Český Rybář
RYBAŘÍCI Z OSTROVNÍ ZÁTOKY
Prázdniny jsou nenávratně pryč a letní – nejenom – rybářská dobrodružství nám zůstávají už jen ve vzpomínkách. Loučení s prázdninami a poetikou léta je pro mnohé z Vás jistě těžké, ale ne nadarmo stará pravda říká: „Každým loučením se něco nového začíná.“
A tak se můžeme rovnou a s plnou vervou vrhnout do podzimní rybářské sezony, neboť ryby – především dravci – si svůj pravý apetit nechávají právě na tento čas. A ti z Vás, kdo se umí dívat do budoucna, už mohou pomalu spřádat své sny a představy o rybářských prázdninách, které prožijí, až se rok s rokem sejde.
Troufám si přitom tvrdit, že mladí rybáři, kteří se každoročně vrací do malebné zátoky na Dalešické přehradě, mají v tomto směru už jasno. I příště stráví první část prázdnin na dětském rybářském táboře, který zde pro ně – už posedmé – zorganizovala Místní organizace Brno 5 Moravského rybářského svazu. Opakovaně je sem, kromě rybařiny a pestrého táborového programu, vábí i krásné prostředí, v němž se rekreační areál nachází. Kaňon řeky Jihlavy tu přechází v malou louku sevřenou mezi skalami, s pozvolným přístupem k vodě. Dominantou zátoky je pak skalnatý ostrůvek, na který lze za nízkého stavu vody přejít bosou nohou. Celý areál je prakticky odříznutý od civilizace (nejbližší vesnice Kozlany je vzdálena cca 2 km) a má vlastní příjezdovou cestu. Na místě účastníky jako vždy čekaly kvalitní dvoulůžkové stany s podsadou, potřebné hygienické zázemí se sprchami a teplou vodou a stravování v podobě plné penze, kterou jako každý rok zajišťovala výborná kuchyně družstva Agrochema Studenec.
To podstatné – kvůli čemuž nakonec mladí rybáři vážili tuto cestu – se však skrývalo pod hladinou vodní nádrže. Dalešická přehrada je pověstná svými trofejními rybami, především dravci (štikami). Zároveň však tato voda nedá nikomu nic zadarmo – dno je členité, břehy jsou povětšinou tvořeny strmými skalními stěnami a problémy může činit i kolísání vody, při kterém se hladina přehrady v průběhu dne zvedne a zase klesne o několik metrů. Přehrada je v průměru velmi hluboká, ale v naší zátoce se klasický profil se strmými břehy zaříznutými do skal mění a do mělkých partií zatopené louky vyjíždějí kapři, různé druhy bílých ryb a za nimi pochopitelně i dravci. Protože letos končil školní rok uprostřed týdne, začínal tábor netradičně ve středu 1. července a končil v sobotu 18. července, tedy oproti klasickým čtrnácti trval plných osmnáct dní. To samozřejmě zvyšovalo šance užít si kvalitní rybařiny a udolat třeba i nějaký ten trofejní úlovek. Jedinou velkou neznámou letos představovalo vrtkavé počasí, přinášející mj. bouřky s krupobitím a silnými přívalovými dešti. Naštěstí je areál postaven v místě dobře chráněném před možnými záplavami a jinými rozmary počasí, a tak i jednu opravdu silnou bouřku ustáli účastníci tábora v pohodě, bez viditelných otřesů a šrámů.
Pomalu už tedy přichází čas povědět si něco víc o hlavním táborovém menu, kterým byl pochopitelně sportovní rybolov. Protože organizátoři tábora jako každoročně neponechali nic náhodě a do zátoky už před začátkem tábora ryby vnaděním stahovali, bylo na solidní úlovky zaděláno. A ryby braly hned od začátku velmi dobře. Na plavanou a položenou se chytali především kapři, velcí cejni a plotice. Kaprů bylo za celý tábor uloveno bezmála 800 kusů, což je na 34 dětských účastníku tábora + několik vedoucích opravdu úctyhodné číslo. Nebyli to sice žádní obři, velikostně se drtivá většina z nich pohybovala v rozmezí 38–43 cm, ale i takový šupináči, zdolávaní na jemné náčiní, určitě potěší. Nakonec se zadařily i úlovky kaprů ve velikosti 55 a 63 cm, a jednomu z vedoucích se dokonce poštěstil krasavec 76 cm dlouhý. Za zmínku stojí i to, že až na jednoho byla všem kaprům po ulovení, přeměření a potřebném vyfocení darována svoboda. Dalešická přehrada je pověstná také trofejními exempláři cejnů velkých (běžná velikost ryb je tu 45-55 cm), a i ti byli během tábora při chuti, stejně jako velké plotice, často přesahující velikost 35 cm.
Poněkud horší byla situace s dravci. O nejhodnotnější úlovek se opět postaral táborový vedoucí (sumec 92 cm), zatímco mladí rybáři se při lovu přívlačí museli spokojit převážně s okouny menších velikostí. Statistiku dravců obohatily i 2 štiky kolem 50 cm a několik menších candátů do 45 cm. Povedli se však i 2 candáti slušné velikosti (58 a 66 cm). Noční lov na rousnici dokázaly zpestřit i záběry od menších sumečků a podařilo se chytit i několik všudypřítomných, avšak velmi opatrných bolenů – většinou na pečivo z hladiny. Jako každý rok probíhala po dobu pobytu celotáborová rybářská soutěž a nejlepší lovci byli na konci odměněni hodnotnými cenami.
Program tábora se samozřejmě neomezoval jen na samotný lov ryb. Mezi další zajímavé akce patřily mimo jiné výlet do Dalešického pivovaru (proslaveného filmem Postřižiny), závody na lodích, fotbalové turnaje, kanystr (oblíbená hra táborových zdravotníků), stavění lesní pevnosti, houbaření (letošní počasí houbám obzvláště přálo), luštění šifer, orientační hry, plnění úkolů po jednotlivých oddílech, táboráky, výroba boilie pod vedením zkušených kaprařů či ukázky potápění s podvodním focením nádrže v okolí tábora.
Všichni vítězové jednotlivých klání byli pochopitelně na závěr tábora po zásluze odměněni především rybářskými cenami. Závěrečné skupinové foto a rozloučení pak bylo provázeno příslibem, že se tu příští rok opět, a možná ještě v hojnějším počtu, potkáme na Rybářském táboře Dalešice 2010.
Místní organizace Brno 5 si touto cestou dovoluje poděkovat všem sponzorům, členům a rybářským přátelům, kteří nám byli při organizování této akce nápomocni. Pokud Vás článek zaujal a chtěli byste se na rybářský tábor 2010 přihlásit, můžete nás kontaktovat na tel. čísle 608 885 020 či na e-mailové adrese: mrsbrno5@mrsbrno5.cz