu začali stoupat směrem nahoru. Ryby projížděly naším úsekem v určitou hodinu, a pokud se nám je podařilo chytit, připsali jsme si body. Pokud ne, tak projely a zmizela i šance na záběr. Měl jsem nastražené na jednom prutu vyvážené nástrahy a na druhém klasické boilie. Nástrahy jsem střídal jak na prutu, který byl směrem po proudu, tak i na horním. Vždy se dostavil záběr na vyváženou nástrahu, ať se nacházela na jakékoli udici. Tyto nástrahy byly pro opatrné kapry prostě atraktivnější než klasické. Díky nim se nám pak podařilo vyhoupnout na celkové druhé místo a na první nám chybělo jen 3,5 kg! K tomu všemu jsme si připsali ještě nejdelší rybu celé soutěže, přestože se naše stanoviště nacházelo úplně uprostřed startovního pole a všechny ryby k nám musely připlavat přes ostatní týmy po i proti proudu.

Druhý příklad uvedu ze zcela jiných závodů, které se konaly na jednom rybníce, kde se nacházelo poměrně velké množství kaprů. Bodovali se ale pouze tři největší. Navíc tam bylo i velké množství cejnů, proto jsme zvolili taktiku, že budeme krmit pouze boilie a nepoužijeme žádné pelety, partikl ani method mix. V místě, kde jsem chytal, bylo hluboké bahno a klasické nástrahy zapadly do bahna. My jsme potřebovali udělat co nejvíce záběrů, abychom se prochytali menšími kapry a podařilo se nám ulovit velké bodované. Použili jsme opět vyvážené nástrahy, ale tentokrát boilie o velikosti 20 mm. Plán byl, že pokud by to nestačilo, nastražili bychom klidně dvě za sebe kvůli eliminaci malých ryb. Taktika se brzy ukázala jako velmi účinná a dařilo se nám docílit hodně záběrů. Postupně se povedlo chytit i několik bodovaných kaprů a celý závod tak vyhrát. K tomu se nám poštěstilo ulovit i největší rybu klání. Tento úspěch přičítám hlavně vyváženým nástrahám, protože na bahnitém dně byly mnohem účinnější než klasické.

Zimní kapraření

A do třetice zimní kaprařina. Navštívil jsem v lednu jedno jezero. Voda už byla studená, něco kolem 7 °C. Chtěl jsem v tomto období dosáhnout co největšího množství záběrů a zakrmil tedy směsí pelet a rozkrájeného boilie. Jako nástrahy jsem zvolil opět vyvážené boilie. Kapři už nebyli v chladné vodě tak aktivní, a proto lehké nástrahy přijali mnohem snadněji než těžké. Ve studené vodě je velmi účinné zalít boilie ještě nějakým dipem nebo tekutou potravou, což jsem udělal. I přes nepříliš dobré podmínky se mi díky tomu podařilo přelstít několik pěkných ryb, i když úlovků na celém jezeře bylo poskrovnu.

K tomu je samozřejmě třeba přizpůsobit i návazce. Pokud to lze, zjemním návazec, co to jde. Vše záleží na množství kamenů, škeblí nebo vázek ve vodě. Jestliže to situace dovolí, použiji jemnou šňůrku Craft. Velice se mi osvědčila na opatrné kapry. A když to podmínky na dně neumožní, použiji klasický Black Mystic, který využívám při 80 % svého rybaření.

To byly jen tři příklady za necelý rok, kdy mi vyvážené nástrahy pomohly k tomu, abych byl u vody úspěšnější. A proto je mám vždy při každém rybaření s sebou.

Přeji hodně krásných úlovků!

LETNÍ BOILIE

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnov&eac ...

SELEKTIVNÍ LOV VELKÝCH KAPRŮ NA LIPNĚ

Přehrada Lipno je jednou z největších a nejznámějších vodních nádrží v České ...
Naši partneři