Český Rybář

JAK NA NĚ V LÉTĚ?

/ Jak se stát rybářem / Text: Tomáš Lotocki / Foto: autor a Štěpán Krejčí

Prázdniny se nám sice přehouply do své druhé poloviny, ale krásných letních dnů na nás čeká stále ještě dost. Ty pochopitelně přímo vybízejí k pobytu u vody s rybářským prutem.

 

Pokud mluvíme o letním rybolovu, většinou se omezujeme na konstatování, že je to období k lovu ryb nejpříhodnější, kdy můžeme lovit prakticky všechno a na cokoliv. Ne vždy už se k tomu dodává, že i letní rybařina má svoje specifika a zákonitosti, které bychom měli znát, než se k vodě vypravíme. Léto sice není rybářsky tak náročné a specifické jako třeba chladné zimní dny, ale i v nejteplejším období roku mají ryby své zvláštní návyky a způsoby chování, jimž musíme naše lovecké snažení přizpůsobit. Pojďme si tedy o lovu ryb v tomto období povědět trochu víc.

Jaké ryby chytáme?

Prázdniny jsou pro mladého rybáře opravdu dobou zaslíbenou. Někdy je až těžké se rozhodnout, jakému způsobu lovu dát přednost. Zajít si s twistery na okouny a candáty, zkusit lovit kapry a amury na chlebovou kůrku z hladiny nebo dát přednost klasické položené? Pokud navíc muškaříme a vlastníme pstruhovou povolenku, je toto letní rybářské dilema prakticky neřešitelné. Lovit můžeme s úspěchem (snad kromě mníka nebo síhovitých druhů) všechny naše sportovně zajímavé ryby, jde jen o to vědět jak a kdy. V tomto článku se zaměříme prakticky výhradně na lov kaprovitých ryb na plavanou a položenou (feeder), což jsou rybolovné způsoby i v tomto ročním období nejběžnější.

Kdy na ryby vyrážíme?

V létě je u vody krásně, ale tropické dny vybízejí člověka spíše k lenošení než k jakékoliv aktivitě. Nejinak je tomu i u jiných živočichů. Aktivita ryb se proto v létě omezuje pouze na určitou část dne a především noci. Proto základní pravidlo letního rybolovu zní: umět si přivstat a večer neodcházet od vody předčasně.

Léto přináší také ještě jedno specifikum, a tím je noční rybolov. Nelovíme přitom jen dravce s typicky noční aktivitou, jako jsou candát nebo úhoř, ale i kapry, cejny, parmy, tlouště a další kaprovité ryby. Noční rybolov je krásný, tajemný, ale i velmi úspěšný. Nemusíme přitom s velkou rousnicí na háčku čekat na kapra nebo nočního tuláka úhoře. Klasická jemná plavaná, kdy jen vyměníme anténku našeho anglického splávku za chemické světýlko, přinese stejně, ne-li více záběrů, než kolik jsme jich měli před setměním.

Kde ryby hledat?

Říká se, že ryby hledáme v létě všude. To je však pravda pouze částečná. Ryby jsou pochopitelně aktivní a v početných hejnech protahují vodou, zároveň však také citlivě reagují na teplotní a povětrnostní podmínky. V letním období často dochází k vysychání toků a s tím souvisejícímu kyslíkovému deficitu. Letní rybařina proto většinou není o lovu na mělčinách, kde jsme ryby nalézali na jaře v období tření, ani ryby nehledáme v hlubokých a špatně prokysličených zabahněných tůních a tišinách. Nacházíme je všude tam, kde je dostatek kyslíku – v řekách tedy hlavně v hlubších a proudnějších úsecích toku. Jen když zaprší, řeka se zvedne a přikalí, začnou ryby vyjíždět do mělčin a zatopených břehů za potravou. Tehdy přichází ten nejlepší rybářský čas. Na stojatých vodách hrají v létě velkou roli i síla a proudění větru. Při silném větru proto ryby hledáme v příbřežních místech na návětrné straně, kde je voda nejlépe prokysličená.

Náčiní, krmení a nástrahy

V náčiní můžeme díky takřka neomezeným možnostem lovu zkoušet různé experimenty, na něž není jinak v průběhu roku prostor. Můžeme lovit jak ty nejmenší „čudly“ na jemňounké náčiní, tak si i posvítit na velké kusy. Důležité je však vědět, že ryby jsou v tomto období aktivní a většinou ve výborné kondici, což se projevuje i na jejich bojovnosti. Proto by naše náčiní mělo být v létě o trochu silnější a bytelnější než v chladnějších částech roku, ale ne víc, než je skutečně zapotřebí.

Letní specifika má i zakrmování. Jak už jsem uvedl, ryby jsou sice aktivní a při chuti, ale většinou ne po celý den. Pokud ráno po příchodu nahážeme jednorázově všechno krmení do vody, za chvíli nám je vybere drobotina, která posléze odjede slídit po potravě na jiné místo, zatímco vetší ryby se uvelebí daleko od nás někde v příjemném stínu. V horkých letních dnech se také stává, že nám ryby v krmení sice „leží“, ale nežerou, a rybu vytáhneme jen čas od času náhodně, jak se říká „za triko“. Proto je potřeba v létě krmit častěji, i když třeba po malých dávkách, abychom ryby stále udržovali v potřebné aktivitě. Krmení je lepší dělat hrubší a nebát se používat větší množství vydatného partiklu – na samotné strouhance ryby v létě dlouho neudržíme.

Co se nástrah týče, je léto skutečně dobou neomezených možností. Fungují tu jak běžné celoroční nástrahy (bílí červi, pečivo, kukuřice, žížaly různých druhů a velikostí), tak i nástrahy typicky letní (třešně, višně či jiné ovoce, luční koník atd.). Nebát se tyto různé nástrahy a způsoby lovu vyzkoušet může přinést nejeden překvapivý a třeba i trofejní úlovek.

Léto má zkrátka mladému rybáři pořád co nabídnout. Ten si však musí být neustále vědom toho, že ryby nejsou jen nemyslící stroje na přijímání potravy. Je třeba k nim přistupovat s pokorou a  vědomím, že nás občas prostě přechytračí. Protože rybář, stejně jako každý jiný sportovec, se stává velkým právě tím, jak umí přijmout porážku a ze své prohry se poučit.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři